Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » SEO İçerik Pazarlaması Nedir?
SEO İçerik Pazarlaması Nedir?

SEO içerik pazarlaması, hedeflenen bir kullanıcı kitlesine göre mevcut içeriklerin bu hedef kitleye hitap edecek şekilde SEO uyumlu olarak bir pazarlama stratejisinin uygulanması şeklidir. Günümüz dünyasında dijital pazarlama, klasik pazarlama yöntemlerini geride bırakıp global şekilde önemli hale gelmişken; içerik pazarlama unsurlarını ve SEO uygulamalarını birlikte harmanlayıp çok daha başarılı işler ortaya çıkarma gibi bir şans da doğmuştur.

İçerik pazarlamasında ana unsur, kullanıcıya sunulan içeriğin karşı taraf için bir değer haline dönüştürülmesidir. Değerden kasıt, kullanıcılar artık sizin SEO uyumlu içeriklerinize kendilerince bir değer biçerek düzenli olarak takip etmeye ve içeriklerinizden kendileriyle ve tanıdıklarıyla birlikte yararlanmaya başlıyorsa bu artık istenilen değerin kazanıldığına işarettir ve siteniz için mükemmel bir noktaya gelindiğini gösterir.

Böyle bir noktaya gelinmesi için de, dijital dünyanın kaçınılmaz unsurlarına kulak asmalı ve içeriğinizin kendi değerini yakalayabilmesi için içerik pazarlamasında SEO unsurları kısmını eksiksiz olarak tamamlamanız gerekir. En yaygın olarak bilinen içerik pazarlama araçları olan web siteleri (blog kısımları da dahil), sosyal ağlar ve görselle oluşturulmuş içerikler yapılacak çalışmaların olması gerektiği mükemmelliyette uygulanabileceği sonsuz kaynaklardır.

Etkili SEO Uyumlu İçerik Pazarlaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Markanızın ya da firmanızın hem arama motorlarında hem de ziyaretçilerin gözünde merkezi konumlara gelebilmesi için, mutlaka ve mutlaka uygulanması gereken birkaç döngü bulunmaktadır. İlk başta herkesin tahmin edebileceği gibi, her ne kadar pazarlama stratejisiyle birlikte oluşturulan içerikler olsa da bu içeriklerin kullanıcılar tarafından sadece satış/pazarlama amaçlı yazılmış olduğunu düşündürtecek içerikler kesinlikle oluşturulmamalıdır. Her okuyucu için asla pazarlama etkisinde kalmayacakları, oldukça özgün ve hedef kitle için okuma isteği uyandıracak içerikler ortaya çıkarılmalıdır. Geriye kalan özellikler de şu şekilde özetlenebilir;

SEO uyumlu içerik pazarlama stratejisi konusunda ilk adım, anahtar kelime araştırmasının doğru yapılmasıdır. Doğru hedef kelimeyi belirlemek, aynı şekilde hedeflediğiniz hedef kitleye de doğru bir şekilde ulaşabilmenizi sağlamaktadır. Bunu da tahmin edebileceğiniz üzere SEO uyumlu içeriklerde, anahtar kelimenin düzgün sıklıkla kullanımıyla yazılmış şekilde yapabilmeniz mümkündür.
Bununla birlikte içeriklerinizin kullanıcılar tarafından paylaşılmaya değer bulunması için, her konuda özgün içeriklerin ortaya çıkartılması gerekmektedir. SEO uyumlu oluşturulan içeriklerde kesinlikle kopya olan alan ya da redakte edilmeden konulan alan yer almamalıdır.

SEO uyumlu pazarlama içeriklerinde title etiketi, başlık etiketi (H1-H2 gibi etiketlerden bahsedilmektedir), description alanı, site içerisinde linkleme ve URL yapısının düzgün olması gibi unsurlara mutlak surette dikkat edilmelidir. Tüm bu unsurlar eksiksiz doğru uygulandıktan sonra Google sizi daha başarılı bir site olarak kabul etmeye başlayıp daha üst sıralara taşımaya başlayacaktır. Böylece içeriğinizin paylaşım sıklığı da artacağından içerik pazarlamasında SEO kurallarının uygulanmasının siteye nasıl etkin bir ivme kazandırdığını görmeniz mümkün olacaktır.

SEO İçerik Pazarlaması Nedir?