Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Sosyal Medyanın SEO Üzerindeki Etkisi

İnternet ile tanışan, interneti bilmeyen, internetsiz yapamayan bir nesil ilerlemektedir. Tüm internet üzerindeki faaliyetlerimizin çoğu sosyal medya paylaşım sitelerinde geçmektedir. Bu nedenle sosyal medya pazarlama açısından bir güç haline gelmiştir. Peki bu gücü sitenize nasıl uyumlu hale getirirsiniz?

Arama motorlarının sonuçlarını, web sitenizin üst sıralara yükselmesini veya gerilemesini etkileyen dolaylı ve doğrudan olmadan üzere birçok faktör bulunuyor. Bu faktörlerin arasından sıyrılarak en çok etkiye sahip olan ise hiç şüphesiz ki sosyal medyadır. Günümüzün internet kullanım oranı ve mobil uygulamalar göz önünde bulundurulduğunda sosyal medyanın seo’ya olan etkisi kesinlikle azımsanamaz. Öyle ki; Facebook, Twitter, Google+ gibi sosyal ağlardan gelen yorumlar, paylaşımlar, beğenme oranları arama motoru sıralama sonuçlarına etkisi gittikçe artıyor

Sosyal Medya’nın Kanallarını Tanımalısınız

Siteniz uygun iç ve dış SEO çalışmaları yaparken sitenizin görünürlüğünü ve bilinirliliğini de arttırmalısınız. Bunu da sosyal medya paylaşım sitelerinde kolayca yapabilirsiniz. Örneğin; Google arama motorunda bilinirliğinizi arttırmak istiyorsunuz diyelim. Bunun için de Google+ paylaşımlarınızda sitenizin SEO açısından etkileyen bir durumdur. Bunun gibi birçok sosyal medya kanalları vardır. Facebook, Twitter, Youtube gibi kanallardaki paylaşımlarınız bir anda milyonlarca kişiye ulaşmasını sağlamaktadır.

Kitlenize (tüketiciye) Uygun Kişileri Bulup Paylaşım Yapmalısınız

Sitenize sosyal paylaşım butonları eklemeniz de yarar var. Sitenizin bir yazısını beğenen tüketici anında sosyal paylaşım sitelerinde butonlar sayesinde yazınızı kolayca paylaşabilir. Profesyonel SEO uzmanları siteler için özgün içeriğin önemini devamlı söylemektedir. Ayrıca markalar için sosyal medya üzerinde kampanyalar yapılması sitenize ve markanıza tüketici çekici unsurlar oluşturur.

Sosyal Medya Paylaşımlarınızla Orantılı SEO Ölçümleri Çok Daha Kolay Yapılır

Her bir paylaşımınızın günlük, haftalık ölçümlerini sosyal medya araçları ile görebilirsiniz. Böylece sitenize günlük, haftalık hatta aylık kaç kişinin tıkladığını görebilirsiniz.

Google spam ekip lideri Matt Cuts sosyal medyanın sitenizin SEO açısından önemini söyleyerek,  paylaşımların bir sitenin kalitesini ölçmek için kullandıklarını belirtmiştir. Özellikle Google’ın sosyal paylaşım sitelerinde yapılan paylaşımlara önem verdiğini de vurgular. Siz de profesyonel SEO Hizmeti veren SEO uzmanları ile çalışırsanız, sitenizin üst sıralarda çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyanın SEO Üzerindeki Etkisi
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?