Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Sosyal Medya İçerik Yönetimi Nasıl Olmalı?

İnternet dünyasındaki müthiş rekabet ortamında, markalar rakiplerinden her zaman bir adım önde olmak adına tüm yenilikleri yakından takip etmeye çalışmaktalar. Bu noktada sosyal medya platformlarının bu rekabeti ne kadar harmanladığını da söylemek mümkün. Facebook, Twitter, Instagram, Youtube gibi örneklendirebileceğimiz sosyal medya platformlarında doğru yapılan sosyal medya içerik yönetimi sayesinde her marka bilinirliğini arttırarak aynı zamanda müşteri potansiyelini de doğru bir şekilde arttırabilmektedir.

Büyük ya da küçük ölçekli her markanın piyasada varlığını sürdürürken en büyük hedeflerinden biri, tahmin edilebileceği üzere markalarının varlığını doğru hedef kitleye doğru bir şekilde tanıtmaktır. Sosyal medya platformları da bu isteği karşılayabilmek adına en verimli alanlardır. Böylelikle markalar hedef kitlelerine olması gerektiği gibi ulaşabilerek aynı zamanda hedef kitlelerini genişletmekte, markalarını kullanıcılarla aktif bir şekilde buluşan bir modele dönüştürmektedirler.

Profesyonel sosyal medya içerik yönetimi bu ihtiyacı karşılamak için bir sürü alt modele sahiptir. SEO uyumlu içerik çalışmaları, hazırlanan görsellerin ve videoların sosyal medya platformlarına uygun formlarda ve ilgi çekicilikte hazırlanması, sadece tek bir sosyal medya platformundan değil her birinden düzenli olarak post akışının sağlanması gibi örneklendirebileceğimiz daha pek çok unsur sayesinde hem sosyal medya hesaplarındaki takipçiler organik şekilde arttırılıp hem de markanın web sitesine gelen kullanıcı sayısında artış sağlanabilmektedir.

Sosyal Medya İçerik Yönetimi İçin Yapılacaklar

Bir markanın sosyal medya hesaplarının her biri için detaylı analizler yapabilmesi ve etkili çalışmalar yapması, zaman ve maliyet açısından zor durumlar yaratabilir. Bu yüzden genellikle markaların bu konuyla alakalı uzman kadrolara sahip olan ajanslarla iş birliği içerisinde bulundukları görülür. Profesyonel boyutlarda sağlanacak sosyal medya içerik yönetimi hizmeti ilk olarak çalışma sağlanacak markanın hedeflerinin ne olduğunun belirlenmesiyle başlar. Aynı zamanda markanın mevcut durumunun ne olduğu da analiz edilerek yapılacak değişiklikler bir planlamaya tabi tutulmaktadır.

Bunun ardından gelecek ikinci süreç, rakip analizi sürecidir. Markanın rakiplerinin kimler olduğu, sosyal medya yönetimlerinde nasıl bir yol izledikleri, başarı konusunda hangi noktada oldukları, genel hatlarıyla takipçileriyle nasıl bir iletişim süreci yönettikleri, hangi mecralarda markanın hangi yönlerini ortaya çıkarttıkları gibi keşifler yapıldıktan sonra bu analizlerin çalışmalar yapılacak markalar için nasıl uyarlanabileceği tespit edilmelidir.

Üçüncü ve marka için en önemli olan süreç, yazımıza da konu olan içerik yönetimi sürecidir. Bir markanın mevcut takipçilerinin dikkatini üzerinde tutması ve daha fazla takipçi kazanması için sosyal medya içerik yönetimi kuralları kısmının eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. İçeriklerin sadece “içerik” olarak kalmaması, mutlaka ilgi çekici görseller/videolar/kampanyalar vb. unsurlarla desteklenmesi gerekmektedir. Örnek verilecek olursa; yayınlanan içeriklerin görsellerle desteklenmesi, reklam çalışmalarının markanın logosu ve renkleriyle ortak bir şekilde oluşturularak akılda kalıcılık sağlanması, diğer markalara ilham verecek içerikler ortaya çıkartılması her zaman için markayı takipçilerinin gözünde birkaç adım öteye taşıyacaktır.

Bahsettiğimiz içerik süreçlerinde tasarımın da öneminden bahsedecek olursak; unutulmamalıdır ki tasarımla içerik çalışmaları ayrılmaz bir bütün halinde hedef kitleye ulaşır. Markanın temsil ettiği ruha uygun tasarımlar yapılması, metinlerin markanın karakteristik özelliklerine uygun bir şekilde ve profesyonelce oluşturulması, verilmek istenilen mesajın açıklıkla ve samimi bir şekilde karşı tarafa ulaştırılabiliyor olması müthiş önemlidir. Bu nedenle tüm sosyal medya platformlarında, yaratılan sosyal medya içeriklerinin bizlerin de bir kullanıcı olduğu göz önünde bulundurarak hem eğlendirici hem öğretici şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Son olarak hazırlanan bu sosyal medya içerik yönetimi unsurları içerisinde yer alan reklam kısmına değinelim. Artık sosyal medya üzerinden oldukça kolay bir şekilde kullanıcıya ulaştırılan reklamlar, hem markalar için çok daha ucuz maliyetle meydana getirilirken aynı zamanda çok da fazla çeşitlilikle markaların işini kolaylaştırır hale gelmiş durumda. Bir sosyal medya hesabında oluşturulacak reklamlar her şeyden önce etkileşimi arttıracağından abartısız, klasikleşmiş dikkat çekmeyen reklam unsurlarıyla değil daha günümüz sosyal medya kullanım metotlarına uygun; markanın ulaşmak istediği hedefe eğlenceli ve doğru bir şekilde yönlendirme yapan reklam kampanyaları oluşturmaya özen gösterilmelidir.

 

Sosyal Medya İçerik Yönetimi Nasıl Olmalı?
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?