Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » Dijital Pazarlama Ajansı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Dijital Pazarlama Ajansı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüz koşullarında, teknolojinin geldiği nokta itibariyle ve pazarlama yöntemlerinin tamamen dijital boyuta kaymasının sonucunda markaların iyi bir pazarlama yöntemi geliştirmek için işinde profesyonel olan dijital pazarlama ajansı ile çalışmaya gayret gösterdikleri bilinir.

Bu süreçle ilgili olarak asıl değinilecek kısım, bu süreçler için anlaşılacak ajansların arasından en iyi ve en doğru olanı seçebilmektir. Çünkü anlaşılacak ajans, sizin işlerinizi çok iyi bir noktaya taşıyabildiği gibi tam tersi bütün emeklerinizi hiç edebilip çok kötü sonuçlarla da karşılaşmanıza neden olabilmektedir. Bu nedenle, eğer bir dijital ajansla anlaşmak istiyorsanız dijital pazarlama ajansı seçerken dikkat edilecekler kısmıyla alakalı çok iyi araştırma yapmanız önerilir.

Dijital Pazarlama Ajanslarının Sektördeki Önemi

Hepimizin bildiği üzere, artık hayatımız tamamen internet üzerinden devam eden bir sürece evrildiği için pazarlama kısmı da tamamen internet üzerinden şekillenerek kendini o alanda geliştirmeye çalışmaktadır. Hem web siteleri üzerinden, hem sosyal medya hesaplarından hem de arama motorları için yapılacak teknik ayarlamalarla birlikte dijital pazarlama kısmı kalkındırılarak markaların bu alanda başarılı olması için devreye bahsettiğimiz bu çalışmaları profesyonel süreçte uygulayan dijital medya ajansları girmektedir. İşte tam olarak bu noktada da dijital pazarlama ajansları ve öneminden bahsetmek mümkün olmaktadır. Markalardan gelen istekler doğrultusunda ve piyasanın gerektirdiklerine istinaden belirli çalışmalarda bulunan bu ajanslar, global düzeyde sektörün gelişmesine ve daha da büyümesine katkıda bulunmaktadırlar. Bu ajansların çalışmalarını diğer sektördeki çalışmalardan ayıran temel unsur, daha çok kişiye ulaşma hedefinin her geçen gün artarak devam ettirilmesidir. Ajansların ortaya çıkarmış olduğu tanıtım reklamları doğru hedeflemeler ile doğru hedeflere ulaştırılarak başarı elde edilebilmektedir.

Dijital Pazarlama Ajansı Seçimi Sürecinde Nelere Dikkat Edilmeli?

İlk olarak ajans tercihi süreçlerinde, verilecek karar için mutlaka seçilmek istenen ajansla yüz yüze bir görüşme yapılması tavsiye edilir. Yapılacak görüşmelerde hem ajans çalışanlarıyla tanışarak daha insani iletişimler yaşayabilmeniz hem de isteklerinizi daha detaylı olarak dile getirebilme imkanınız bulunacaktır. Ayrıca bu bire bir iletişimlerin sonucunda istekleriniz çok net olacağı için alınacak hizmetin de kalitesi otomatikman artacaktır. Seçim hususunda çok önemli olan bir başka detay, ajansın sektörde ne kadarlık bir tecrübeye sahip olduğunun araştırılmasıdır. Sektör içerisinde köklü bir geçmişe sahip olan bir ajansla çalışmanız, hem sonuç olarak daha başarılı süreçlere kavuşmanızı hem de daha iyi hizmet alabilmenizi sağlar.

Bir dijital pazarlama ajansı için müşterilerine vereceği taahhütlerin ne kadar gerçekçi olduğu oldukça önemlidir. Çünkü yapılamayacak işlere dair verilen sözlerin iş bitiminde müşteri açısından hayal kırıklığı ve maddi olarak kayıp yaratabileceği ön görülebilir bir gerçektir. Öte yandan ajansın kendisi hakkında olumsuz yorum oluşmasına ve kendi adını lekelemesine neden olacağı süreçler de yaşanabilir. Bu sebepten ötürü, çalışmayı düşündüğünüz ajansın vadettiği işleri ne kadar gerçekleştirebildiği araştırılmalıdır. Eğer bu konuyla alakalı kafanızda soru işareti varsa, ilk etapta ajansla çok ufak bir iş üzerine anlaşıp maddi olarak kendinizi bir yük altına sokmadan işlerin nasıl yürütüldüğünü deneyimleme şansı yakalayabilirsiniz.

Bir ajansla alakalı dijital platformlarda yer alan yorumlar bazen kafa karıştırıcı olsa da, aslında çok fazla kişinin aynı tipte yorumlar yapıyor olması karar verme süreciniz için etkileyici bir unsur olabilir. Bu sebepten ötürü anlaşmadan önce mutlaka ajansla ilgili görüşlerin iyice araştırılıp, daha öncesinde ajansla çalışan müşterilerin yorumlarına ulaşılmaya çalışılmalıdır.

Bir dijital pazarlama ajansı istanbul ve diğer şehirler için aktifliği de müşteri memnuniyeti açısından oldukça önemlidir. Firmayı denemek amaçlı, sitelerinde var olan mail adreslerinden ya da telefon numaralarından kendilerine ulaşmaya çalışarak müşteri potansiyellerini nasıl değerlendirdiklerini mercek altına alabilirsiniz. Son olarak konuyla alakalı verilebilecek tavsiye, ajansın portfolyosunun incelenmesi ve iş sonucu verilen ücretlendirmelerin teslim edilen iş için ne kadar uygun olup olmadığının değerlendirilmesidir. Bir ajansın geçmişinde ne kadar iyi markalarla çalıştığı, kendi kalitesini belli eden en önemli unsurlardandır ve buna göre de yapılacak işin kalitesi açısından da beklentilerin artması normaldir. Bu sebepten ötürü de yapılacak iş sonrası belirlenen ücretlendirmelerin fazla olarak görülmesinin yerine yapılacak işin ne olduğuna ve yapıldıktan sonra markanızın kazanacağı faydaların neler olduğunun düşünülerek kazanımlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Dijital Pazarlama Ajansı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler