Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Dijital Pazarlama Ajansı Hakkında Merak Edilenler

Dijital pazarlama ajansı, klasikleşmiş reklam ajansı mantığından farklı olarak çok daha farklı kulvarlarla el birliği içerisinde işlerin yürütüldüğü bir ajans çeşididir. Özet olarak belirtilmesi gerekirse, internet üzerindeki tüm dijital mecralar üzerinde yürütülen pazarlama işlerini dijital bir düzenleme içerisinde tamamlayan bir ajans yapısıdır demek mümkündür.

Bu tip bir ajansın genel olarak işlerine bakıldığında sektör içerisindeki web tasarım süreçlerinin, SEM süreçlerinin (Arama Motoru Reklamları olarak da bilinir), SEO süreçlerinin (Arama Motoru Optimizasyonu olarak da bilinir), mobil uygulama geliştirme süreçlerinin, sosyal medyadaki reklam takibinin, içerik geliştirmenin, sosyal medya yönetiminin ve tüm bu bahsettiğimiz alanlardaki yapılan planlamanın bir pazarlama bütçesiyle birleştirilerek yürütüldüğünün söylenmesi mümkündür.

Dijital Pazarlama Ajanslarının Yaptıkları Çalışmalar

Dijital alanda yapılacak pazarlama çalışmaları, bir ajans çatısında ilk önce yaratıcı fikirlerin oluşturulmasıyla başlar. Hedeflenen kitle ve süreç, maddi olanaklar gibi maddeler bir bütün olarak en uygun olacak şekilde değerlendirme altına alınarak bir çalışma rotası çizilir. Doğru kitleye ulaşmak için doğru hedeflemenin ve doğru planlamanın yapılması gerektiğinden, dijital pazarlama ajansları hiçbir zaman işlerini tek bir kanaldan yürütmez; her alanda etkin faaliyet göstererek anlaşmalı oldukları markaları ve kendi ajans işlerini başarıya götürebilmektedirler.

Bilindiği üzere artık günümüzde her markanın dijital mecrada yer alması bir mecburiyet haline geldiğinden, geleneksel medyanın giderek etkinliğinin azalmasına ve dijital dünyanın giderek güçlenmesine neden olmaktadır. Bu durumun farkında olan dijital pazarlama ajansı firmaları, verdikleri dijital ajans hizmetleri kapsamında hem sosyal medyada hem de diğer dijital mecralarda var olmanın da ötesinde başarılı planlamalar yapıp markaları doğru yönlendirmelerle kalıcı bilinirliğe ve başarıya ulaştırma gayretinde olmaktadırlar.

Burada bahsetmek istediğimiz, pazarlama stratejisi ile ana fikrin profesyonelde harmanlanarak bir planlama içerisine alınmasıdır. Oluşturacak planlamadaki esas amaç; eldeki ürün/fikir her ne olursa olsun bilinirliği arttırmak, bu bilinirliğin devamını sağlamak ve satışlarda yükseliş yakalamaktır.

Dijital Pazarlama Ajansı Çalışma Prensibi Nasıldır?

Dijital ajans çalışmaları kapsamında ilk olarak bu ajansların anlaşmış oldukları kurumlarla görüşerek bu firmaların tam olarak hangi hedef kitleye ulaşmak istediklerini ve çalışmak istedikleri iş modelinin ne olduğunu anlamaya çalışmaları gerekmektedir.

Sonrasında aktif olmak istedikleri mecraların ne olduğu belirlenerek o mecralara yönelik bir pazarlama stratejisi geliştirilmektedir. Hangi alanda alınacak geri dönüşlerin markaya en faydalı olacağı ve üzerine gidilmesi gereken alanların neler olduğu çalışma süreçlerine göre belirlenerek ona göre çalışılmaya başlanmaktadır.

Bahsettiğimiz bu süreçlerde firmanın pazarlama bütçesi de göz önünde bulundurularak yapılacak çalışmalar en verimli şekilde ilerletilmektedir. Online mecralarda yapılan bu çalışmalar hem web sitesi üzerinden hem de sosyal medya hesaplarından aktif olacak şekilde sürdürülür. Hedeflenen kısım hem satışların yükselmesi hem de marka bilinirliğinin artması olduğundan ziyaretçi arttırımına yönelik çalışmalara da ağırlık verilmektedir.

Dijital Pazarlama Ajansı Hakkında Merak Edilenler
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?