Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Makale Nasıl Yazılır?

Genellikle bir gazete, dergi veya web sitesinde yayımlanmak üzere hazırlanan bir yazıdır. Geniş bir kitleye yönelik yazılmaktadır. Bu sebepten dolayı ilgi çekmek ve içeriği korumak esastır. Eğlenceli hikâyeler bildiren konuşma ve açıklamalar içerebilir. Hedef kitleye bağlı olarak yazılan makalelerya da gayri resmi olabilir. İlginç ve ya eğlenceli bir şekilde yazılmalıdır. Görüş, düşünceleri ve gerçekleri yansıtılmalıdır. Bir rapora göre daha resmi olmayan tarzdadır. Makale hakkında genel bilgileri edindikten sonra olayın aslının geçtiği bölüme doğru ilerleyelim. Makalenin nasıl yazıldığı hakkında hiçbir fikriniz yoksa doğru yerdesiniz. Başlangıç olarak bir konu belirlemelisiniz. İnsanların ilgisini çekebilecek ve karmaşık olamayan bir konu. Konunuz genişse daraltmaya çalışın. Mesela Yılbaşında evi nasıl süslemek yerine Yılbaşında salonu nasıl süslemeli.

Kaliteli Makalenin Önemi

Olabilir konuyu ne kadar geniş tutarsanız makaleniz o kadar uzun olur ve insanlar okumaktan bıkar. Aklınıza gelebilecek her şeyi içeren kaba, bir taslak yazın. Gevşek kalın, analitik olmamalı ve bildiklerinizi paylaşma sürecinin keyfini çıkarın. İşiniz bittiğinde, taslağı düzenleyin ve okunur duruma getirin. Şimdi,  geri dönün. Dişlileri değiştirin ve bu makalenin okuyucusu olduğunuzu düşünün. Ele almak istediğiniz kitleyi tanımlamak için üç sözcük seçin (mesela profesyoneller, bekâr erkekler). Bu okuyucu olarak hangi soruları yanıtlamak istersiniz? Bu sayede hem yazar hem de okuyucu olarak iki taraftan da bakabilir eksiklerinizi gözlemleye bilir bunun sonucunda giderirsiniz. Araştırma, araştırma yapmalısınız yazacağınız konu hakkında bilgi sahibi olsanız dahi daha da ayrıntıya girmenizi sağlar. Makaleniz daha kaliteli ve okunur duruma gelir, tabi bu makale yazım aşamalarının bir kısmı.

Özgün İçerik Kraldır

Tanınmış kişilerin yazıları hakkında alıntıları. Okuyucu ya da konuyla alakalı ilgili popüler kitaplardan örnekler alabilirsiniz. Toparladığınız her şeyi toplayın ve bir klasöre, elektronik bir belgeye, bir deftere veya istediğiniz herhangi bir ortamda birleştirin fark etmez. Daha sonra bir editör tarafından bunları doğrulaması istendiğinde kaynakları takip etmeyi unutmayın.Araştırmalarınızı toparlamak. Devam edin ve bulduğunuzda araştırmalarınızı doğru serpin. Kitlenizi aklında tutarak, topladığınız yeni destekleyici bilgileri içeren daha sıkı bir taslak yazın.Anlatınız devam ederse ya da çok fazla yönde giderse, onu alt başlıklar ile belirtilen kilit noktalara bölün bu sayede okuyucuları sıkmaz ve makalenize nefes aldırırsınız.

Ciddi Makale İlgi Çekicidir

Karmaşık bilgileri sentezleme ve basamaklara bölmek özellikle çevrimiçi yazım için çok önemlidir. Okuyun bekleyin okuyun ve bekleyin sürekli tekrarlayın bir okuyucu gözüyle neler olup bittiğini anlayın ama yazar tarafını da unutmayın bir yandan da analizinize devam edin ki analiziniz bittiği zaman elinizde sonuç bulunsun. İyi bir son daha önceleri belirttiğiniz noktaları özetliyor ve bir sonuç çıkartıyorsunuz. Bazen en iyi sonlar bir şekilde başlangıç noktasına bağlanır. Makalenizin okurlar tarafından havada asılı kalmış gibi hissedilmesini istemiyorsanız güzel ve bağlayıcı bir son olmalı. Makale nasıl yazılır? Sorusuna cevabımız bu kadar.

Makale Nasıl Yazılır?
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?