Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » Web Tasarım Hataları
Web Tasarım Hataları

İnternetin hayatımızdaki yerinin her geçen gün daha da çoğaldığını düşündüğümüzde web sitelerine gösterilen önemin de hızla arttığını söyleyebiliriz. Günümüz teknolojisinde insanlar rutin işlerinin çoğunu sana dünyadan halleder hale geldi. Aynı zamanda boş vakitleri değerlendirmenin de en kolay ve eğlenceli yöntemlerinden bir tanesi olarak yine “internet” karşımıza çıkıyor. Hal böyle olunca markalar/hizmetler veya firmalar web sitesi sahibi olma çalışmalarını hızlandırdılar. Söz konusu sitelerin popülerlik kazanması, ziyaretçi sayısının arttırılması ve sektördeki rakiplerinden sıyrılarak daimi bir yükselişte olması için profesyonel web tasarıma ihtiyaçları vardır.

Başarılı ve etkili bir web tasarım için sıklıkla karşılaşılan yanlışların farkına varıp hareket etmek gerekmektedir. Web  tasarım hataları, alınacak verimi büyük ölçüde düşürmektedir. Web tasarım konusunda sıklıkla karşılaşılan hataları maddeler halinde sizlere sunmaktayız.

Web Tasarımda Sık Yapılan Hatalar

 • Mobil cihazlara uyumlu olmayan web siteleri, sıklıkla karşılaşılan hatalardan bir tanesidir. Günümüzde insanların büyük çoğunluğu artık telefonlarından internete erişim sağlamaktadır. Alışverişlerini, araştırmalarını, hastane randevularını ve daha birçok eylemi internetten yapabilmenin kolaylığını yaşayan insanlar için web site sahipleri, sitelerini mobil uyumlu hale getirmelidir. İnternet sitenizin, bilgisayarların yanı sıra tablet ve cep telefonlarına uyarlanması web tasarım konusunda olmazsa olmazsa kriterlerdendir.
 • Güncellenmeyen web siteleri, web tasarımdaki en önemli hatalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Arama motorlarının sıralamalarında yükselmek için ve daha çok ziyaretçiye erişebilmek için web sitenizi güncel tutmanız gerekir. Unutulmaması gereken nokta; Arama motorları güncellenen web sitelerini çok severler. Seo için web sitenizin içeriğinin düzenli olarak güncellenmesi ve geliştirilmesi çok faydalıdır, güncellenmeyen web siteleri ziyaretçi kaybetmeye ve arama motorlarının sıralamalarında gerilerde kalmaya mahkumdur.
 • Okunaksız, düşük puntolu ve abartılı bir yazı stili kullanmak tasarım konusundaki en büyük hatalardan biridir.
 • Abartılı tasarımlar kullanmak göz yoracaktır. Ziyaretçilerinizi yoracak abartılı tasarımlardan kaçınmalısınız. Ziyaretçilerinizin sitede daha uzun süre vakit geçirmesini istiyorsanız abartıdan uzak, sade ve şık tasarımlar kullanmaya özen göstermelisiniz.
 • Arama motorunun mantığını bilmeden seo kavramından habersiz bir şekilde web sitesi oluşturmak.
 • Özgün olmayan kopya içerik kullanımı web tasarım konusunda karşılaşılan hatalardan bir tanesidir. Özgün olan ve kopya içerik barındırmayan siteler hem Google’ın hem de ziyaretçilerin gözünde bir adım öndedir.
 • Başarısız bir renk seçimi, web sitenizin kötü görünmesine sebep olacaktır. Uyumlu renkler kullanarak etkili bir web tasarıma sahip olabilirsiniz.
 • Okunaklı olmayan, rahatça okunmayan içerikler kaçınmalısınız. Sayfanızdaki metinlerin okunaklı olması çok önemlidir. Yaratıcılığa fazla önem verip metnin okunaklılığını dikkatinizden kaçırmayın.
 • Fonksiyonel bir web sitesi oluşturmamak.
 • Web tasarım hataları başlığı altında karşılaşılan bir diğer problem ise; hedef kitle ve rakip analizi yapmamak.
 • Flash öğeleri video ve müzik gibi medyaların aşırı kullanımı sitenin yüklenme hızını düşürdüğü için ziyaretçileriniz bu yavaşlıktan rahatsız olabilir.
 • Kullanıcı web sitenizde aradığını kolaylıkla bulabilmeli. Web sitenizde ürünlerinizi sergiliyorsanız ürünlerinizi doğru bir kategori, alt kategorilerde  herkesin anlayacağı şekilde sitenize yerleştirin.
 • Dil bilgisi ve yazım hataları hem web tasarımda hem de seo’da yapılan hatalardan biridir.
Web Tasarım Hataları