Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Sosyal Medya İçerik Yönetimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal medya içerik yönetimi, günümüzdeki mevcut sosyal medya platformlarından markaların bilinirliğini arttırmak ve potansiyel müşteriden daha fazlasına ulaşabilmek amacıyla yapılan çalışmaların en önemli kısımlarından bir tanesidir. Günümüzde her işin mutlaka dijital ortamdan yürütülen bir ayağı olduğu gerçeğini göz önünde bulundurursak; Instagram, Facebook, Twitter, Youtube gibi platformlarda mutlaka ve mutlaka yer alınması ve bu platformlarda etkin çalışmaların yürütülmesi gerekmektedir.

Hem küçük işletmelerin hem de büyük kurumsal firmaların hedeflerinde bulunan kitlelerle iletişim halinde olmaları, kendilerini ve işlerini tanıtmaları, ulaşılabilir olduklarını kanıtlamaları ve her daim yenilikçiliğin ve memnuniyet sağlamanın izinden gittiklerini göstermeleri gerektiğinden sosyal medya kısmına çok fazla önem vermeleri gerekmektedir. Bu kısım da sosyal medya işiyle içerik yönetimi işinin bir arada senkronize şekilde başarı yakalayabilmesiyle mümkündür.

Sosyal medya içerik yönetiminde SEO dediğimiz arama motoru optimizasyonu uygulamaları devreye girdiğinde, bahsi geçen platformlara ve sitelere gelecek ziyaretçilerin organik olarak elde edilebilmesi sağlanabilir. Bu organiklik başarı için önemli bir faktördür ve sürekliliğinin sağlanması gerekir. Bu süreklilik de sadece tek bir platform üzerinden yürütülecek çalışmalarla pek de mümkün olamamaktadır. O nedenle pek çok mecra üzerinden saydığımız çalışmalar yapılmalı ve dört bir koldan başarı elde edebilmek için uğraşılmalıdır.

Maddeler Halinde İçerik Yönetimi Kuralları

İlk olarak, hesapların yönetim sürecinden bahsedebiliriz. Bir markaya ait birden çok sosyal medya hesabı bulunabilir, başarılı olunması için bulunması da gerekir. Bu süreçlerde her hesabı farklı farklı ağlardan yönetmek yerine topluca tüm hesapların yönetimini tek elde bulundurmak bu kısımda avantaj sağlayacaktır. Tek bir tıkla tüm hesaplardan paylaşım yapılabilmesi işlerinizi kolaylaştırır ve akılda kalıcılığınıza katkı sağlar.

Ancak burada önemli olan, paylaşılan ağlardaki içeriklerin her zaman birbirini tekrar etmemesi. Yani örnek verilecek olursa; bir Linkedin hesabından yapılacak içerik paylaşımı ile Instagram hesabından yapılacak paylaşımın içeriği yöntem olarak aynı olmayabilir. Bu nedenle hem boyut, hem tür olarak farklı olacak içerikleri uygun mecralarda uygun şekilde paylaşmanız en doğrusu olacaktır.

Bir diğer önemli kısım da sosyal medyada içerik olarak paylaşılacak fotoğrafların durumla uyumluluğu ve kalitesi. Artık toplum olarak sosyal mecralarda çok sok vakit geçirdiğimizden ve inceleme yapabilmek için bolca vaktimiz olduğundan, paylaşılacak içeriklerin bir de fotoğraf kullanılarak zenginleştirilmesi akılca kalıcılık açısından da fayda sağlar.

Konu paylaşılacak içeriklerin doğru olarak yapılması ve görsellerle zenginleştirilmesi gibi kısımlara geldiğinde, konuyla ilintili olarak yapılacak paylaşımların doğru zaman dilimlerinde yapılması da oldukça önem teşkil etmektedir. Sosyal mecraların günlük olarak ziyaret edilme saatlerinin yoğunluğu birbirinden farklı olduğu için, her mecranın yoğunlukla ziyaret edildiği saat dilimlerine dikkat ederek bu saat dilimleri içerisinde paylaşım yapılmasına özen gösterilmelidir. Bu konuyla ilgili olarak profesyonel derecede hareket etmek isteniyorsa, mecralara özel A/B testi yaptırılabilir.

Az önce değindiğimiz görsel paylaşımının yanında dijital mecralarda sıklıkla kullanılan ve dikkat çeken GIF’lerin ve videoların da içeriklerde yer alması farklı platformlardaki hesaplara artı puan kazandıracaktır. Düzenli olarak video paylaşımı yapabilen ve içeriklere uygun GIF üretebilen hesaplar piyasadaki diğer hesaplara nazaran kesinlikle daha başarılı olmaktadırlar.

Son olarak elinizdeki sosyal medya içerik paylaşım hesapları konusunda reklam standardını da uygun bir şekilde oturtturmaya özen gösterilmesi söylenebilir. Her sosyal medya takipçisi, karşısına yerli yersiz çıkan reklamlardan rahatsız olmaktadır ve hatta sıkıldıkları noktada takibi bırakabilirler. Bilgi edinmek, araştırma yapmak, eğlenceli vakit geçirmek gibi gayeleri bulunan kullanıcılara sürekli reklam göstermek oldukça yanlış bir hareket olacaktır. Reklamı sadece yeri geldiğinde, bir kampanyanız olduğunda veya benzer durumlarda vermeye özen göstermeniz daha uygun olacaktır.

Sosyal Medya İçerik Yönetimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?