Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
SEO Danışmanlığı Nedir?

İçinde bulunduğumuz dijital çağda, bir web sitesi için SEO danışmanlığı almak çok önemli bir unsur olarak karşımıza çıkar. Başarılı bir web sitesine sahip olmanın, site üzerinde yapılacak tüm çalışmaların yanında bir de SEO düzenlemesinin doğru bir şekilde yapılması ile ilintili olduğu durumu, bu dijital dünyaya vakıf olan tüm kullanıcılar tarafından bilinmektedir. Profesyonel düzeyde bir çalışma yapılabilmesi adına da, bu alanda uzman olarak çalışan kurum veya ajanslardan SEO üzerine danışmanlık alınması durumu ortaya çıkmıştır.

SEO dediğimiz süreç, “Search Engine Optimization” teriminin baş harflerinin kısaltılmasıyla “Arama Motoru Optimizasyonu” adına yapılacak çalışmaların bütününü kapsamaktadır. Bir sitenin tasarımından hızına, içeriklerinin özgünlüğünden içerik içerisinde yapılacak teknik düzenlemelere, doğru hedef kitleye ulaşmak için yapılacak çalışmalardan Google üzerinde sıralama olarak yükselmek için planlanan çalışmaların hepsinin eksiksiz gerçekleştirilmesine varana kadar pek çok çalışmayı aynı çatı altında toplar.

Buna göre, alınacak danışmanlıklarda bir web sitesi ister yeni kurulmuş ister eski bir site olsun aynı özveri ile aynı detaylı çalışmalar yapılarak sitenin Google’ın gözünde kaliteli ve sıklıkla ziyaret edilen bir site olması izlenimi sağlanarak otomatikman sitenin başarısının arttırılması hedeflenmektedir.

SEO Danışmanlığı Neleri Kapsar?

Alınacak SEO danışmanlığı hizmeti çerçevesinde, profesyonel olarak bir çalışma gerçekleştirileceği için site üzerinde pek çok alanda çalışmalar yapılmaktadır. Yapılacak değişiklikler ve yenilikler şu şekilde özetlenebilir;

 • Sitenin var olduğu sektörde rakip olduğu firmaların da siteleri incelenerek SEO konusunda bir analiz gerçekleştirilir.
 • Anahtar kelime analizi yapılarak hedef kitleye daha doğru ulaşılacak kelimelerin belirlenmesi, aynı zamanda da uzun yapıdaki anahtar kelimelerin de ortaya çıkartılarak doğru kullanılması sağlanır.
 • On-page dediğimiz site içerisinde var olan hatalar incelenerek giderilir.
 • Gelen ziyaretçi trafiği analiz edilerek, bu ziyaretçilerin çoğalacağı şekilde bir çalışma metodu ortaya konur.
 • Belirlenen anahtar kelimelerin içeriklerde yeterli ve doğru bir şekilde yer alması sağlanır.
 • Sitenin Google genelinde itibarı araştırılarak varsa olumsuz yorumların ve haberlerin düzeltilebilmesi için çalışmalar yapılır.
 • E-ticaret siteleri konusunda özellikle ciro arttıracak SEO uygulamaları yapılır.
 • Sitenin sahip olduğu organik trafiğin yeni müşteriler kazanması için SEO düzenlemeleri gerçekleştirilir.
 • Sadece site üzerinden değil, siteye bağlı olan sosyal medya hesaplarında da yönetim kısmı ele alınarak hedef kitleye doğru ve etkili bir şekilde ulaşılmaya çalışılır.
 • Off-page dediğimiz site dışı çalışmalarda kaliteli sitelere backlink verilerek bilinirlik arttırılır.
 • Sitenin sahip olduğu domain’in daha yüksek otoriteye sahip olması için çalışmalar yapılır

SEO Danışmanlığı Fiyatları

SEO danışmanlığı fiyat olarak sabit bir ödemeye tabii değildir. Çünkü bu desteği alacak her sitenin ihtiyacı olan çalışma unsurları, çalışma süreci ve verilecek olan hizmetin sürekliliği mutlaka ve mutlaka değişiklik gösterecektir.

Örnek verilecek olursa; kuruluş tarihi eski olan bir sitenin üzerinde yapılacak çalışmalar birkaç kalem üzerinden değerlendirilebilirken, yeni kurulmuş bir sitenin Google tarafından sıralamaya sokulabilmesi ve başarılı olarak görülebilmesi için daha detaylı ve daha uzun süreli çalışmaların yapılması gerekecektir. Bu nedenle SEO danışmanlığı alınırken işbirliği kurulacak firma ile detaylı bir analiz yapıp fiyat konusu bu çalışmalardan sonra belirlenebilmektedir.

SEO Danışmanlığı Nedir?
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?