Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama

Günümüzde sosyal medya, firmaları doğrudan müşterileriyle buluşturan önemli bir pazarlama alanı haline geldi. Sosyal medya ve dijital pazarlama arasındaki ilişkiyi inşa etmek ve iyi yönetmek her firma için hayati önem taşıyor artık.

Sosyal Medya

Sosyal medya, zaman ve mekan sınırlaması olmadan paylaşımın esas olduğu bir iletişim  şeklidir. Kişiler ve firmalar, sosyal medyada kurumlarını tanıtır, arkadaş ilişkileri kurar, ürün ve hizmet servis eder. Sosyal medya, en yüksek derecede paylaşımın gerçekleştiği fırsatlar tabanıdır.

Dijital Pazarlama

Yirmi birinci yüzyıl, düşünürler tarafından dijital devrim yılı olarak nitelendiriliyor. Ve bu dijital devrim ise aralıksız bir devinime sahip. Bu gelişmelerin sonucunda geleneksel pazarlama yöntemleri hem çok maliyetli olduğu hem de günümüz hızına ayak uydurmadığı için rafa kalkıyor.  Artık dijital pazar araçları ve teknikleri her firmanın temel ihtiyaçlarından biri haline gelmiş durumda.

 

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama

Hangi yaştan, coğrafyadan, kültürden olursa olsun kişiler, zamanlarının önemli bir kısmını sosyal medya platformlarında geçirmekte artık. Bu durum, sosyal medyanın birçok pazarlama faaliyetinde kullanılmasını kaçınılmaz hale getirdir. Sosyal medyada yürütülen bazı pazarlama stratejileri şu şekilde sıralanabilir:

  1. marka bilinirliğini artırmak
  2. firma sadakati yaratmak
  3. tüketici araştırmaları gerçekleştirmek
  4. piyasa rekabeti hakkında bilgi edinmek
  5. dijital reklam kampanyaları yürütmek

Örneğin Facebook’ta kullanılan dijital pazarlama yöntemleri; Facebook reklamları, sayfalar, gruplar ve uygulamalardan oluşmaktadır. Facebook’da firmalara hayran sayfaları oluşturma imkanı verilmesi, kullanıcılara yönelik reklam yayımlanması, onu kampanyalar için uygun bir platform ve dijital pazarlama sektörünün göz ardı edemeyeceği bir alana dönüşmüştür

Sosyal Medya: Dijital Pazarlamanın En Etkili Aracı

Sosyal medya ve dijital pazarlama ilişkisi, kişilerle kurumlar arasında kurulan iletişim sürecine dayanır. Bu süreçte sosyal medya platformlarında görünürlüğü artırmak ve mal ya da hizmetleri sunmak esastır. Sosyal medyada dijital pazarlama; pazar hedefleme, kişilerle iletişim sağlama ve sadakat yaratma gibi amaçlar güder.

Sosyal medya; katılım ve içerik yaratma özellikleriyle kullanıcılara ürünün ve hizmetin bir parçası olmayı sağlar. Gazete, televizyon ve haber siteleri gibi mesaj iletmek için kullanılan geleneksel pazarlama araçlarından farklı olarak sosyal medya, kişilerle ilişki ve diyalog kurmayı sağlar. Sosyal medyada mesajlar çok yönlüdür ve dijital pazarlama uzmanları, bunu dikkate alarak içerik oluştururlar.

Televizyon reklamları, ilan panoları ve dergi sayfaları gibi geleneksel medya araçlarıyla firmanızı görünür kılmak için yüklü paralar harcamanız gerekir. Oysa dijital pazarlamanın en etkili aracı olan sosyal medya, çok az bir maliyetle kullanılabilir.

Firmalar ve ürünleri hakkında her türlü bilginin hızlı bir şekilde yayılabildiği sosyal medya ortamında fırsatların değerlendirilmesi ve tehditlerin önüne geçilmesi adına kurumların sosyal medyada yer alması zorunluluk haline gelmiştir. Çünkü sosyal medya uzmanları, kullanıcılarla yer ve zaman kısıtlaması olmadan iletişim kurabilmekte ve böylece dijital pazar ortamını firmaların lehine yönlendirebilmektedirler.

Sosyal Medyada Dijital Pazarlamanın Temel Özellikleri

Sosyal medyada dijital pazarlama aracı olan içerikler, uzman bir ekip tarafından hazırlanmalıdır. Sosyal medya kullanıcılarının paylaşmaya ve yaymaya gönüllü olacağı derecede ilginç, heyecanlı veya duyarlı olan içerikler, daha hızlı ve etkili bir şekilde yayılmaktadır. Böyle bir içeriğe sahip olan firmalar, iletmek istedikleri mesajı kişilere kolayca iletir ve markaları için gerekli olan ilgiyi elde eder.

Sosyal medya ve dijital pazarlama ilişkisinde firmanıza uygun olan medya ortamını seçmek, ulaşılmak istenen kitle ve iletilmek istenen mesaja bağlıdır. Farklı sosyal medya araçlarının uyumlu bir şekilde kullanılmasına da dikkat edilmelidir. Bu alanlarda gerekli araştırmayı özenle yapacak tecrübeli analistlerle çalışmanız, firmanız için çok önemlidir.

Kişilerle ilişki kurmak ve bunu geliştirmek isteyen firmalar, sosyal medyada her zaman güncel içerikler ve aktif kullanıcılar bulundurmak zorundadır. Böylece firmanızın ürün veya hizmetleriyle ilgili her türlü soruna, olumsuz yorumlara hızla cevap verme avantajına sahip olursunuz.

Sosyal medya; katılım ve paylaşma ile ilgilidir, doğrudan reklam ve satışla ilgili değil. Bu yüzden de sadece ürün ve hizmet reklamı, iyi bir pazarlama stratejisi olamaz. Aksine, samimi, dürüst, güncel bir dille paylaşımlarınızı hazırlayacak uzman bir ekiple çalışmanız size sadece zaman değil aynı zamanda prestij de kazandırır. Bu noktada “Mucizefikir”ler için bizimle iletişime geçebilirsiniz;  sosyal medya uzmanı ekibimiz ve dijital pazarlama uzmanlarımızla tanışmaya bekliyoruz.

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?