Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Web Site Açılış Hızı Neden Önemlidir?

Web site açılış hızı neden önemlidir sorusuna birden fazla yanıt verilebilmektedir. İnternet kullanımının giderek artması ve teknolojinin gelişimi ile web siteleri oldukça önemli hale gelmiştir. Günümüzde pek çok işlem internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Alışveriş, iletişim ve araştırma gibi pek çok konu için çeşitli web siteleri kullanılmaktadır. Bu nedenle de web sitelerine erişim ve kullanım gibi konular da büyük önem kazanmıştır. Web siteleri ile bankacılık işlemleri, alışveriş ve erişim gibi işlemler oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Bu şekilde de sitelerin kullanım hızı ve açılma hızı da ziyaretçileri etkileyen bir unsurdur.

Web Site Açılış Hızı Nedir?

Web site açılış hızı sitenin açılış süresinin nitelendirilmesidir. Siteye erişim sağlandığı sırada belirli bir yüklenme süresi bulunur. Bunun dışında site içerisinde bir sayfa açarken de geçirilen süre açılış hızı olarak adlandırılabilmektedir. Bu hız, site kullanım hızından farklı olarak tanımlanan bir hızdır. Web site açılış hızının düşük olmasının çeşitli sebepleri olabileceği gibi bu sebeplerin ortaya çıkaracağı olumsuz sonuçlar olabilir. Ziyaretçi trafiği ve site içerisinde yer alan görsellerin boyutları gibi konular web sitesi açılış hızı üzerinde olumsuz etkilerin görülmesine neden olabilir. Web tasarım yapılırken açılış hızını göz önünde bulundurarak tasarlamak gereklidir.

Web Sitesi Açılış Hızı Neleri Etkiler?

Web sitesinin sahip olduğu açılış hızına göre farklı etkiler ortaya çıkabilir. Hızın oldukça yavaş olması olumsuz etkileri ortaya çıkartırken yüksek açılış hızına sahip bir web sitesi olumlu sonuçları doğurur. Düşük açılış hızına sahip, uzun sürede açılan web sitelerinin ziyaretçi kaybetmesi oldukça olasıdır. Anlık olarak ziyaretçi kaybedebileceği gibi ziyaretçinin tekrardan o siteyi ziyaret etmemesine de neden olabilir. Peki, web sitesi açılış hızı neden önemli?

  • Web sitelerinin açılış hızının yüksek olması internette geçirilen sürenin uzamasında etkilidir. Bu da ziyaretçi trafiği ve düzenli erişim için oldukça önemli bir konudur.
  • Açılış hızı ziyaretçilerin ve müşterilerin memnuniyeti için de çok önemlidir. Web sitelerinin hızlı bir şekilde kullanılabilmesi günümüzde mutlaka özen gösterilmesi gereken bir durumdur.
  • İnternetin hızlı bir erişime imkan vermesi ziyaretçi tahammülünü kısalttığı için yavaş açılış hızına sahip web sitelerinin geri planda kalmasına ve ziyaret edilmemesine neden olur.
  • Açılış hızı nedeni ile ziyaretçi kaybeden web sitelerinin gelirlerinin de azalması söz konusudur. Bu da hızın ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir.
  • Web sitelerinin tasarımları sırasında estetik amaçla pek çok görsele yer verilebilmektedir. Ancak görsel boyutlarının fazla olması tasarımda etkili olsa da web sitesi açılış hızı azalmaktadır. Bu nedenle de ziyaretçi kayıpları ortaya çıkabilmektedir.
  • Web sitelerinin sahip oldukça açılış hızı arama motorlarındaki sıralamalarında da etkilidir. Açılış hızı oranına göre Google üzerinde web siteleri sıralanmaktadır. Bu da yine ziyaretçi ve trafik için olumsuz bir durumdur.
Web Site Açılış Hızı Neden Önemlidir?
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?