Uluslararası Dijital Pazarlama

Header

Mucizefikir İle Sosyal Medya Danışmanlığı

Mucizefikir Sosyal Medya ekibi; Grafik tasarım, İçerik, Video (2d 3d), Reklam ve Fotoğraf Video çekimi uzmanlıklarına sahip fikir üreten ve bol bol beyin fırtınası yapan arkadaşlarımızdan oluşmaktadır.

Mucizefikir Markanıza Dokunur

Markanın analizi, rakip analizi, hashtag analizi, SEO ve sosyal mecra yansıma analizleri, etkileşim analizleri, ilgi alanı, demografik verilerden oluşturulan hedef kitle analizleri, influencer, fenomen, sektörel blog ve forumlar üzerinden tüm veriler alınarak stratejiler belirlenir ve aylık paylaşım planı oluşturulur.

Tarafınızdan onaylanan takvim üzerinden paylaşımlar yapılarak, aylık dönüşüm raporları sunulmaktadır.

Sosyal medya danışmanlığı / yönetimi orta ve uzun vadede marka değerini arttıran ve dönüşüm sağlayan, Dijital Pazarlama’nın büyük bir parçasıdır.

Günümüzde Sosyal Medya

Zamanla önemi artan ve daha çok kullanılmaya başlayan sosyal medya iş hayatımız ve özel hayatımız için oldukça önemli bir konuma geldi. Sosyal medya kullanıcıları, günlük işleri ve koşuşturma derken yaşadıkları stresin paylaşımlar sayesinde azaldığını düşünüyor. Yaşadıkları yer büyük şehir olanlar sosyal medya ve mobil erişim imkanı sayesinde ulaşmak istedikleri kişilere çok rahat ulaşabiliyor, arızalı ya da bozuk olan bir ürün hakkında şikayet geri bildirim imkanına sahip oluyor, o andaki gündemi bile hiç geç kalmadan anlık olarak takip edebiliyor; iş ve ev arasındaki yolda bile!

Kullanım kolaylığı başta olmak üzere kullanım sayısı sürekli artmaya devam eden sosyal medya platformları şirket, kuruluş, kurum, marka ve firmalar için de büyük önem arz ediyor. Müşterilerle iletişim kurmayı, ürünlerinin satış miktarını arttırmayı, markasının bilinirliğini arttırmayı ve müşterilerde doğru etki bırakmayı iyi bilen ve uzun süredir bu platforma aşina olan markalar bu konuda kaygı yaşamıyor. Ancak yeni kurulacak olan ve henüz kurulmuş firmalar ise çoğu bocalıyor ve tanıtım adına ne yapması gerektiğini tam anlamıyla bilmiyor. Yeni kurulan bu şirketlerin doğru adım atmasına yönelik olan sosyal medya danışmanlığı sayıları şirket sayısıyla doğru orantılı olarak artıyor.

Peki sosyal medya danışmanlığı sizin ve şirketiniz için hangi hizmetleri bünyesinde barındırır? Firmanıza ait olan sosyal medya hesabınız, web siteniz danışmanlık hizmeti veren ajansın sorumluluğu ve elindedir. Bu danışmanlık sitenizin ve ürünlerinizin hedef kitlesini belirleyerek hesap takibini sağlar, raporlama, sosyal medya veri analizi, moderasyon, siteniz için görsel adına yeni tasarımların hazırlanması ya da belirlenmesi, hesap kurulumunuzun yapılması, kriz yönetimi ana başlıkları altında işleri vardır. Bunlar sizin sosyal medya danışmanlığınızı yapan şirketin size göstermesi gereken sorumluluk ve hizmetlerdir.

Sektörde diploma sahibi, firmanın yönlendirip yöneteceği sosyal medya danışmanı nerdeyse yok denecek kadar az. Bu yüzden sektörde yeri doldurulmaya boşluğu kapatılması çalışılan bu danışmanlardan bulmakta zorluk yaşanacağına göre sosyal medya danışmanlığı ajansına başvurduğunuz zaman oradaki danışmanınızı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Üniversitede iletişim fakültelerinde açılan yüksek meblağlar verilerek, uzun süren ders saatleri karşılığında alınan sertifikalar ile daha onaylanmış hesap nedir, reklam tipleri nelerdir neden uygulanır, reklam paneli nedir sorularına cevap veremeyen sosyal medya uzmanları arasında seçim yapmak elbette size kalmış. Aradaki fark oldukça büyük olsa da seçim yapmak çoğu zaman zor olabiliyor.

Her toplumda neredeyse 7’den 70’e herkesin her konumda kullanabildiği sosyal medya platformları ile sürekli yayın akışına sahip olmasına karşın bu işi fırsata çevirmek isteyenler için kullanımdaki fazlalık büyük bir engel durumunda olmaktadır. Herkesin bulunduğu bu platformlarda firmanızı ön plana çıkarmak için herkesten bir farkınız olmak zorunda. İşte sosyal medya danışmanlığı yapan ajansınız bu farkı ortaya koyması için kendinizi iyi tanıtmalısınız ve sizin gibi düşünen bir ajansla bağlantı kurmalısınız. Danışmanlık yapan şirket müşteri yönlendirmesi, site ve satış trafiğinizin artması için ihtiyacınız olacak reklam seçeneklerini elde edebileceğiniz, rakip ajans ve sektörlerin analizinin yapılmasında iyi olmalı ve son olarak işin gittiği yeri görebilecek kadar profesyonel, iş bilir olmalıdır.

