Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » SEO Analiz Yapmanın Faydaları Nelerdir?
SEO Analiz Yapmanın Faydaları Nelerdir?

İçerisinde bulunduğumuz dijital pazarlama çağı gereği; sektördeki hemen hemen bütün firmalar dijital ortam üzerinden müşteri toplama, pazarlama ile ilgilenme, firmanın bilinirliğini arttırma ve ürün satışı ile ilgilendiğinden SEO analiz de artık mutlak ihtiyaçlardan biri haline gelmiştir.

Bahsettiğimiz bu analiz, firmaların ya da şahısların sahip oldukları internet sitelerini oldukça detaylı bir şekilde incelemeye alarak hangi alanlarda eksik olduklarını belirleyip çalışma ve düzeltme işlerinin yoğunluğunun o alana verilmesine yardımcı olmaktadır.

SEO Analizi Nedir?

Az önce de bahsettiğimiz gibi kurumsal firmaların internet siteleri ya da şahıs sitelerinin içeriğinin oldukça kapsamlı olarak incelenip hız, içerik özgünlüğü, kod kısmının doğruluğu ve rakip olan sitelerin analiz edilmesi gibi işlemlerin yapılması durumuna SEO analizi denilmektedir. Bu incelemeler sayesinde siteler eksiksiz olarak tamamlandıkları için arama motorlarında ivme kazanıp, daha kaliteli hale dönüşmektedirler.

Ayrıntılı SEO analizi yapıldığında (ki bu analizin yapılması mutlak ihtiyaçtır) sitenin pek çok alandaki durumu ortaya çıkartılır ve incelemeden sonraki süreçlerde yapılması gereken yeni işlemlerin bir raporu sunulur. Örnek verilecek olursa; sitenin arama motorları içerisinde sıralama olarak yükselmesi için site içerisinde ve site dışında ilgili olduğu alanların doğruluğu kontrol edilir, sitenin ziyaretçi sayısını yükseltmesi için rakip firmalarından daha önde olması adına düzenlemeler yapılır, bununla birlikte sadece mevcut ziyaretçiler için değil yeni gelecek ziyaretçiler için de bir dönüşüm sürecinden geçilmektedir. Ayrıca Google’ın yeni çıkartmış olduğu algoritmalardan biri sitenizi etkilediyse bu etkinin daha zarar verici noktalara ulaşmaması için hemen çözüm analizleri ortaya koyulur.

Esasen burada yapılacak çalışma süreçlerini site içi çalışma ve site dışı çalışma olarak iki ayrı alana ayırmak en doğru anlatım şeklidir. Site içi yapılacak çalışmalarda sitenizin URL’lerinde bir problem olup olmadığı, heading etiketlerinin doğru olup olmadığı, title ve description kısımlarının doğru şekilde yapılıp yapılmadığı ya da canonical, breadcumb vb. kısımların içerisinde hataların olup olmadığı incelenmektedir. Site dışı çalışmalarda SEO analiz raporu içeriğinde ise sitenizle alakalı olan backlink’ler incelemeye alınıp eğer içerisinde siteniz için zararlı olabilecek olanlar varsa engelleme çalışması yapılır. Ayrıca mevcut backlink’lerin de sayısı arttırılarak orada da başarılı bir çalışma ortaya çıkartılması sağlanır.

Ücretsiz SEO Analiz Araçları

Web sitesi analizi ve raporlama kısmında kullanıcıların faydalanması için birkaç SEO analiz site araçları bulunmaktadır. Bu siteler SEOQuick, hız konusunda analiz çıkartmasıyla bilinen PageSpeed ve GTMetrix, LightHouse vb. şekilde örneklendirebileceğimiz sitelerdir. Bunların dışında da dijital ortamda araştırıldığında analiz konusunda farklı ihtiyaçlar için (hız, rakip site analizi, kod analizi gibi) özellikle o alanda analizler çıkartacak siteler de rahatlıkla bulunabilir. Her analizin özünde sitenin iyileştirilmesi amacı olduğu için yükseliş ve kaliteli site algısıyla anılmak isteyen her sitenin mutlaka SEO analiz yaptırması gerekmektedir.

 

SEO Analiz Yapmanın Faydaları Nelerdir?