Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Sosyal Medyada Yapılmaması Gerekenler

 

Marka bilinirliğinizi arttırmak, daha geniş kitlelere ulaşabilmek ve hem maddi hem manevi anlamda kazanç sağlayabilmek için markalar veya firmalar sosyal medyanın gücünden yararlanmaktadır. Sosyal medya, başarılı bir şekilde yöneltildiğinde sizlere pek çok avantaj sağlamaktadır. Tam tersi düşünüldüğünde; yanlış bir sosyal medya kullanımı birtakım sorunları da beraberinde getirmektedir.

Sosyal medyanın güçlü bir iletişim aracı olduğunun farkına varan firma ve markalar, iş dünyasında sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmaya başladılar. Büyük-küçük pek çok firma, büyük bir hızla sosyal medya üzerinde kendi stratejilerini oluşturmaya başladılar. Giderek büyük bir dijital pazarlama alanı haline gelen sosyal medya, beraberinde bir konuyu daha tartışmaya açıyor: Sosyal medyada yapılması ve yapılmaması gerekenler nelerdir?

Sosyal Medyada Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Facebook, Twitter, Youtube, Instagram, Pinterest veya Google+ gibi platformlarda yapacağınız hatalar, markanızın itibarını ve prestijini zedeleyebilir. Bunun bilincinde olarak sosyal medyayı kullanırken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Markaların/firmaların sosyal medya tanıtımı yaparken dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir?

  • “Sosyal medyada var olmak” cümlesini sadece tek bir platformda hesap açmak olarak anlamamalısınız. Yani sadece facebook’a, sadece Instagram’a sadece Twitter’a değil; birden fazla sosyal ağa odaklanmalısınız. Farklı kitlelere ulaşabileceğiniz farklı sosyal mecralar vardır. Ve kimi insanların Facebook hesabı varken diğeri  sadece Instagram’ı kullanıyor olabilir. O yüzden siz, en çok tercih edilen sosyal ağlarda var olmalısınız!
  • Sosyal medyada kullanacağınız dil oldukça önemlidir. Ziyaretçilerinizle aşırı samimi bir dil ile veya gereğinden fazla ciddi bir dil ile iletişim kurmamalısınız.

 

  • Sadece reklama odaklanmamalısınız. Asıl amacınız her zaman için müşteri memnuniyeti olmalı ve bunu internet kullanıcılarına yansıtabilmelisiniz. Yani doğrudan satış odaklı olmak yerine; “İnsanlar beni neden tercih etsin? Benim rakiplerimden farkım nedir?” sorularını cevaplayarak müşterilerinize markanızın farkını kanıtlamalısınız.
  • Sosyal medyada paylaşım yaparken ani kararlar vermemelisiniz. Unutmamalısınız ki; paylaşımınız anında milyonlarca kişi tarafından görüntülenebilir. O yüzden paylaşım yapmadan önce iki kez düşünmelisiniz. Karşıt fikirleri göz önünde bulundurarak kimseyi kırmayan ve kızdırmayan paylaşımlarda bulunmalısınız.
  • İlgisizlik ve iletişimsizlik! Sosyal ağlarda var oluyorsanız; internet kullanıcılarının sizlere yönelttiği soruları cevaplandırmanız gerekir. Onlarla her zaman için iletişim halinde olmalısınız. Takipçilerinizle iletişim geçmeli, onları dinlemeli ve merak ettikleri şeyleri yanıtlamalısınız.
  • Gramer yanlışları! Ciddi ve istikrarlı bir markayım/kurumum diyorsanız dil ve anlatım kurallarına uymalısınız.
  • Hızlı olmamak! İnsanlar size soru yönelttikleri zaman aradan günler geçtikten sonra cevap vermeniz hiç bir işe yaramaz!
  • Aşırı paylaşım yapmak! Güncel olun ve unutulmaya yüz tutmayın diyoruz ama gereğinden fazla yapılan paylaşımlar da takipçilerinizi sıkabilir.

Kaliteli bir Seo Hizmeti ile sosyal medya hesaplarının yönetimi gerçekleştirildiğinde geleceğe yönelik yatırımlar yapılması mümkündür.

Sosyal Medyada Yapılmaması Gerekenler
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?