Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » Sosyal Medya Pazarlama
Sosyal Medya Pazarlama

SOSYAL MEDYA PAZARLAMA

Dijital Pazarlama yaparken Sosyal Medya Pazarlama oldukça önemlidir.

Sosyal Medya Pazarlama deyince ne anlıyoruz?

Şirketler internet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, marka bilinirliklerini artırmada ve potansiyel müşterilerini kazanmada çoğu zaman dijital pazarlamayı kullanıyorlar. Sosyal Medya’yı kullanarak, özgün içerikler oluşturarak pazarlama stratejilerini uyguluyorlar. Sosyal Medya Pazarlaması yaparken bunun yanısıra içerik pazarlama ve arama motoru optimizasyonu stratejileri belirliyorlar. Dijital pazarlamanın tüm yöntemlerini birlikte kullanıyorlar.

Sosyal Medya Pazarlama’nın en önemli faydası şirketlerin müşterileriyle karşılıklı iletişim kurabilmesidir. Sosyal Medya aracılığı ile şirketler müşterileri ile karşılıklı diyalog kurabilir. Çift yönlü bu iletişimin sonucunda sorular sorulur, ihtiyaç ve beklentiler belirlenir, şikayetler dinlenir, olumlu ve olumsuz geri bildirimlerde bulunulur. Geleneksel pazarlama yöntemlerinden çok daha faydalıdır. Şirketler müşterilerine önemsendiğini hissettirir. Doğrudan iletişim kurmuş, onları dinlemiş olur. Bu algı psikolojik anlamda şirketlerin ürün ve hizmetlerinin potansiyel müşteriler tarafından satın alınması eğilimi oluşturur.  Önemsenen müşterinin markaya sadakati artar.

İngilizcede Social Media Marketing olarak ifade edilen Sosyal Medya Pazarlaması bugünün ve geleceğin dijital pazarlamasıdır. Pazarlama stratejileri; Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin, Google Plus, flickr gibi sosyal medya mecralarında oluşturulur. Şirketler ürünlerini, hizmetlerini, markalarını bu sosyal ağlarda pazarlarlar. Markalarını tanıtırlar, kampanyalar düzenlerler, reklamlar yaparlar.

Sosyal Medya Pazarlaması yaparken sonuçlar şirketler tarafından anlık ve karşılıklı izlenir. İnteraktif pazarlama yapılır, ölçülebilirdir. Online itibar yönetimi sosyal medya pazarlamasının olmazsa olmazıdır. Bu nedenle şirketler itibar yönetimi ve sosyal medya pazarlama işlerini profesyonel, konusunda uzman ekipleri olan ajanslara yaptırmalıdır. Böylece şirketler dijital pazarlama yaparken sosyal medyayı etkili yöneterek verimliliklerini artırır, zamandan ve reklam bütçelerinden tasarruf ederler. Ajanslarda çalışan sosyal medya uzmanları etkili kampanyalar geliştirerek şirketleri daha büyük kitlelere ulaştırır, satışların ve şirketlerin marka değerinin artırılmasında önemli işlevler görürler.

Ajanslarda hizmet veren sosyal medya uzmanları Sosyal Medya Pazarlaması yaparken iletişim stratejisi uygular, şirketler için müşteri memnuniyeti ölçümleri gerçekleştirir, müşteri sorun ve şikayetlerini gidermede çeşitli kampanyalar yapar, müşterilerin şirkete güvenini sağlar. Karşılıklı iletişim kurarak müşterilerin fikir, eleştiri, öneri, şikayet ve beğenilerini tespit ettiği için şirketlere en uygun dijital pazarlama stratejileri konusunda bilgi ve profesyonel destek verir. Potansiyel müşterilere de erişim sağlar. Müşterilerin kararlarını ve eğilimlerini doğrudan etkiler. Online itibar yönetimi yapar. Şirketlerin olumsuz imajını siler, olumlu imaj yaratır. Marka tanınırlığı, bilinirliği ve güvenilirliği artar.

Şirketlerin sosyal medya hesaplarında takip edin (follow us), beğenin (like), paylaşın (share) ibareleri yer alır. Müşteriler şirketlerin ürün, hizmet ve kampanyalarını buradan takip ederler. Şirketler de bunları raporlayıp analiz ederek karşılıklı olarak müşterilerini takip etmiş olurlar. Çift taraflı interaktif bir etkileşim olur. Ölçümleme, ölçme, değerleme, analiz ve raporlama yapılır. Kampanyaların sonuçları gözlemlenir.

Sosyal Medya Pazarlama yapmanın en önemli faydası şirketler ile müşterileri dijital ortamda birebir karşılıklı iletişim kurar hale getirmektir. Dijital pazarlamanın en etkili yöntemi Sosyal Medya Pazarlamasıdır.

Sosyal Medya Pazarlama