Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » Programatik Reklamcılık Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Programatik Reklamcılık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Reklamcılık sektöründe son zamanlarda en trend yöntemlerden biri olan programatik reklamcılık; dijital reklamcılık alanında oldukça başarılı bir yenilik olarak karşımıza çıkar. Mantık olarak reklamcılığın kapsadığı tüm teknik süreçleri ve alım-satım süreçlerini insanlar vasıtasıyla değil hazırlanmış olan yazılımlardan faydalanılarak yapılması durumudur.

Reklam alanında faaliyette bulunan kişiler aracılığıyla önceden belirlenmiş olan kriterlere uyacak şekilde oluşturulan yazılımlar seçilmiş olan hedef kitleye belirli bir zaman aralığında belirli reklamlar göstermektedir. Böylelikle reklam veren kuruluş; DMP denilen veri yönetim platformunun verileri ile DSP denilen talebe yönelik platformun verileri kullanılarak net bir demografik ve davranışsal hedefe ulaşılmaktadır. Hedefe ulaşılmasındaki ana istek, firmanın belirlenen yatırım getirisine ulaşmasıdır.

Programatik Reklamcılık Süreçleri Nasıldır?

Programatik reklam süreçleri 3 ayrı noktada incelenebilmektedir. Bu süreçler hazırlık aşaması, başlatılması süreci ve sürecin devamındaki verilere göre optimizasyon içerisine girilmesidir. Hazırlık noktasında önce oluşturulacak reklam kampanyasıyla alakalı hedefler belirlenmekte, programatik olarak çıkartılacak bu kampanyanın türü seçilmekte ve doğru talep tarafı belirlenmektedir. İkinci süreçte bu hazırlık aşamasında belirlenen reklam kampanyasının başlatılırken bütçesinin belirlenmesi, temel hedeflemelerin neler/kimler olacağının belirlenmesi ve sabit bir reklam türünün seçilip reklamların yayına alınmasıdır.

Üçüncü ve son süreçte ise yayındaki reklamlar hakkında raporlar alarak bunların analizi yapılır, analizlerde belirlenen hedeflere ulaşılmayan bir alan varsa bu kısımlar optimize edilir ve hedefteki kullanıcılara ulaşılmasını engelleyen kısımlar düzeltilerek tekrardan aynı kullanıcılara hedefleme yapılır.

Programatik Reklamcılığın Faydaları Nelerdir?

Programatik reklamcılık sayesinde firmaların operasyonel kısımlarda harcadığı süreçler azalarak hem zamandan hem de maliyetten kâr elde edilir. Birkaç reklam ağından gelen veriler tek bir alanda toplanarak bu verilerin daha kolay işlenmesi sağlanır. Bir çok network’ü içerisinde bulundurduğundan rekabet ortamını arttırır ve bu rekabet de daha fazla gelir kazanma durumunu beraberinde getirir. Reklam verenlerin programatik reklam yöntemi ile oluşturdukları altyapı sayesinde elde edilen gösterimlerin yüzde kaçlık bir gerçek kullanıcı tarafından görüntülendiği raporlanabilmektedir.

Programatik Reklamcılığın Önemi Nedir?

En önemli özelliği verimlilik olan programatik reklamcılıkta, hem reklamını satmak isteyen hem de reklam satın almak isteyen kişiler ve firmalar arasında en faydalı bağdır. İki tarafı da tek bir noktada buluşturan bu reklamcılık modelinde ajanslar ve reklam verenler önceden belirlenmiş olan hedef kitleye daha fazla ve daha uygun seçeneklerle, fiyatlarla durum değerlendirmesi yapılabilmektedir.

Programatik Reklamcılık Hakkında Bilinmesi Gerekenler