Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Yeni İş Kuracaklar İçin Tavsiyeler

Kendi Pazarlama İşinizi Başlatırken Kimsenin Size Söylemeyeceği 4 Tavsiye

Birçok kişiye göre kendi işini başlatmak için o an çalıştığı işi bırakmak zordur, fakat uzun vadede kişi kendisine ve kariyerine ne kadar büyük bir katkı sağladığını anlayacaktır.

  1. Hizmetleriniz İçin Yetersiz Çalışmayı Durdurun

İçerik, SEO hizmeti ve pazarlama alanında 10 yılı aşkın bir deneyime sahip olan Carolyn Lyden (dijital pazarlama, websitesi mimarı, SEO, ve talep üretimi üzerine çalışmakta), ilk başladığında bu işi kendi yürütme konusunda sıfır yıllık bir deneyime sahipti.

Sonunda, birlikte çalıştığı bir iş koçunun ona “Daha fazla çalışıp az para almaktan şikayet etmedin. Değerini bil! Demesi üzerine bu nasihati bir avantaja çeviren Lyden, aynı zamanda çok düşük fiyatlar alarak, sektördeki herkesin altındaki kesitte çalıştığından ve tüm hizmetlerinin metalaştırıldığından bahsetmiştir.

“Pazarlamacı olarak hizmetleriniz bir meta haline geldiğinde, müşteriler yaptığınız işte gerçek değeri bulmak yerine fiyat alışverişine başlarlar.”

  1. İşinizi Yapmak İçin Süslü Püslü Şeylerle Uğraşmanıza Gerek Yok

SEO şirketine ilk başladığınızda, size yeni ofis ekipmanlarını satın almanız gerektiği söylenecektir. Genelde başlangıç ​​maliyetlerinde vergilerinize de dahil olacaktır. Daha iyi bir girişimci olmanıza yardımcı olacak çevrimiçi kurslar ve bir iş koçu bu konuda çok işinize yarayacaktır. Lyden: “Girişimcilik ve başarı hakkında bir sürü kitap aldım. Küçük işletme avukatıyla iletişim kurdum. Bir muhasebeciye ulaştım.”

“Birisi size bir şeye ihtiyacınız olduğunu söylerse, kontrol edip tekrar düşündüğünüzden emin olun. İkinci ve üçüncü fikirleri alın ve girişimci arkadaşlarınıza, Slack gruplarına ve Twitter sohbetlerine bu konu hakkında yardım istediğinizi belirtin. Gerçekten ne ihtiyacınız olduğunu veya işiniz için yatırım yapmak için ne bekleyebileceğinizi kendinize sorarak çok para biriktirebilir ve ilk başta yaptığımdan daha zayıf bir makine çalıştırabilirsiniz.”

  1. “Hayır” Demeyi Bilin

Pazarlama işiniz büyüdükçe, niyetinizi de büyütmeyi garanti etmeniz önemlidir. Bunun için de öncelikle yaptığınız işi yapmaktan zevk almanız, bu konuda iyi olmanız, yapacak zamanınızın olması gerekmektedir. Bu işi ‘yönetebilir’ hissettiğiniz noktaya geldiğinizde, bir müşteriniz size gelebilir veya bir başkası size sadece sizin fikirlerinizle eş düşmeyen işleri önerebilir. Belki müşteri, kendinizi rahat hissetmediğiniz bir sektördedir, belki zaman dilimi farkı hayatınızı çok daha telaşlı kılar. Belki de şu an rezervasyon yaptırdınız ve bir şeye evet demek, programınızı en üste taşıyacak; belki de bazı keşif çağrıları, müşterinin çalışma tarzınıza veya şirket misyonunuza uygun olmayacağına dair kırmızı bayraklar gösteriyor. Sebep ne olursa olsun, işe hayır demek en iyisidir.

“Şunu da eklemem gerek; ne zaman birisine hayır dersem, o müşteriyi kendilerinden daha iyi yardım edebileceklerini bildiğim başka bir SEO’ya yönlendireceğimden eminim.”

Aslında, yapmak istemediğiniz işlere hayır demek, çalışmak istediğiniz müşteriler, yapmak istediğiniz iş ve hissettiğiniz sektörler için hayatınıza ve işinize yer açmanıza yardımcı olacaktır.

  1. Yapmanız Gerektiğini Düşündüğünüz Şeyleri Yalnız Yapmak Zorunda Değilsiniz

İşinize başlarken en başından itibaren her şeyi kendi başınıza yapmak zorunda hissedebilirsiniz. Ancak, Carolyn Lyden’ın işe başlarken aldığı en iyi tavsiyelerden biri, iyi olamadığı konularda bir uzmana başvurmak olmuştur. Bunu yapmak için tam zamanlı bir çalışanı işe almanıza gerek yoktur. Bir kerelik veya sürekli olarak size yardımcı olmak için diğer pazarlama müteahhitleri ile birlikte çalışabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise, her ay yaptığınız çeşitli işlerin üstesinden gelmek için bir saatlerce sanal asistan kiralamak. Bir sanal asistan genellikle düşündüğünüzden daha hesaplıdır.

“Ayda 8 ila 12 saat çalıştığım bir sanal asistanım var ve ülke dışındayken e-postamı kontrol etmek, süreçleri ve yazılımı ayarlamak, sözleşmeleri otomatikleştirmek ve daha pek çok konuda yardımcı oluyor.”

Çoğu sanal asistan çalışacağı konuda yeni şeyler öğrenebilir (ve genellikle isterler, bu yüzden bu işi seçtiler!). Bir pazarlama girişimcisi olarak zamanınızı boşa harcadığınızı düşündüğünüz her şeyin bir listesini yapın ve sizin için potansiyel olarak bazı görevleri yerine getirebilecek bazı sanal asistanlarla görüşme yapın.

Sonuç olarak, işletmenizden emin olarak onu kurun. Her şeyi düşünün ve bilerek her şeyi yapın. İşinizi, işinizle değil, işinize yayacak şekilde keşfedin. Sonunda daha mutlu ve başarılı olacaksınız.

Yeni İş Kuracaklar İçin Tavsiyeler
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?