Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Mobil Yazılım Nedir?

Mobil yazılım, mobil cihazlar ile uyumlu çalışacak şekilde geliştirilen kodsal yazılımlardır. Hem akıllı cep telefonlarında hem de tabletlerde kullanıma uygun olarak ortaya çıkartılan bu yazılımlar “mobil uygulama” olarak da bilinir. Günümüzde teknolojik olarak farklı işletim sistemine sahip mobil cihazlar olduğundan, oluşturulacak yazılımların da bu işletim sistemlerinin her birine uygun olarak farklı şekilde piyasaya çıkarılması önem taşımaktadır. Hem Android işletim sistemi için, hem İos işletim sistemi için hem de Windows için uygun tabanlı mobil yazılımlar üretilebilmektedir.

Ortaya çıkartılan mobil uygulamalar sayesinde her türlü yazılım mobile uygun hale getirilebilerek kullanım çeşitliliği ve memnuniyeti yaratılabilmektedir. Hem tabletlerden hem de cep telefonlarından indirilen bu yazılımlar “application” olarak kullanılmakta ve kullanıcılar bir web sitesi kullanımına nazaran araya arama motorunu eklemeden dilediği içeriğe hızlıca ve rahatça ulaşabilmektedirler.

Mobil Yazılım Nasıl Geliştirilir?

Oluşturulacak mobil yazılımlar, adından da anlaşılacağı gibi mobil cihazlarda sorunsuz olarak çalışacak şekilde tasarlanmaktadır. Bir uygulamanın geliştirilme sürecinde ilk olarak fikir şeklinde ortaya atılması, bu fikrin ulaşmayı hedeflediği kitlenin önceliklerinin belirlenmesi, uygulamanın kullanım amacına uygun bir tasarım ve yazılım sürecinden geçilmesi, estetik ve teknik olarak eksiksiz tamamlanan yazılımın piyasada bilinirliğinin artması dahilinde indirilme oranının da artması için iyi bir pazarlama stratejisinin oluşturulması da yazılım süreçleri kapsamına dahildir.

Mobil Yazılımın Sektördeki Önemi

Tam olarak her şeyiyle teknoloji tabanlı bir çağda yaşadığımızdan, alışkanlıklarımızın pek çoğunu artık elimizdeki akıllı telefonlarla ya da tabletlerle hallediyoruz. Bu noktada, bu aletler için uygun yazılımlara geliştirilen mobil uygulamalar çoğu noktada hayat kurtarıcı nitelikte olabiliyorlar.

Alışveriş için oluşturulan yazılımlar, spor için oluşturulan yazılımlar, sağlık bilgilerimizi kontrol eden ve beslenme vb. alışkanlıklarımızı düzene sokmamız için oluşturulan yazılımlar gibi daha pek çok şekilde örneklendirebileceğimiz mobil yazılım çeşitleri her alanda bize fayda sağlayan ve kullanım kolaylığı açısından hız ve pratikliğe sahip olan uygulamalar olarak ele alınabilmektedir.

Zamanın her bir saniyesinin mühim olduğu yaşam koşullarımızda bu uygulamaların bizlere sağladığı hız ve güvenilirlik, hem zaman tasarrufu sağlamakta hem de daha fazla işimizi halledebilmemize olanak sağlamaktadır. Keyfi olarak kullanabileceğimiz oyun yazılımları gibi örnekler de ilgilendiğimiz oyun alışkanlıklarında keyifli vakit geçirmemize yardımcı olur.

Durumu daha profesyonel olarak değerlendirirsek de hem büyük firmaların hem de küçük ölçekli firmaların bu yazılımlar sayesinde mobil dünyada kendi reklamlarını, tanıtımlarını ve pazarlamalarını çok rahatça yapabildiklerini söylemek mümkündür. Her bir kullanıcı kendileri adına kullanılabilir olarak gördükleri, fayda sağlayabilecekleri uygulamaları aktif olarak kullandıklarından reklam kısmında bu yazılımların şirketlere oldukça faydası dokunur.

Mobil Yazılım Nedir?
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?