Çalışacağınız ajans gelişmeleri zaman kaybetmeden takip eden, kendi sektörünüzdeki firmaların hesaplarını ve çalışmalarını özenle takip ederek devamlılığını sağlayan bir ekip ile çalışmaya dikkat etmeli ve özen göstermelisiniz.

Sosyal medyanın gücü sanılandan da fazla büyüktür bunu fırsata çevirmek için amacı sadece belli zamanlarda paylaşım ve reklam yapmak olmayan aksine ; size sunacağı hizmetler hakkında tecrübe sahibi olan, her şeyden çok ayrıntılara dikkat ederek herkesin göremediklerini görebilen bir sosyal medya danışmanlık ajansı ile çalışmak için aradığınız yer tam da burası.

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Sosyal medya danışmanlığı, günümüzde global olarak yaygınlaşmış durumda olan internet kullanımıyla birlikte sosyal medya ağlarının da müthiş önem kazanmasının bilinciyle profesyonel olarak hesap yönetimi ihtiyacından doğmuştur. Hem özel kullanım hem de genel kullanım (markalar vb.) kapsamında insanların artık bu mecralara neredeyse bağımlı hale geldiğinin farkında olan firmalar, sosyal mecraları iyi değerlendirip bu alanlardan kendilerine bir katkı yaratmaya çalışmaktadırlar.

Sosyal medya yönetimi konusu da artık bu nedenle markalar adına zaruri bir ihtiyaç haline gelmiştir. Sosyal medya platformlarını aktif kullanan ve iyi yöneten bir markanın kendi sektöründe başarı yakalaması oldukça mümkündür. Çünkü bu sayede markalar hem hedef kitlelerine geçmiş şartlara nazaran çok daha kolay ulaşabilmekte, mevcut müşteri potansiyellerini genişletip daha fazla kişiye hitap etme hem de hedeflerinde olan kitlelerle kullandıkları marka sosyal mecraları sayesinde etkili bir iletişim ağı kurabilmektedirler.

Markalar için sosyal medya kısmı da bu anlattığımız etmenler neticesinde kayıtsız kalamayacakları bir alan olarak danışmanlık almaya özen gösterdikleri bir yönetim alanı olmuştur. Sosyal medyanın tüm süreçlerine hakim, iyi markalardan referansı bulunan, sosyal medya yönetimi konusunda en temel ve en geniş yönde fikirlere ve prensiplere sahip dijital ajanslar bu konuda size oldukça yardımcı olacaklardır. Saydığımız bu özelliklere sahip olan ajansımız Mucizefikir de sizlere tüm bu süreçlerde profesyonel destek vermeye hazırdır.

Sosyal Medya Danışmanlığında Ne İş Yapılır?

Sosyal medya yönetimi bir sosyal medya uzmanının yapması gereken işin temel taşıdır. Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, LinkedIn, Google+ hesapları ve Pinterest gibi portalların markalara ait sosyal medya hesapları eğer varsa ilgili kişiye teslim edilir, yoksa yeni hesaplar açılıp yönetim sürecine başlanır. Bahsettiğimiz bu hesaplara verilen danışmanlık gereği öncelikle izlenecek yol stratejisi belirlenir. Süreçler reklam çalışmalarıyla birlikte yürütüleceğinden reklam kampanyalarının da stratejileri ve bütçeleri belirlenir.

Bununla birlikte esas hedef sosyal medya hesaplarındaki aktifliği, tazeliği ve etkileşimi arttırmak olduğundan her türlü paylaşımda modernliğe, ilgi çekiciliğe ve yönlendirmeye özen gösterilir. Bunun için etkinlikler ya da düzenlenen kampanyalar bu hesaplardan duyurulur. Hedef kitlenin hoşnut olabileceği, paylaşımlarda bulunabileceği içeriklerin hesaplarda yer almasına özen gösterilir.

Planlanan hedefler doğrultusunda yapılanların ve alınan sonuçların detaylı raporları oluşturulur. Hem müşterilerin üzerindeki etkileri ve alınacak yeni reaksiyonlar hakkında detaylı çalışmalar yapılır. Görsel ve içerik tasarımları da bu veriler doğrultusunda şekillendirilip yenilik takibiyle devam ettirilir. Böylelikle verilen danışmanlık neticesinde temsil edilen markanın piyasa içerisinde sürekli güncel olarak kalması sağlanabilir.

Sosyal Medya Yönetimi Hizmetinin Önemi Nedir?

Sosyal medya danışmanlığı konusunda özellikle bir ajansla firmaların bu alanlardaki işlerinin düzenli olarak yürütülmesi ve profesyonel verilerle takip altında tutulması hayati önem taşımaktadır. Çünkü düzenli bir şekilde ilerlenmediğinde ya da bir çalışma planı kurulmadığında, çalışma sürecinde eksiklikler yaşanarak istenilen başarıya ulaşılabilmesi pek mümkün olmamaktadır.

Burada da sosyal medya hizmeti almanın önemi devreye girmektedir. İşinde profesyonel olan bir ekiple çalışıldığında hem markalar için sosyal medya kısmında maddi gelir artmakta, hem marka bilinirliği yükselmekte hem de işinde uzman bir ekipten hizmet alındığı için yapılması gerekenler sorunsuz bir şekilde yerine getirilmektedir.

Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?