Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » Mobil Uygulama Nedir?
Mobil Uygulama Nedir?

Mobil uygulama bir yazılım çeşidi olup genelde yeni nesil akıllı telefonlarda ve tabletlerde kullanıma uygun şekilde tasarlanan kodsal programlardır. Günümüzde teknolojik alanda kullanım masa üstü teknolojik aletlerden çok büyük bir oranda akıllı telefon vb. ürünlerin kullanımına kaydığından, bu alanda yapılacak çalışmalar da aynı şekilde mobil veriler üzerinden kullanılabilecek yazılımların çoğalmasına sebep olmuştur ve mobil uygulamaların önemini oldukça arttırmıştır.

Geçirilecek mobil uygulama geliştirme süreçleri, mobil cihazlarda çalışmaya uygun bir yazılım ortaya çıkartılmasıyla ilgilidir. Başarılı bir uygulamanın oluşturulması için mutlaka uygulamanın iyi tanımlanmış olması, iyi bir tasarım sürecinden geçmesi, piyasaya sürülmesi kısmında stratejik olarak ses getirecek şekilde planlamaların yapılması gibi adımlar doğru ve dikkatli atılmalıdır.

Bir mobil uygulama ortaya çıkarma fikriniz oluştuysa, bu fikri yazılımsal işlerle uğraşan bir ajansla ya da bireysel çalışan bir yazılım uzmanıyla görüşerek rahatlıkla hayata geçirebilirsiniz. Bu görüşmelerde iş birliği yapacağınız tarafla nasıl bir uygulama geliştirmek istediğini, tasarımsal fikirlerinizi, yazılımsal fikirlerinizi, hedef kitleye ulaşma açısından problem çözücü özelliklerini vb. kısımları paylaşarak fikirlerinizi yüzde yüz olarak karşı tarafa anlatabilmeli ve sonrasında sadece oluşturulacak mobil tasarımın başarısını izleme kısmıyla ilgilenebilirsiniz.

Mobil Uygulama ile Web Uygulamaları Arasındaki Farklar

Geliştirilen mobil uygulamaların pek çoğunun masaüstü bilgisayarlarda da çalışabilmesi için programları olsa da, sınırlamalar kısmında mobilde çalışacak yazılımın belirli farkları bulunmaktadır. Örneğin; bir mobil uygulamanın farklı ekran boyutlarına, işlemci özelliklerine, bellek yeterliliğine, dokunmatik özelliklerine ve grafiksel arayüzlerine göre pek çok farklı geliştiricisi bulunur.

Mobil Uygulama Geliştirme Süreçleri

Mobil uygulama geliştirilmesi süreçlerinde uygulanacak pek çok strateji bulunmaktadır. Öncelikle bir uygulamanın var edilebilmesi kapsamında temel amaç, kullanıcıların ihtiyaçlarını ve isteklerini sorunsuz bir şekilde karşılayacak uygulamaların meydana getirilmesidir.

Bu meydana getirme sürecinde, öncelikle uygulama fikrinizle alakalı pazar araştırmanızı da çok detaylı ve yeterli bir şekilde yapmanız gerekir. Çünkü kapsamlı bir araştırma yapılmadan oluşturulmuş uygulamaların çoğunluğu yeterli verimi veremediğinden hızla gündemden düşerek istenilen başarıya hiçbir zaman ulaşamamaktadır.

Tasarım kısmı ele alındığında, mobil uygulama tasarım süreçleri hem eğlenceli hem de zorlayıcı kısımlar olarak ele alınabilir. Çünkü hem uygulamanın kendi ruhuna uygun, amacına uygun, hedef kitlenin tümünün dikkatini çekici bir tasarım geliştirebilmek oldukça önem taşır. Tasarım kısmında kullanılacak görseller, animasyonlar, yazı tipi, grafik öğeleri gibi kısımlar müthiş önem arz ettiğinden tüm bunları kalem kalem eksiksiz şekilde doğru ve estetik bir şekilde tasarlayıp mobil uygulama kullanıcılarına arz etmek gerekmektedir.

Bu tip uygulamaların can damarlarından biri olan kullanıcı deneyimi kısmından da söz edecek olursak, uygulamaların hemen hepsinde dikkat edilecek kısmın kolay kullanım imkanı tanıyan tasarımlar ortaya çıkartılması olduğu söylenebilir. Mobil uygulama kullanımı konusunda her yaştan bireyin ortak isteği, uygulamanın kullanım amacına yönelik temel prensiplerinin uygulama içerisinde kolaylıkla bulunabilir ve işlevsellik açısından tatmin edebilir halde olması durumudur

Mobil Uygulama Nedir?