Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Tüketiciler İçin Veri Gizliliğinin Önemi

Türkiye’de Veri Gizliliği

Verilerin gizliliği ve kontrolü, her yerdeki tüketiciler için önemli hale gelmiş durumda. Türkiye’de verilerin korunması için koyulan kanun çerçevesinde (KVKK) veri gizliliğine tüketicilerin bakış açısından inceleyecek olursak, iyi bir ürüne sahip olan fakat zayıf veri koruma uygulamalarına sahip bir şirketle çalışmak yerine; etkin veri koruma uygulamalarına sahip, ancak bu kadar iyi bir ürün bulunmayan bir şirket tercih edilecektir. Bu basit örnekten bile veri güvenliğinin ne denli önemli olduğunu anlamak mümkündür.

Bu bilgi, işletmelerin veri koruma uygulamalarını ve tüketicilerin görüşlerini analiz eden yeni bir IBM Gizlilik çalışmasına aittir. Halkın çoğu, verilerinin paylaşıldığını ve çoğu şirket üzerindeki tüm kontrollerini kaybettiklerini biliyorlar. Sonuç olarak, tüketiciler mutlu değil ve neredeyse herkes (%94), işletmelerin topladıkları verileri korumak için daha fazla şey yapmaları gerektiğine inanıyor.

Veri gizliliğine verilen önem tüm ülkelerde aynı şekilde işlemektedir. Örneğin saygın bir mühendis ve IBM Avrupa Güvenliğinde CTO olan Martin Borrett; “Veri gizliliği ve veri kontrolü tüketicilerin çok değer verdiği bir konu oldu. Şimdi ise verilerinin gittiği yeri bilmeyi ve verilerinin kontrolünü ellerinde tutmayı talep ediyorlar” diyor. “Bu tüketiciler, kaliteli bir ürün için veri bütünlüğünden ödün vermek zorunda kalmamalı ya da veri bütünlüğü sağlamak için kaliteden kısmak zorunda kalmamalılar. İşletmeler, teknolojilerine yardımcı olabilecekleri tekliflere veri koruması sağlama konusunda gerçek ve acil bir sorumluluğa sahipler.”

Veri Gizliliği ve Verilerin Korunması

Veri korumasının yanı sıra veri kontrolü de tüketiciler için çok önemli bir unsurdur. Raporda, İngiltere’deki tüketicilerin yarısının, verileri güvenli tutma konusundaki endişelerinden dolayı bir işletmeyle çalışmaya karar verdikleri belirtiliyor. Ayrıca veri güvenliğini uygulamada en sık rastlanan yöntemlerden biri kimlik doğrulama kullanımıdır. Kimlik doğrulama ile, kullanıcıların bir sisteme veya verilere erişilmeden önce kimliğini doğrulamak için bir şifre, kod, biyometrik veri veya başka bir veri biçimi sağlamaları gerekmektedir. Bu şekilde farklı doğrulama sistemleriyle veriler daha güvenilir şekilde saklanabilir, kullanıcıya özgü bir kod sistemi geliştirilmiş olur.

Tüketiciler İçin Veri Gizliliğinin Önemi
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?