Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Sosyal Paylaşım Siteleri İle İlgili Bilinen 7 Yanlış

Her ne kadar sosyal medya kullanımı ve firmaların sosyal medya platformlarına verdikleri önem artsa da adeta bir okyanus olan bu platformlar hakkında yanlış yargılar yok değil.

Günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası olan  sosyal medya siteleri, özellikle geleneksel pazarlamadan kopamayanların kafasında hala bir soru işareti olarak yer alıyor.

Peki, sosyal paylaşım siteleri hakkındaki yanlış yargılar neler?

Sosyal Paylaşım Siteleri ile İlgili Bilinen Yanlışlar

1 Sosyal medya satışları arttırmak içindir

Sosyal medyanın direkt olarak satış amacıyla kullanılacağı düşüncesi  yanlıştır. Sosyal medya sitelerinin kullanımındaki temel amaç; markanız hakkındaki algıyı yönetmek, müşterilerinizi ve potansiyel müşterilerinizi anlamak ve bu ölçüde kampanyalar geliştirmek olmalıdır. Sosyal medyada başarı yakalamanın anahtarı; iletişim ve etkileşimdir.

2 Sosyal medya sadece büyük şirketlere hitap eder

Bu yargının tersine, sosyal medya küçük çaplı firmalara çok daha fazla avantaj sağlar. Çünkü; sosyal medya için ayırdığınız ufacık bir bütçeyle binlerce insana ulaşabilir, geleneksel reklam faaliyetleriyle yaratamayacağınız etkiyi Youtube’da yayınlandığınız bir video ile yaratabilirsiniz.

3 Facebook ve Twitter hesabı olması yeterli

Sadece sosyal medyada yer almak için bir Facebook ve Twitter hesabı açmanın bir işlevi olmayacağı gibi markanız hakkında yanlış algılara neden olur. Sosyal paylaşım siteleri içerisinde olmanızın, hem markanız hem de müşterileriniz açısından bir anlamı olmalıdır.

Sosyal medya çalışmalarının, seo danışmanlığı kapsamında yapılan çalışmalara birebir olumlu etkisi vardır.

4 Geleneksel medya da iletişim için yeterli

Geleneksel medyanın önemini hiçe saymak, elbette olanaksız ama günümüzde sosyal medyanın kral olduğunu görmemek mümkün değil. Bu yüzden hem geleneksel medya çalışmalarına devam etmek, hem de sosyal medyada olup bitenden haberdar olmak şart.

5 Sosyal medyada ölçümlemeye gerek yok

Her markanın sosyal medyada var olmasının bir amacı vardır, olması da gerekir. Bu amaca ulaşmak için sosyal medya kampanyaları ve reklamları yapılır. Kampanyaların ve reklamların başarısını görmenizi sağlayacak olan ölçümlemelerdir. ‘’Reklamınız kaç kişiye ulaşmış?’’, ‘’Kampanyanıza kaç kişi katılmış?’’, ‘’Hedef kitlenizden ne kadar geri dönüş almışsınız?’’ gibi soruların cevapları, sosyal medya çalışmalarınızı ölçümlemenizi sağlar. Geleneksel veya digital, markanız için yaptığınız her çalışmayı ölçümlemelisiniz.

6 Sosyal platformlarda risk olmaz

Online ortamlarda yapılacak iletişim çalışmalarında çok daha titiz davranmak gerekir. Sosyal medya platformları çok daha risklidir. Çünkü; yaptığınız yanlış bir iletişim çalışması çok kısa sürede, çok fazla insana ulaşacaktır. Böyle bir durumda kriz iletişiminin doğru yapılması gerekir.

7 SMO ve SEO aynı şeydir

SEO, arama motoru optimizasyonudur ve arama motorlarından üst sıralara çıkabilmek amacı ile yapılır. SMO yani sosyal medya optimizasyonu ise sosyal medya platformları üzerinde yapılan çalışmalardır. Sosyal medya üzerinden yapılan çalışmalar da SEO’yu etkiler fakat asla aynı şey değildir.

Sosyal paylaşım siteleri hakkındaki yanlış yargıları  öğrenmek, çok daha etkili sosyal medya kampanyalarına imza atmanızı kolaylaştıracaktır.

Sosyal Paylaşım Siteleri İle İlgili Bilinen 7 Yanlış
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?