Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
SOSYAL MEDYA HESAP YÖNETİMİ VE ÖNEMİ!

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ

Günümüzde, Sosyal Medya Hesap Yönetimi profesyonel ve popüler bir meslek haline gelmiştir. Sosyal Medya’nın doğru yönetilmesi şirketlerin potansiyel müşterilerle iletişim kurması, reklam yapması ve marka değerini yükseltmesi bakımından oldukça önemlidir. Sosyal Medya ciddiye alınması gereken, şirketlere değer katan bir pazarlama aracıdır. Bu pazarlama aracını kullanırken iyi bir Sosyal Medya Yönetimi gerçekleştirmek gerekmektedir.

Peki nasıl iyi bir Sosyal Medya Hesap Yönetimi yapılır?

Şirketler marka değerlerini artırmada Sosyal Medya’yı etkili bir şekilde nasıl kullanabilir?
Etkili ve özgün bir İçerik Yönetimi Sosyal Medya Hesap Yönetimi’nde olmazsa olmaz unsurlardandır.

Bir marka arama motorlarında üst sıralara yükselmek istiyorsa mevcut ve potansiyel müşterilerinin algısını yönetmelidir. Ürün ve hizmetlerine karşı algı oluşturarak markalaşmalıdır. Bu da iyi bir anlatım, tanıtım ve özgün içerik ile olur. Şirketler markalarının tanıtımları için sosyal medya hesapları oluşturur ve bu hesapları kendi bünyelerinde veya profesyonel anlamda sosyal medya hesap yönetimi yapan ajanslarla yönetirler. Mevcut veya potansiyel müşterileriyle iletişim kurarken, markalarını tanıtırken ve reklam yaparken algı yaratan anahtar kelimeler seçerek özgün içerikler oluştururlar.

Şirketler özgün içerik yönetiminin yanısıra sosyal medya yoluyla hedef kitle müşterileriyle bire bir diyalog kurar ve bir Diyalog Yönetimi gerçekleştirir. Artık müşteri ilişkileri yönetimi yerine diyalog yönetimi vardır. Şirketler markalarının takipçilerini analiz eder ve onlarla diyalog kurar, sadakatlerini artırıp onların ihtiyaç ve beklentilerine yönelik tanıtımlar yapar, ürün ve hizmet geliştirir. Takipçilerinden doğrudan geri dönüş alırlar. Marka sadakatini sağlarlar.
Şirketler Sosyal Medya Hesap Yönetimi yaparken etkili özgün içerik yazmanın, takipçileri ve potansiyel müşterileriyle diyalog kurmanın yanısıra profesyonel Reklam Yönetimi de yaparlar. Doğru reklam yaparak internet üzerinden büyük kitlelere ulaşırlar.Düşük bütçeyle milyonlarca kişiye kısa süre içerisinde ulaşırlar. Görsellerle, videolarla kısa ve etkili reklamlar yaparlar.

Markalar, Sosyal Medya Hesap Yönetimi yaparken, Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarının yanısıra Sosyal Medya Ajanslarının oluşturduğu özgün yazılımlarla detaylı verilere ulaşırlar ve bu verilerle stratejilerini belirlerler. Özgün içerik paylaşırlar, planlama ve analiz yaparlar.
Sosyal Medya Hesap Yönetimi yaparken şirketler veya şirketlerin çalıştıkları ajanslar Hootsuite, Buffer, Do Share, Friends Me, Sprout Social gibi uygulamaları kullanırlar.

Örneğin Sosyal Medya Hesap Yönetimi yaparken; Hootsuite uygulaması ile şirketler birden fazla sosyal medya hesabını tek bir yerde toplar, özgün içeriklerin hangi gün, hangi uygun saatte, hangi sosyal medya hesaplarında paylaşılacağını belirler. Planlama yapar. Analytics rapor görüntüler.

Buffer uygulaması ile şirketler Facebook, LinkedIn, Google+ ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarında sayfa ve profillerini ekler, potansiyel müşterilerine olan mesajlarını ve tanıtımlarını programlar. Mesajlarını belirli günlerde ve saatlerde yayınlanması için sıraya koyar, planlar. Sosyal medya analizi yapar. İş planı yapar.

Google’ın bir eklentisi olan Do Share ile şirketler kişisel sayfa sahiplerine Google+ paylaşımlarını programlama yapar. Post Planner uygulaması ile şirketlere onların müşterilerine paylaşabileceği içerikleri, bu içerikleri ne zaman paylaşması gerektiğine ilişkin öneriler sunulur.

Bu uygulama Facebook içinde yer alır, fotoğraflar ve trend içerikler içerir. Friends Me uygulaması ile şirketler Google+ da paylaşılan içerikleri diğer mecralarda paylaşma imkanı bulurlar. Hashtag ile mesajların nerede ve nasıl paylaşıldığını kontrol edebilirler. Sprout Social uygulaması ile şirketler müşterilerinin Google, Twitter, LinkedIn ve Facebook sayfalarında özgün içerikler paylaşır, reklam yapar ve etkinlik oluştururlar. Sosyal Medya Hesap Yönetimi şirketlerin bilinirliğinin ve marka değerlerinin artırılmasında önemli bir stratejidir.

SOSYAL MEDYA HESAP YÖNETİMİ VE ÖNEMİ!
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?