Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Web Tasarımda Görsellik

Kaliteli ve marka imajınızı yansıtan bir web tasarım yaptırmaya karar verdiniz. Uzun araştırmalar yaptıktan sonra alanında uzman olarak web tasarım hizmeti veren firmalardan ihtiyacınız olan yardımı almaya karar verdiniz. Peki “hayallerinizde etkileyici ve site trafiğini arttıran web tasarım nasıl olmalıdır? Web tasarımı görsellik açısından değerlendirdiğimizde karşımıza ne gibi kriterler çıkmaktadır? Web tasarımda görsellik önemli midir? Web tasarımda görsellik nasıl olmalıdır?” sorularının cevaplarını tüm detaylarıyla makalemizde bulabilir ve bu sayede rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacak olan web tasarım çalışmalarınızı başarılı bir şekilde yürütebilirsiniz.

Bilindiği üzere “görsellik” web tasarımının en önemli noktalarından bir tanesidir. Web sitenizi ziyaret eden kişinin ilk olarak dikkat ettiği kısımdır. Hatta web sitenize giriş yaptıktan sonra ziyaretçilerin sitenizde vakit geçirip geçirmeme kararını etkileyen hiç şüphesiz ki görselliktir. Tabi, önemli olan sadece kullanıcıların beğenisini kazanmak, göz zevklerine hitap etmek değil web sitenizin görselliğinin projenin havasını da yansıtıyor olmasıdır. Yani ne anlatmak istiyorsanız web siteniz onu tam anlamıyla ziyaretçiye iletebiliyor olmalı. Örneğin bir tekstil sitesi sahibi iseniz ama web siteniz bir ayakkabı  sitesine benziyor ise müşterileriniz kafa karışıklığı yaşar ve sizin ciddi, istikrarlı, kurumsal bir şirket/marka olup olmadığınızdan şüphe eder. Bu yüzden web tasarımda görselliğe önem vermeli ve projenizi yansıttığından emin olmalısınız.

Web Tasarımda Görsellik Nasıl Olmalıdır?

  • Çok fazla ve birbiriyle uyumlu olmayan renklerin kullanılması, ziyaretçilerinizin gözünü yoracaktır. Onun yerine daha sade ve birbiriyle uyumlu renkler, görseller tercih edilmelidir. Tasarımı en çok beğenilen web sitelerine bakıldığında neredeyse tamamının görsellik konusunda sadelikten yana olduğu gözlemlenmektedir.
  • Görsellik, ürününüzü, markanızı veya hizmetinizi tam olarak yansıtıyor mu? Bu soruya vereceğiniz yanıt doğrultusunda hareket etmeniz gerekmektedir.

 

  • Web tasarımda görsellik konusunda hangi sektörün içerisinde yer aldığınız çok önemlidir. Her sektörün görsellik anlayışı farklı olabilir. Örneğin bir restaurant işletiyorsanız; web sitenizde kullanacağınız görseller, yemeklerinizi, mekanınızı ve manzaranızı en iyi şekilde yansıtıyor olmalıdır. Web sitenize girerek sizi araştıran ziyaretçileriniz, görsellerden etkilenmeli “Buraya gitmeliyim!” diyebilmelidir.
  • Eğer ortaya konan bir ürün ise tasarımda mutlaka ürüne ait fotoğraflar yer almalıdır.
  • Ziyaretçilerinizin ilettiğiniz mesajları algılamasını kolaylaştırmak için olabildiğince beyaz alan kullanılmalıdır.
  • Çeşitli yöntemlerle görüntülere derinlik ve boyut kazandırılmalıdır.
  • Göz alıcı ve etkileyici grafikler kullanılmalıdır.
  • Web sitenizde farklı yazı fontları kullanmak dikkat çekici olabilmektedir. Ancak okunamayan, ziyaretçilerinizin okurken zorluk yaşayabileceği yazı stillerinden kesinlikle kaçınmalısınız.
  • Web sitesinin grafik arayüzü, kullanılan renkler, menü ve erişim yapısı, programlama altyapısı kullanıcı odaklı oluşturulmalıdır.

Web tasarımda görsellik konusuna önem vererek, geri dönüşümlerinizin arttığını ve web site trafiğinizin çoğaldığınız fark edebilirsiniz.

Web Tasarımda Görsellik
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?