Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir?

Dijital pazarlama uzmanı iş tanımı olarak bir markanın bilinirliğini arttırmak, markaya yeni müşteriler kazandırmak, markanın hedeflediği kitleyi doğru bir şekilde analiz edebilmek ve dijital ortamlarda doğru bir yönlendirme çalışması yapabilmek için çalışan kişi anlamına gelmektedir. Bu uzmanlar dijital alanda SEO, SEM, SMM, Google Analytics, Google Adwords gibi örneklendirebileceğimiz daha pek çok çeşit pazarlama programını ve yöntemini profesyonel bir şekilde kullanıp yönetebilmektedir.

Aynı zamanda gündeme uygun farklı talepleri de doğru değerlendirerek nokta atışı denilebilecek pazarlama stratejileri geliştirebilmektedir. Beğenilen stratejiler de ürünün piyasa içerisinde pazarlanması konusunda her alanda kullanılmaktadır. Bu kullanım alanları e-mail kampanyaları, promosyonlar, hedef kitleye ulaşma planlamaları gibi alanlardır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak İçin Gereken Yetkinlikler Nelerdir?

Dijital pazarlama uzmanı olmak adına kişilerden beklenen yetkinlikler şu şekilde özetlenebilir;

  • Dijital alanda pazarlamayı uzman olarak yapabilmek için, kuşkusuz ki pazarlama bilgilerinin A’dan Z’ye kadar çok iyi bir şekilde bilinmesi gerekmektedir.
  • Pazarlama konusunda mutlaka ihtiyaç duyulacak SEM, SEO, PPC, sosyal medya yönetimi, kampanya yönetimi ve içerik yönetimi gibi alanlar hakkında iyi derecede bilgi sahibi olunmalıdır.
  • MS Office olarak adlandırılan, Word/Excell gibi örneklendirebileceğimiz programlara hakim olunmalıdır.
  • Trello, Zoho gibi şirket ve ekip içinde planlamalı iş sürecinin devam ettirilmesi için programların mutlaka iyi bir seviyede kullanılması gerekmektedir.
  • Yabancı menşeili bir firmada ya da Türk olup yurt dışına iş yapan bir markada çalışılabilmek için dijital medya uzmanı başlığının altında mutlaka çok iyi yabancı dil konuşulması da aranan şartlar arasındadır.
  • Piyasada sürekli değişen dijital dünya algoritmalarının yakından takip edilmesi gerekir.
  • Çalışılacak ekiple bir uyum içerisinde olunması, yapılacak sunumlar için çok iyi şekilde hazırlanılması ve hem iş ortamına hem iş piyasasına hakim olup sorunsuz işler çıkartılması gerekmektedir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Bu alanda bir uzmanlık elde edebilmek için bir üniversite diploması yoktur. Yapılacak tek şey, gereken dijital pazarlama uzmanı yetkinlikleri kısmını kişinin kendi çabasıyla elde etmesidir. Çünkü klasik pazarlama alanına nazaran dijital pazarlama kısmı çok daha fazla unsur içermektedir. Bu unsurları bir araya toplayıp uzmanlaşana kadar öğrenmeye çalışmak kişinin iş sektörüne duyduğu saygı ve azimle ilgilidir.

Az önce saydığımız en önemli teknik dijital pazarlama programlarının öğrenilmesi ve bir şirket içerisinde bu bilgilerin eksiksiz olarak çalışma ortamına yansıtılabilmesi neticesinde kişi artık bir firmada dijital pazarlama uzmanı olarak ya da dışarıdan danışmanlık vererek kısmını iş hayatına devam edebilmektedir.

Dijital pazarlama uzmanı eğitimi alabileceğiniz kuruluşlar da oldukça yaygındır. İnternetten ya da birebir gidip görüşerek bu kurumlar hakkında gerekli araştırmaları yapabilir ve merakınızı giderebilirsiniz. Çünkü bu alanda kişinin her şeyi tek başına öğrenebilmesi pek de mümkün olamamaktadır.

Dolayısıyla bu uzmanlık eğitiminin hem sektörel hem de teknik kısmını detaylarıyla öğrenebileceğiniz bir eğitim noktası bulmanız sizin için en doğru yol olacaktır. Ancak bu noktada da eğitimi almaya karar verdiğiniz kuruluşun sektörel bazda ne kadar başarılı olduğunu ve bu kurum içerisinde eğitim veren kişilerin de konuyla alakalı ne kadar bilgili olduğunu mutlaka ve mutlaka araştırmanız, gerekirse aynı yerden eğitim alan kişilerden yorum almanız önerilir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir?
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?