Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » Youtube ile Dijital Pazarlama
Youtube ile Dijital Pazarlama

 

En büyük sosyal medya kanalları arasında bulunan Youtube, size ve markanıza birçok avantaj sağlamaktadır. Markanızın/Kurumunuzun kullanıcı etkileşimini arttırmak mı istiyorsunuz? Youtube vasıtasıyla daha geniş kitlelere sesinizi duyurmayı mı hedefliyorsunuz? Hedef kitlenize en kolay şekilde ulaşmayı mı hayal ediyorsunuz? Öyleyse doğru adrestesiniz demektir!

Mucize Fikir ailesi olarak bu makalemizde Youtube ile Dijital Pazarlama konusundan bahsedeceğiz. Youtube dijital pazarlama yöntemlerini istikrarlı ve sabırlı bir şekilde uyguladığınız takdirde geniş kitlelere ulaşmanız mümkündür.

Günümüz teknolojileri göz önünde bulundurulduğu zaman markanızı veya kurumunuzu sanal dünyaya taşımanızın ne denli önemli olduğunun artık hepimiz farkına vardık. Öyle ki potansiyel müşterilerini birçok servisle karşılıyor olmanız size artı puan kazandıracaktır. Farklı arama motorlarında sizi, markanızı veya kurumunuzu aratan insanlar, karşılarında sizi görmek isteyecektir. Neden mi? Çünkü insanlar artık sadece Google’da arama yapmıyor! Konuyla alakalı bir videoya ulaşmak için ilk akıllarına gelen yer “Youtube” oluyor. O yüzden sizler de hedef kitlenize ulaşmak istiyorsanız Youtube’un gücünden mutlaka faydalanmalısınız.

Youtube İle Dijital Pazarlamanın Sırları Nelerdir?

Her alanda olduğu gibi Youtube için de “ilk izlenim önemlidir” konusu geçerlidir. O yüzden youtube videosunun ilk saniyelerinin ilgi çekici olmasına özen göstermelisiniz. Bu kural, izleyicileri tutmak açısından çok önemlidir.
Takipçi sayınızı arttırmaya çalışın. İzleyicilerinize dikkat çekici, faydalı, pratik, eğlenceli videolar sunarsanız, takipçi sayınız hiç bir ücret ödemenize gerek kalmadan, organik olarak artacaktır. Youtube kanalları incelendiği zaman pazarlamacıların birçoğunun herhangi bir masraf yapmadan, sadece sundukları içeriğin Youtube’da ve diğer sosyal medyalarda paylaşılması, beğenilmesi ya da yorum yapılması neticesinde milyonlarca izlemeyle başarıya ulaştığı gözlemlenmektedir.
İnsanlara videonuzun ilk saniyelerinde video içeriğinizin ne ile ilgili olduğunu belli edin! Belirsizlik karmaşası içinde kalmamalılar. O yüzden özneyi öne ve merkeze yerleştirmeniz Youtube pazarlama stratejileri açısından oldukça önemlidir. Özne kelimesi ile ifade edilmek istenen bir insanın yüzü, seslendirme veya bir ürün olabilir. Dolayısıyla izleyiciyi içeriğin ne hakkında olduğunu öğrenmek için beklemeye mecbur bırakmamalı, videonun başında içeriğin ne ile ilgili olduğunu göstermelisiniz.
İzleyicilerinize markanın kullanıcısı gibi davranmalısınız. Bu sayede kullanıcılarda merak duygusu uyandırabilirsiniz. Onlara sizi sürekli izliyorlarmış ve sizi sürekli takip ediyorlarmış gibi davranmalısınız. Bu şekilde davranırsanız sizin kim olduğunuzu, ne yaptığınızı ve hangi platformlardan takip edilebileceğinizi merak edeceklerdir.
Karşılıklı sohbet havası içerisindeymiş gibi davranın. Kamerayı bir insan gibi düşünerek müşterileriniz ile direkt ilişki kurmalısınız. Yani içeriğinizi potansiyel bir müşteriye anlatır gibi paylaşarak izleyicileriniz ile daha sağlıklı ve etkili bir iletişim kurabilirsiniz. Kamerayı bir araç olarak değil gerçek bir insan olarak düşündüğünüz zaman içeriğinize “doğallık” katmış olursunuz.
Youtube pazarlama stratejileri açısından en önemli kavramlardan bir tanesi de zamanlamadır. Yani video süresini ve tempoyu doğru bir şekilde ayarlamalısınız. Eğer etkileyici olmak istiyorsanız videonun hangi kısmında ne söyleyeceğinizi, nasıl bir açılış yapacağınızı, başlangıç ve bitiş anlarının nasıl daha doğru tasarlanabileceğini ve temponuzu nasıl koruyacağınızı biliyor olmalısınız.
Yukarıda verilen basit ama etkili kuralları göz önünde bulundurarak Youtube ile pazarlama konusunda başarılı olabilirsiniz.

Youtube ile Dijital Pazarlama