Uluslararası Dijital Pazarlama

Header

Google Uyumlu İçerik Nedir

Gelişen internet dünyası ile artık her web sitesi sahibinin en önem verdiği mevzu SEO. Türkçe adıyla arama motoru optimizasyonu. Dünyanın genelinin kabul gördüğü arama motoru Google olması sebebi ile Google uyumlu içerik üretmek fazlasıyla getiri sağlayan bir durum. Web sitenize Google uyumlu içerik nasıl eklersiniz, bu işin kuralları neler ve hangi prensipleri edinmelisiniz, sizin için derledik.

Google Uyumlu İçerik Üretmenin Faydaları Nelerdir?

Web siteniz için Google uyumlu içerik yaratmak, Google’da yapılan aramalar sonucunda daha kolay bulunmanızı sağlar. Çünkü Google’ın kendi içinde belirlediği birtakım algoritmalar vardır. Eğer siz bu algoritmalarla uyum içinde davranırsanız, web siteniz de Google’ın gözünde değerlenecek ve yapılan arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmaya hak kazanacaktır. Bu durumda Google için güvenilir bir imaj oluşturmuş olursunuz. Bir diğer faydası ise, indexlenme hızınızda önemli bir artış olmasıdır. Böylece web sitenizdeki içeriklerin üzerinden zaman geçtikçe en iyi siteler arasına girme şansınız olacaktır. İndexlenme hızınız arttıkça, günlük ziyaretçi sayınız artacak ve böylece web site gelirlerinizde de yükselme yaşanacaktır. İtibarınız ve bilinirliğiniz artacaktır. Bilmelisiniz ki ürettiğiniz içeriklerden maksimum fayda sağlamak istiyorsanız Google’ın kurallarına uymanız gerekir. Peki nedir bu dikkat edilmesi gereken kurallar? İşte cevabı.

Google Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

Özgün ve çalıntı olmayan içerik üretin

En önemli kural diyebiliriz. Bir içerik yazdığınız zaman kullandığınız cümleler ve oluşturduğunuz tarz tamamen size ait olmalıdır. Eğer bu kurala uymazsanız Google botları tarafından tespit edileceğinizden emin olabilirsiniz. Web siteleri bu botlar ile sürekli taranmakta ve kopya içerik olduğu zaman tespit edilmektedir. Eğer kendinize has bir içerik üretmezseniz, üst sıralarda yer almayı bırakın daha aşağı bile çekilebilirsiniz. Oluşturduğunuz makalelerinizi ise alanında uzman birisinin yazmasına ise özen gösterin. Kendi içinizde ürettiğiniz içerik, dışarıdan parayla yazdırdığınız içerikten her zaman için daha önemlidir.

Google uyumlu olduğu kadar anlamlı ve faydalı bir yazı oluşturun

Kalıp olarak SEO’ya uygun ama içi boş bir yazı yazmak size fayda sağlamayacaktır. Google içeriğin kullanıcıya faydası olup olamayacağını anlayabilecek kadar zekidir. Eğer sadece botlar için kurallara uyulmuş ama ziyaretçi sitenize girdiği zaman anlam ifade etmeyen bir içerik yazarsanız, Google o ziyaretçilerin sitenizden çıkma hızını hesaplayacak ve buna göre bir değerlendirme yapacaktır. Sitenizden kısa süre içinde hemen çıkılıyorsa Google sizin faydalı olmadığınızı düşünecektir.

Page on (site içi) optimizasyona önem verin

Web siteniz için tittle, meta tag ve description gibi bazı ayarlamaları yapmanız gerekir. Bunlar kullanıcılar arama yaptığında karşılarına çıkacak başlık, açıklama, url tarzı bölümlerdir.

  • Yazacağınız içeriklerin en az 300 kelime olmasına özen gösterin. Çünkü yazınız ne kadar uzun ise botlar tarafından o kadar beğeni kazanacak, bilgi dolu ve Google uyumlu içerik olarak görülecektir.
  • İçeriğinizin uzunluğuna göre anahtar kelimenizin sıklığını belirlemeli ve yazınızın içinde eritmelisiniz. Spam gibi uygunsuz yere kullanmamalısınız.
  • Kullandığınız anahtar kelimeleri kalın font şeklinde yazmalısınız.
  • Google arama motoru içerisinde en çok aranan başlıkları tercih etmeli ve bir kullanıcı gözünden bakarak belirlemelisiniz.
  • İçeriklerinize ALT etiketi kullanmayı unutmamalı, orijinal ve kaliteli görseller kullanmalısınız.
  • İçeriklerinizin okuyucuyu sıkmaması gerekir. Bu yüzden arada renklendirmeler, italik şekilli kelimeler ya da altı çizili cümleler ile göze hitap edebilirsiniz.
  • Kullandığınız başlıklarda ana başlığı h1, açıklama kısmı için h2, alt başlıklar için ise h3 ve h4 şeklinde gitmelisiniz. Yalnızca 1 tane h1 ve h2 kullanabileceğinizi unutmayın.
  • Site url’nizde anahtar kelimenin geçtiğinden emin olun.
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?