Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılmalıdır?
SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılmalıdır?

Dijital dünyada yer alan içeriklerin arama motorları üzerinde başarı sahibi olabilmesi, bu başarısının getirisi olarak da üst sıralara çıkabilmesi için makalelerde SEO kurallarına uyumluluk sağlanmasına özen gösterilmektedir. Markaların profesyonel manada SEO uyumlu makale yazabilmesi için SEO desteği aldıkları da söylenebilir. Makalelerde bu uyumluluk yakalandığı takdirde Google gözünde siteler güvenilir ve başarılı bulunacağı için otomatikman sıralama da kazanılmaktadır.

SEO optimizesi kendi içerisinde ana başlıklar ve ara başlıklar olarak ayrılmaktadır. Bu düzenlemelerde söylenecek en önemli kısım, her bir noktanın eksiksiz olarak yapılması gerekliliğidir. Yani istenen kurallardan eksik kalan olduğu takdirde, diğer yapılan düzenlemeler de eksik olarak görülecek ve SEO uyumlu makalelerin Google gözünde başarılı olup sıralama kazanmasının pek de mümkünatı kalmayacaktır.

Mucizefikir Dijital Ajans olarak bizler, profesyonel şekilde SEO desteği vererek markaya sıralama kazandıracak SEO uyumlu makalelerin yazılmasına katkı sağlıyoruz. SEO uyumlu makale yazımı ajansımız dahilindeki uzman SEO kadrosu tarafından gerçekleştirilerek bu kısımla alakalı her türlü destek sizlere sunulmaktadır. Siteniz için ihtiyaç duyduğunuz her türlü SEO uyumlu içerik için sizlere bir telefon uzağındayız.

SEO Uyumlu Makale Yazılmasının Kuralları Nelerdir?

İçeriğin yazılacağı konuyla alakalı bir arama motoru araştırması yapılarak, başarı gösterip ilk sayfada çıkabilmeyi başaran rakip sitelerin içerikleri incelenerek konuya hangi anahtar kelime/kelimelerle değinildiği, hangi alt başlıkların yazılarda yer aldığı ve konunun genel hatlarıyla nasıl anlatıldığı gibi hususlar incelenmektedir.

Doğru anahtar kelime seçimi yapılmalıdır. İçeriklerde esas olarak değinilmesi gereken anahtar kelimenin belirlenmesi, bu kelimenin hangi sıklıkta kullanılacağı ve yardımcı anahtar kelimelerin doğru seçilmesi gibi süreçler oldukça önemlidir.

SEO uyumlu makale kuralları arasında konuyla alakası olan herkesin aşina olduğu gibi içerikteki başlık etiketi seçimlerine dikkat edilmesi gerekliliğinden bahsedilebilir. “H Etiketi” olarak değinebileceğimiz bu başlık etiketleri;  H1,H2,…,H6 şeklinde devam ederek yazının içerisinde Google botlarının kontrollerinden geçer not alacak bir içerik hiyerarşisi yaratmaktadır.

Anahtar kelimelerin doğru seçilmesi kadar doğru oranda kullanılması da oldukça önemlidir. Belirlenmiş anahtar kelimelerin yanında o kelimeyi destekleyecek yakın anlamlı veya benzer anahtar kelimelerin de yazı içerisinde geçirilmesi gerekliliğine de mutlaka dikkat edilmelidir. Ayrıca bu anahtar kelimelere yazının giriş kısmında yer verilip okuyuculara ne anlatılacağının bilgisi özet olarak verilmelidir.

Anahtar kelimeyle alakalı söylenebilecek bir başka unsur, sitenin URL’sinde mutlaka anahtar kelimenin yer alması gerekliliğidir. URL dediğimiz sayfa isimleri, herhangi bir sayfanın bir arama sorgusunda ne şekilde çıktığını gösteren sıralama faktörleridir. Üzerine makale yazdığımız anahtar kelimeler de bu sebepten mutlaka URL içerisinde yer almalıdır.

SEO uyumlu makale yazımı konusunda içeriklerin fotoğraflar, resimler, GIF’ler ve videolarla desteklenmesi sürecinden de bahsedilebilir. Tüm bu destekleyici içeriklerin adının ve alt etiketinin anahtar kelimenin geçirileceği ve anahtar kelimeyle uyumlu şekilde oluşturulması gerekmektedir. Ayrıca bu isimlerde herhangi bir Türkçe karakterin ve boşluğun yer almamasına özen gösterilmelidir.

İçeriklerin uzunluğu Google gözünde oldukça önemlidir. Yazılan makalelerin en az 300 kelimelik bir uzunluğa sahip olması gerekir. 1000-2000 ve belki daha fazla kelimelik içerikler de oldukça okunaklı yazıldığı sürece başarılı içerikler arasında yer almaktadır.

SEO uyumlu makale içeriği kısmında son olarak backlink kullanımına da değinilebilir. Mutlaka ve mutlaka SEO uyumlu makalelerin sıralama yakalayabilmesi için alakalı sektörlerdeki alakalı güvenilir ve başarılı sitelere link verilmesi, sitenin başarısının ve sıralamasının arttırılmasına yardımcı olmaktadır.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılmalıdır?