Uluslararası Dijital Pazarlama

Header

Google Algoritmalarına Hakim Bir Ekiple Tanışın

SEO ile alakalı bir husus olan algoritmalar ile alakalı olan makalemizde Google algoritması nedir? daha sonra Google algoritma tipleri nelerdir ve ne işe yararlar bu sorulara yanıt vereceğiz.

Eğer internet siteleri ile uğraşıyorsanız kesinlikle SEO ile de ilgilenmek ve SEO hususu ile alakalı da bilgi sahibi olmak zorundasınız. Çünkü şayet internet sitesini yapıp bırakırsanız iş yarım kalmış olur. SEO internet sitesi bitiminden sonra yapılacak ikinci işlemdir. Bu yüzden SEO bilmek çok mühimdir ve SEO’yu Google’nin bizden istediği şekilde gerçekleştirme zorundayız.

Bunun amacıyla de Google bizlere birtakım algoritmalar sunmaktadır. Algoritmalar sitemizin Google amacıyla en iyi şekilde nasıl yapılması gerekliliğini belirtir. Gelin şimdi hep beraber en mühim Google algoritmalarını ve nasıl çalıştıklarını inceleyelim.

Google Hummingbird Algoritması Nedir?

Hummingbird algoritması alçakta vermiş bulunduğumuz maddelere göre sitenizi şekillendirmenizi istiyor.

1- Kullanıcı merkezli internet siteleri oluşturun. İnternet sitenizdeki makalelerin ilgi çekmesini, tamamı ile bilgi aktarmasını ve kullanıcının sitenize yorum yapmasını sağlayın.
2- Anahtar sözcük merkezli olarak sitenizi SPAM haline getirmek yerine daha çok hiyerarşi ve çoğu anahtar sözcüğü içeriğiniz ile uyumlu bir şekilde ayarlamaya çalışın.
3- Sosyal medya gönderilerini dikkate alın ve bu paylaşımlar ile sitenize direkt, kaliteli ve organik hit sağlayın.
4- Sektörünüz ortamında yer alan internet sitelerinin sizden bahsetmesini sağlayın. Bunun en büyük yöntemlerinden birisi de bugünkü Türkiye SEO anlayışında tanıtım yazısıdır.
5- Yazılarınızı resimler, renkli cümleler ve siteniz ortamında ki başka yazılara SPAM yapmayacak şekilde ilişkilendirerek ilgi çekici ve keyifli içerikler üretin.

Google Caffeine Algoritması Nedir?

Caffeine algoritması alçakta vermiş bulunduğumuz maddelere göre sitenizi şekillendirmenizi istiyor.
Web sitelerinin güncel olmasını ve site bünyesinde tespit edilen hususlardaki yeniliklerin ve değişimlerin süratli bir şekilde siteye eklenerek ziyaretçilerin en yeni bilgiye ulaşmalarını sağlanmasını.

Güzel bir web sitesinin tek bir backlink alması yetersiz olcağından sosyal medyadan, forumlardan, bloglardan, resimlerden gibi birçok yerden backlink alması gerekmektedir. Sitenize alacağınız backlink husussu ile alakalı değişik platformlardan alacağınız backlinkler sitenize üstünlük sağlayacaktır.

Bir içeriğin ziyaret adedi ve paylaşılmasının adedi o içeriğin tanınmışlığının çok bulunduğu manasına gelecektir. Çok sayıda paylaşım almış olan bir içerik arama neticelerinde da bunun tesiri olarak üst sıralarda çıkmaya başlayacaktır. (Paylaşım gerçekleştirme adına sosyal ağlarda spam olabilecek paylaşımlar yapmamalısınız. Bu hal aleyhinize neticeler meydana çıkarabilir.) İçeriğinizin basitçe paylaşılabilmesi amacıyla içeriğinize sosyal paylaşım butonları ekleyerek ziyaretçilerinin basitçe içeriğinizi paylaşmasını sağlayabilirsiniz.

Google Panda Algoritması Nedir?

Panda algoritması alçakta vermiş bulunduğumuz maddelere göre sitenizi şekillendirmenizi istiyor.
1- Fazla anahtar sözcük kullanmayın. Eklediğiniz makalede en çok 5 adet etiket olmalı.
2- Makalenizi çok uzatmayın. 300 sözcük ile anlatabileceklerinizi 3000 sözcük ile anlatmayın.
3- Bot kullanmayın. Sitenize otomatik içerik ekleyen botları kullanmayın.
4- Kopya içerikten uzak durun.
5- Sitenizin mobil versiyonunu hizmete açın.
6- Sosyal medya da paylaşımda bulunun.
7- Site kategoriniz neyse onun üstüne makaleler ekleyin.

Google Penguen Algoritması Nedir?

Penguen algoritması aşağıda vermiş bulunduğumuz maddelere göre sitenizi şekillendirmenizi istiyor.

1- Spam yorumlar yazmayın. Başka sitelere, bloglara girip yalnızca link bırakmak hedefli 1-2 kelimelik yorumlar yazmayın.
2- Aynı anahtar sözcüğü sürekli yazmayın.
3- Kopya içerikten kaçının.
4- Google yönergelerine uyarak sitenizi hazırlayın

Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?