Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » 2021 SEO Yenilikleri Neler Olacak?
2021 SEO Yenilikleri Neler Olacak?

Her sene güncellenen ve en yaygın olarak kullanılan arama motoru Google’ın çıkarmış olduğu yeniliklere göre düzenlenen arama motoru optimizasyonları, yeni yılda da dikkat edilmesi gereken yeni öğeler içermekte. 2021 SEO yenilikleri olarak karşımıza çıkan bu güncellemelerde, önceki yıllarda Google’ın dikkat ettiği özgünlük, mobil uyumluluk, kullanıcı deneyimini kolaylaştıran öğeler gibi unsurların yanında bu yıl Google yapay zekasının SEO üzerinde oldukça etkisi olabileceğini söyleyebilmek mümkün.

Bununla birlikte kurumların web sitelerinin sıralama alabilmeleri adına hem yeni trendleri takip etmesi hem de bundan öncesinde belirlenmiş ve uygulanmakta olan SEO kurallarına da oldukça dikkat etmeleri gerekir. Sitelerinde hem içerik açısından hem de teknik açıdan herhangi bir eksiklik olduğunda Google bunları algılayıp sitenin sıralama almasına engel olmaktadır.

2021 SEO Yenilikleri Arasında Neler Var?

2021 SEO yenilikleri maddeleri arasında ilk olarak yapay zekanın sıralamalara etkisine değinmek mümkün. Google’ın birkaç yıl önce açıkladığı ”RankBrain” algoritması hala kendi arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamalar için (”SERP” olarak da bilinir) oldukça etkin rol oynamaktadır. Bu yapay zeka, insanların internet sitelerini kullanım alışkanlıklarını ve içerik gibi kısımlarla ne kadar etkileşim halinde bulunduğunu ölçmeye yarar.

Aynı zamanda sitenin en kadar tıklama aldığı, sitede ne kadarlık bir süre geçirildiği gibi kısımları da detaylarıyla ölçer. Bu nedenle kullanıcılara kolay kullanılabilir bir web sitesi ve bu sitede yer alacak oldukça faydalı ve kullanıcı dostu içerikler sunmanız başarılı bir site olabilmeniz için kaçınılmaz olan ihtiyaçlarınızdan olacaktır.

Mobil uyumluluk bu sene de oldukça önemli kriterler arasında yer alıyor. Günümüz koşullarında en çok mobil cihazlar üzerinden kullanım sağlandığı göz önünde bulundurulursa, hem tasarım aşamasında kullanıcı gözünden sitenin mobil tarafta ne kadar başarılı olabilirse o kadar başarılı olmasını sağlamalı hem de mobil kullanımda da hızın, içeriklerin, sitede yer alan fotoğraf-video vb. yardımcı öğelerin kalitesinden de emin olmalısınız.

Son zamanlarda kullanımı müthiş artan sesli arama teknolojisi, SEO üzerinde de oldukça etki sağlayacak gibi düşünülüyor. Yapılan araştırmalarda, arama motoruna yazmak yerine sesli asistanı kullanan kullanıcıların sayısının müthiş bir hızla arttığı gözlemlenmekte. Bu nedenle web sitelerinin de uyum sağlayacağı yeni SEO teknikleri ile sesli aramalarda da öne çıkabilmeleri 2021 SEO çalışmaları için oldukça önemli bir nokta.

2021 SEO trendleri arasında içeriklerin özgünlüğünün ve uzunluğunun haricinde, görsel ve video kullanımı da çok daha önemli bir hale gelecek. Oluşturulan site içeriklerinde, başka siteden kopyalanmış olmayan fotoğraflar ve videoların kullanılmasına özen gösterilmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle sesli aramaya odaklanan ve yapay zeka algoritmasının siteyi başarılı olarak görmesini isteyen site sahiplerinin mutlaka ve mutlaka bu maddeye dikkat etmesi gerekmekte.

Web sitelerinin arama motorlarında öne çıkan snippet kısımları, sitenize organik olarak ciddi anlamda bir trafik getirmektedir. Google’da gözükecek snippet’lerinizin maddelenmiş bir bilgi akışı şeklinde, soru-cevap şeklinde ya da nasıl yapılır sorusuna yanıt olacak şekilde oluşturulması; bununla birlikte daha da kaliteli olunması isteniyorsa yıldızla oranlanmış inceleme sonuçları, resimli göstergeler gibi anahtar kelimeye odaklanılmış öğeler hazırlanması web sitenizi başarı anlamında deyimi yerindeyse uçuracaktır.

Bugüne kadar SEO uyumlu içeriklerin başarı alabilmesi için zaten uzun olması gerektiğini biliyorduk. Ancak 2021 trendlerine göre bu aralık daha da uzatılarak içeriklerin çok daha uzun ve özgün olması yönünde yeni kriterlerin oluştuğunu da söylemek mümkün. Yani içeriklerin 3000 kelime gibi uzunluklarda olması, long tail anahtar kelimelerin bu içeriklerde mutlaka ve mutlaka yer alması, web sitesinin hitap etmeyi hedeflediği kitleye uygun tarzda ve anlaşılırlıkta içerikler oluşturması başarı ölçütü olarak değerlendirilecektir.

Son olarak “Google Eat İlkesi”nden bahsedelim. Kaliteli içerik oluştururken sitenize gelen okuyucuların ne tür içeriklere öncelik tanıdığını belirlemek, siteniz üzerinden bir tüketim durumuna teşvik sağlıyorsanız bu tüketime kullanıcıları doğru şekilde nasıl teşvik edebileceğinizin detaylı analizini yapmak ve içeriklerinizde bu önceliklere uygun koşulları sağlamak gibi özellikler sitenizin Google’ın bu ilkesine uymanızı sağlayacaktır. Öte yandan URL olarak “gov”, “edu” uzantılarına sahip olan sitelere bağlantı vermek, EAT kriterlerini karşılayabilmenize yardımcı olacaktır. Böylelikle 2021 SEO yenilikleri kriterleri de doğal yollardan karşılanmış olur.

2021 SEO Yenilikleri Neler Olacak?