Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » Off-Page SEO Hizmeti ve Önemi Nedir?
Off-Page SEO Hizmeti ve Önemi Nedir?

SEO hizmeti alınırken, site içerisinde A’dan Z’ye bir çalışma yapılması oldukça önemlidir. Bu hususta üzerine mutlaka çalışılması gereken alan da siteler için link inşasının eksiksiz olarak yapılmasıdır. Temel SEO prensipleri tamamlandıktan sonra, arama motorlarında başarılı olarak yer almanızı sağlayacak ve ziyaretçilerinizin sayfalarınız arasında oldukça kolay dolanmasına imkan verecek Off-Page düzenlemelere de dikkat edilmelidir.

Prensip olarak sıralamada üst sıralara çıkabilmek için anahtar kelime üzerine çalışmalar yapıldığından arama motorları da bu alanda pek çok farklı algoritma geliştirmiştir. Her bir algoritmayı çözebilmek adına da offpage SEO hizmeti kapmasında link inşası yapılarak bir çözüm aranmaktadır. Önemli bir nokta olarak çalışma alanı içerisinde kalan bu çalışmalar için öncelikle arama motorlarının bu linkleri nasıl görebildiklerini kavramak gerekmektedir.

Sonuç olarak bahsettiğimiz bu arama motorları da dijital alanda yer alan bu sayfaların hangisinin daha üst sırada gösterileceğine oluşturulacak linkler sayesinde karar vermektedir. Yapılacak taramalarla birlikte, anahtar kelimeye ve özgünlüğe bakarak üst sıralarda yer alabilmenizi sağlamaktadırlar.

Off-Page Düzenleme Nasıl Yapılır?

İlk olarak bağlantı adresinin başına bir etiket eklenir. Kodsal kısımda da görülebilecek bu etiket “<a” şeklindedir ve linklemenin başlayarak devamının geleceğini arama motorlarına belirtmektedir. Ardından eklenecek “href” etiketiyle de tırnak içerisine alınan metinin bağlantının hangi URL’ye işaret ettiğini göstermektedir. Bir sonraki adımda koyulacak “/” işaretinin yer aldığı metin ise yönlendirilen sayfanın linki olup, ziyaretçinin isteğine göre tıklama yapabileceği alanı gösterir. Son olarak link kapanışı “a>” etiketiyle yapılarak düzenleme bitirilir.

Anlattığımız bu düzenleme sayesinde tüm arama motorları, keşfedecekleri sayfalara ve üst sıralara çıkartacakları sayfalara karar verebilmektedir.

Site İçi Linklemede Dikkat Edilecekler

SEO hizmeti kapsamında yapılacak site içi linklemeler, piyasada “Link Juice” olarak da bilinmektedir. Buradaki en önemli kısım, web sitenizde yer alan en önemli sayfaların düzenlemeler içerisinde çok daha fazla linklenmesidir.

Konuyla ilgili olarak SEO hizmetinde linkleme çalışması adına ilk olarak sitedeki tüm başlıkların düzgün bir şekilde kategorize edilmesi gerekmektedir. Bunun amacı, link verilecek sayfaların birbirleriyle ilintili halde kalabilmesidir. Sonrasında kategori sayfalarınızda “Nofollow” ve “Noindex” etiketlerinin de kullanılması çok önemlidir.

Ancak bir başka yöntem olarak da, ilgili anahtar kelimenin arama motorlarında arama hacmi çok fazlaysa, sadece o kelimeye yönelik bir kategori sayfası da sitede oluşturulabilir. Sonrasında da etiket sayfalarına noindex gönderilerek index’ten düşmesi sağlanabilir ve en son olarak da “robots.txt” dosyalarındaki etiket sayfaları index’ten düştüğünden “disallow” yapılarak arama motorlarının bahsettiğimiz sayfaların arama motorları tarafından taratılmaması sağlanabilmektedir.

Tabi böyle bir işlem yapılacaksa da, Robots.txt sayfasında engellemek istediğiniz dizinlere dikkat edilmelidir. Çünkü yapılacak bir yanlış, SEO hizmeti kapsamında tüm siteyi index’leme alma durumundan düşürerek oldukça kötü sonuçlar ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Sitelere Yapılacak Backlink Çalışmasının Önemi

SEO hizmetinde backlink çalışması yapılması, sitenizin güvenilirlik oranını oldukça yükselten bir çalışmadır. Doğru yapılan bir backlink düzenlemesiyle siteniz otoriter bir site olma mertebesine yükselebilmektedir. Çünkü sizin sitenize başka bir siteden link gelmesi durumu, arama motorlarında otomatikman sizin sitenizin konuyla alakalı bir otorite olduğu izlenimini yaratmaktadır. Yalnız backlink alınacak sitelerin topic’lerine, link sayılarına ve domain otorite değerlerine de mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir.

Off-Page SEO Hizmeti ve Önemi Nedir?