Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » 2020 Google Çekirdek Algoritma Güncellemesi Hakkında
2020 Google Çekirdek Algoritma Güncellemesi Hakkında

Dünya genelinde en çok kullanılan arama motoru olan Google, 2020 yılının ilk algoritma güncellemesini içinde bulunduğumuz Ocak ayında duyurdu. “Çekirdek Algoritma Güncellemesi” olarak yapılan güncelleme duyurusu, ilk olarak Google’a ait olan “SearchLiaison” isimli Twitter hesabından yapıldı. Konuyla alakalı atılan tweette “Yılda birkaç kez yaptığımız gibi, geniş çaplı bir çekirdek algoritma güncellemesi yayınlıyoruz. Adına da “Ocak 2020 Çekirdek Güncellemesi” dedik.” ibareleri yer aldı. Bu tweetin ardından atılan ikinci tweet’te de “Ocak 2020 Çekirdek Güncellemesi önümüzdeki günlerde veri merkezlerimize sunularak yayınlanmaya başlayacak.” bilgisi verildi.

Böylelikle yeni yılın ilk algoritma güncellemesi de yapılmış olmuştur. Daha yapılan güncellemenin içeriği ve ne gibi farklı detaylara sahip olduğu tam olarak bilinmese de; piyasadaki SEO uzmanlarının ve bu alanda büyük çalışmalar yapan markaların ortak görüşlerine göre bu çekirdek algoritma güncellemesinin daha çok içeriklerin kaliteli olmasının kontrolü konusunda bir çalışma üzerine ortaya çıkartıldığı düşünülmektedir.

Çekirdek Algoritması İlk Ne Zaman Çıkmıştır?

Google’ın sürekli olarak bir algoritma çıkardığı sektör içerisindeki herkes tarafından bilinmekte. Bu çıkarmış olduğu güncellemelerle de desteklediği algoritmalar sitelerde belirli bir aşamadan sonra dalgalanmalar yaratmaktadır. Bunun sebebi tahmin edilebileceği üzere hangi alanda çalışmaların düzenlenmesine yönelikse o alanda hataları olan sitelerin kayıp yaşamasına, tam tersi başarılı olan sitelerin de yükselişe geçmesine katkı sağlamaktadır.

İlk olarak Eylül 2019’da ortaya çıkartılan Çekirdek algoritması, tamamen sitelerin kaliteli içerik alanında iyi olmaları adına çalışmalar yapılmasına neden olmuştur. Özgün, kaliteli, anahtar kelimeye yönelik detaylı anlatım bulunan, mobil uyumlu içerikler bu algoritma sonrasında performans değerlendirmesine üst sıralara çıkmıştır.

Çıkan Güncellemenin Arama Sonuçlarına Etkisi

Çekirdek algoritma güncellemesi, Google’ın her daim kendi arama sonuçlarında en iyilerini sunabilmek adına yaptığı güncellemelerden bir tanesidir. Ancak yapılan çalışmalar hakkında her zaman detaylı olarak bilgi sunulmamaktadır. Bu sebepten yapılan güncellemeler hakkında bazen bilgimiz olabildiği gibi bazen de bilgi sahibi olamama durumumuz olabilmektedir. Bahsettiğimiz güncelleme ise çok geniş çaplı bir güncelleme olduğundan Google’ın Twitter hesabından duyurulmuştur.

Ayrıca bu güncellemenin arama sonuçlarında etkisinin gözükmesi de biraz zaman alacaktır. Hiçbir geliştirmenin bir anda her şeyi etkilemesi gibi bir durum söz konusu olamayacağını her daim göz önünde bulundurmak gerekir. Buna bağlı olarak yapılan yeniliklere istinaden sitenizde hemen köklü değişiklikler yapmaya çalışmanız, yapacağınız en büyük hatalardan olacaktır. Biraz zaman içerisinde hangi verilerin yükselip alçaldığını kontrol ettikten sonra algoritmaya uygun bir yol çizmeniz en doğru yoldur.

2020 Google Çekirdek Algoritma Güncellemesi Hakkında