Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
4 Mayıs 2020 Google Çekirdek Güncellemesi

Google Çekirdek güncellemesi, Google’ın bugüne kadar çıkarmış olduğu yenilikçi algoritmalardan en son sürüm olanıdır. Google, Dünya üzerinde en çok kullanılan arama motoru olarak getirdiği güncellemelerle arama ağlarında bulunan algoritmaların web ziyaretçilerine her daim daha iyisini sunabilmesi koşulunu devam ettirmeye çalışmaktadır.

Bir yıllık süreçte ortalama 500 kez detaylı ya da yüzeysel güncellemeler ortaya çıkartan Google, Çekirdek güncellemesini daha detaylı bir şekilde ortaya çıkartarak sitelerin Google üzerindeki sıralamasını başarılarına göre etkileyebilmektedir. Bunun nedeni, çıkarılan her yeni algoritmada kullanıcıların önüne var olan sitelerin araştırılan anahtar kelimelere göre en iyilerini çıkartmaya çalışmaktır. Sonuç olarak yapılacak tüm yenileme ve iyileştirme çabalarında da kullanıcı deneyimlerinin ilk sırada tutulduğunu söylemek mümkündür.

Çekirdek Güncellemesinin Değindiği Noktalar

Getirilen yeni güncelleme ile “info içerik” dediğimiz içeriklerin bundan sonraki dönemde Google’ın gözünde daha değerli ve önemli olacağını söylemek mümkün. Arama sonuçlarında kendi alanıyla alakalı sonuçlarda en doğru ve net bilgileri veren, bundan önceki her güncellemenin kilit noktalarında olduğu gibi kopya değil özgün içerik barındıran ve siteyi ziyaret edenlere mutlaka bir noktadan fayda sağlamaya odaklı içeriklerin oluşturulmaya özen gösterilmesi algoritma kısmında site değerlendirilmesinin olumlu sonuçlanmasına katkı sağlayacaktır.

Aynı zamanda sadece yeni eklenen içerikler olarak değil, sitenizde var olan tüm içerikler için yeni çıkan kriterler baz alınmalıdır. Çünkü bir site Google tarafından incelenme altına alındığında, sadece birkaç içerik olarak değil topluca tüm içerikler algoritma uyumluluğu değerlendirilmesi altına sokulmaktadır. Sonuç olarak içerik iyileştirme kısmını tüm içeriklerinize uygulamanız önerilmektedir.

Çıkartılan çekirdek güncellemelerinin hepsinin temelindeki husus kullanıcı deneyimlerini daha iyi bir seviyeye getirmek olduğundan içerik yazarlarının ve site yöneticilerinin de bu alana yoğunlaşması gerektiği kısmı atlanmamalıdır. Ancak her çıkan güncellemede her sektörün kendine göre farklı düzenleme koşulları ve farklı içerik etkileşimleri olduğundan, her alanda aynı sonucun alınamayacağı ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır.

Aynı zamanda her yapılan değişikliğin hemen sonuç vermesi gibi bir durum da sıklıkla mümkün olmamaktadır. Hatta bazen bir sonraki çekirdek algoritma güncellemesine kadar yapılan değişikliklerin ve iyileştirmelerin etkisi site analizlerinde görülmeyebilmektedir. Bu nedenle yapılacak iyileştirme çalışmalarında site sahiplerinin biraz sabırlı olması ve motivasyonlarını kaybetmemeleri önerilmektedir.

4 Mayıs 2020 Google Çekirdek Güncellemesi
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?