Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » Uzak Durmanız Gereken Sosyal Medya Hataları
Uzak Durmanız Gereken Sosyal Medya Hataları

 

Günümüzde 7’den 70’e birçok insanın en bir sosyal medya hesabına sahip olduğu göz önünde bulundurulunca markaların ve firmaların da sosyal medyada bulunmaları kaçınılmaz oluyor. Önemi her geçen gün artan sosyal medya ortamında; markalar, firmalar ve şirketler sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmaya çalışırken kimi zaman bazı hatalarla karşı karşıya kalıyorlar. Bu yazımızda sizlere uzak durulması gereken sosyal medya hatalarından bahsedeceğiz. Markaların/firmaların sıklıkla karşılaştığı hatalar nelerdir? Şirketlerin en çok yaptığı sosyal medya hataları hangileridir? Sorularının cevaplarını en detaylı şekliyle bu makalemizde bulabilirsiniz.

Markaların ve Firmaların Sosyal Medyadaki Hataları Nelerdir?

Sosyal medyada yapılan hatalar, markaların/firmaların imajını zedeleyerek prestij kaybına sebep olmaktadır. Online itibarı zedelenen marka, müşterisinin gözünden düşerek maddi ve manevi anlamda çeşitli kayıplar yaşamaktadır.
Kimi zaman bazı firmalar, sosyal medya yönetimlerini özensiz ve baştan savma bir şekilde gerçekleştirmektedir. Etrafınıza baktığınız zaman sosyal medya yönetimini başarılı bir şekilde gerçekleştiremeyen, eline yüzüne bulaştıran markalar mevcuttur. Eğer siz de sosyal medya hatalarından uzak durmak ve tüketicilerinizin gözündeki saygınlığınızı yitirmemek istiyorsanız aşağıdaki hataları incelemeniz ve bunlardan kaçınmanız gerekmektedir. İşte uzak durulması gereken sosyal medya hataları;
• Stratejinizin olmaması. Sosyal medyada var olmak istiyorsunuz fakat henüz bir stratejiniz yok. Sosyal medyada stratejinizin ve planlarınızın olması şarttır. Hatta herhangi bir olası kriz anında ne yapılacağını dahi planlamanız gerekir. Çünkü sosyal medya sizin sandığınızdan da daha hızlı bir platformdur. Yapacağınız bir hata anında birçok kişiye ulaşabilir. Siz, henüz hatayı düzeltemeden birçok insan ekran görüntüsünü almış ve eşiyle, dostuyla bu durumu paylaşmaya başlamıştır bile. O yüzden ne diyoruz? Strateji şart!
• Takipçilerin sayısına odaklanmak! Asıl mesele takipçi sayınız değil; takipçilerinizin kalitesidir.
• En çok karşılaşılan bir diğer hata ise tek yönlü iletişimdir. Tek yönlü iletişimden uzaklaşarak, müşterilerinizle yorumlaşmanız ve her zaman iletişim halinde kalmanız gerekmektedir.
• Sosyal medyayı sadece tek bir platform olarak görmek! Sosyal medyada var olmak demek sadece facebook sadece Twitter veya sadece Instagram’da olmak demek değildir. Bir sosyal ağda olmayan birey diğerinde oldukça aktif olabilir. O yüzden ağır ve emin adımlarla ilerleyerek tüm sosyal mecralarda var olmalısınız.
• Sosyal medya hataları arasındaki bir diğer madde ise; özenli ve ilginç gönderiler paylaşmamak! Takipçilerinizin dikkatini çekecek gönderiler paylaşmadığınız sürece unutulmaya mahkûmsunuzdur.
• Herkese ulaşmaya çalışmaktan vazgeçin! Önemli olan sizin müşterilerinize veya müşteriniz olma ihtimali olan bireylere ulaşmanızdır. Hedef kitlenizi belirlemeli ve o doğrultuda ilerlemelisiniz.
• Sosyal mecralarda rakiplerinizle kavga etmek! Bu durum size prestij kaybı yaşatacaktır.
• Sürekli olarak güncelliğini korumayan hesaplar! 1 gün paylaşım yapıp 4 gün yapmazsanız sosyal medyada olmanızın hiçbir anlamı yok! Güncel olun, aktif olun ve bu sayede tercih edilen siz olun!

Seo danışmanlığı hizmetleri alarak sosyal medya hesaplarınızın kaliteli bir şekilde yönetilmesini sağlayabilirsiniz.

Uzak Durmanız Gereken Sosyal Medya Hataları