Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Yaz Aylarında E-Ticaret Satışlarını Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?

E-ticaret

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte insanlar tatil moduna girmektedir. Ticaret açısından konuya baktığımız zaman tüketicilerin tatile çıkması demek, ticarette de durgun bir sezona girileceğinin sinyalidir aslında. İnsanların tatile odaklanmasıyla birlikte birçok sektörde durgunluk yaşanmakta, insanlar pek fazla alışveriş yapmamaktadır. Söz konusu durumdan hiç şüphesiz ki e-ticaret siteleri de aynı oranda etkilenmektedir!
Şöyle ki; yaz ayları için e-ticaret sitelerinin korkulu rüyası demek mümkündür. Mayıs ve Haziran aylarında insanlar tatil hazırlıkları yaparken veya kendilerine yazlık bir şeyler alırken yoğun bir şekilde alışverişe yöneliyorlar. Fakat daha sonrasında kendilerini tam olarak deniz, kum ve güneş üçlüsüne adadıkları için ne Avmlerde mağaz mağaza dolaşıyorlar ne de internet sitelerindeki sanal mağazalara göz atıyorlar!
E-ticaret sitesi sahiplerinin yaz aylarındaki düşüşlerden hiç memnun olmadığı ortada. Peki, yaz aylarındaki e-ticaret satışlarını arttırmak için neler yapılabilir? Mucize Fikir ailesi olarak aşağıda yaz dönemi satışlarınızı arttırmak için uygulayabileceğiniz bazı pazarlama ve satış yöntemlerinden bahsetmekteyiz.

Yaz Döneminde Uygulayabileceğiniz Pazarlama ve Satış Taktikleri

• Her zaman olduğu gibi yaz aylarında da sosyal medyanın gücünden faydalanabilirsiniz. Sosyal medya yarışmaları düzenleyerek yaz aylarında da tüketiciler ile etkileşim halinde olabilirsiniz. Bu yarışmalar ile insanlara çeşitli kampanyalar, hediyeler ve indirimler sunabilirsiniz. Kendi sektörünüz doğrultusunda takipçilerinizden fotoğraf paylaşmalarını isteyebilir, sorulu yarışmalar ve oyunlar düzenleyebilirsiniz. Çünkü yapılan araştırmalar göz önünde bulundurulduğu zaman insanların tatildeyken sosyal medyada daha çok zaman geçirdiği görülmektedir. Dolayısıyla bu zaman zarfı içerisinde tüketicilere bu tür fırsatlar sunarak onların alışveriş kararlarını etkileyebilirsiniz.
• Normal bir mağazaya baktığımız zaman gerek vitrininden gerekse ürünlerinden yaz mevsimi geldiğini anlıyoruz değil mi? Peki ya web siteleri? Web sitenizin de arayüz tasarımına ve vitrinine yaz temaları getirebilirsiniz.
• Fiyat düşürme politikası izlememelisiniz. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte satışlarında düşme yaşayan e-ticaret siteleri hemen fiyat düşürme politikasına yöneliyorlar. Ancak doğru olan fiyatları düşürmek yerine hizmet kalitesini arttırmak olacaktır. Alışveriş deneyimini iyileştirmek tüketicilere değer katmanızı sağlayacaktır.
• Ücretsiz kargo ve hızlı gönderi gibi uygulamalar, satışlarınızın artmasını sağlayabilir.
• Bilindiği üzere yaz aylarında insanlar genellikle akdeniz ve ege bölgelerini tercih ediyor. Akdeniz ve Ege bölgelerindeki şehirleri ve tatil beldelerini hedefleyecek bir reklam çalışmasının getirisi oldukça fazla olacaktır. Doğru lokasyon ve doğru ürünler ile hareket ederek yapacağınız reklam çalışmaları size avantaj sağlar.
• Yeni ürünler ve yeni sloganlar! Yaz tatiline çıkarken bavulunuza mutlaka A ürününü koymalısınız! Yazın vazgeçilmezi A ürünü! Her yazın olmazsa olmazı A ürünü! Gibi. Yaza özel ürünlere web sitenizde yer açmalısınız. Tüketicilerin yaz mevsiminde ilgisini çekebilecek ve tatildeyken de kullanabilecekleri ürünleri web sitenize koymalısınız.
• Yaz sezonunda tercih edilmeyen ürünlerin reklamlarını yapmayın! Yaz mevsiminde ilgi görmeyen ürünlerin reklamını ve pazarlamasını yapmak size zaman kaybı yaşatmakta hem de maddi anlamda herhangi bir kazanç sağlamamaktadır.

Yaz Aylarında E-Ticaret Satışlarını Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?