Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » Mobil Web Tasarım Süreçleri Nelerdir?
Mobil Web Tasarım Süreçleri Nelerdir?

Web dünyasında iyi bir dijital kimlik oluşturabilmenin anahtarı, başarılı mobil web tasarım süreçleri geçirilmesiyle de yakından ilgilidir. Global olarak iş dünyasındaki atılımlar artık web sektörüne kaydığından, bundan da önemlisi mobil web kullanımı müthiş bir hızla önem kazandığından her markanın ya da bireysel kullanıcının web tasarımlarında mobil süreçleri çok iyi değerlendirmesi ve iyi bir mobil web tasarımına sahip olması kaçınılmaz gerekliliklerdendir.

Mucizefikir Ajans olarak bizler, web tasarım süreçlerinin öneminin farkında olarak müşterilerimize sorunsuz alt yapısı ve estetik açıdan hedef kitleyi oldukça memnun edecek bir mobil web tasarımı oluşturmaktayız. İş birliği içerisinde olduğumuz firmalar ile hedefledikleri web tasarım süreçlerine sorunsuz bir şekilde ulaşarak, görünür olmak istedikleri kullanıcıların karşısına da en iyi tasarımla çıkmaktayız.

Responsive web tasarım olarak da adlandırılabilecek bu süreç, oluşturulma sürecinde sadece estetik kaygılarla ilerlenen bir süreç asla olmamalıdır. Bunun nedeni, mobil web tasarımda sadece ziyaretçilerin ilgisini çekmenin yeterli olmayacağıdır. Biraz daha teknik kısımla ilgili yapılacak yenilikler ya da gelişmeler; metinlerin ve görsellerin markalaşma yolunda firmanın çeşitli göstergelerle kendini belli edebilmesi adına oluşturulmalıdır.

Mobil Web Tasarım Süreçlerinde Nelere Dikkat Edilir?

Mobil web tasarım aşamaları iki gruba ayrılır. Front-end dediğimiz ön yüz tasarım kısmı ve back-end dediğimiz sürecin daha “mutfak” kısmına yönelik yapılacak değişiklikler şeklinde kategorize edilmesi mümkündür. İlk olarak, mobil web sitenin kurulması için belirlenen tasarımın tam olarak kullanıcı kısmında hangi amaca hizmet edeceği belirlenmelidir. Ardından belirlenen hedefe göre web sitenin kapsamının ne olacağına karar verilmelidir. Bunun anlamı, sitenin belirlenen amacı ve hedefine yönelik oluşturulacak sayfaların mobil olarak hangi özelliklere sahip olacağının tasarım çizelgesiyle belirlenmesidir.

Mobil web tasarım ve programlama yapılırken, tahmin edilebileceği üzere birinci öncelik sayfaların farklı mobil cihazların her birinin ekran boyutlarına ve çözünürlüklerine uygun bir şekilde tasarlanması gerekliliğidir. Yani bir web sitesi tasarlanırken masaüstündeki görüntüsü farklı, mobil telefonlardaki görüntüsü otomatikman farklı olacaktır. Uygulamalara eklenen CSS özellikleri sayesinde mobil sayfanın farklı mobil oturumlarda çözünürlüğü ya da görüntüsü bozulmamaktadır.

Bunun dışında oluşturulan siteye mobilden girildiğinde masaüstündeki tasarımdan daha farklı bir tasarım karşımıza çıkacağından buradaki düzenin bozulmaması için hem estetik olarak hem teknik olarak iyi bir düzenlemenin yapılması şarttır. Ekran küçüklüğünden dolayı menüler de küçülecek, yazı fontları da sitede yer alan fotoğraflar da aynı şekilde küçük boyutlu hale gelecektir. Ancak bu küçülmeler hiçbir şekilde çözünürlüğü etkilememeli, yazılım ve tasarım kısmına uygunluk sağlanmalıdır.

Yapılacak mobil web tasarım uygulaması sayesinde ayrı bir subdomain de oluşturulmasına gerek kalmamaktadır. Bunun dışında herhangi bir yönlendirme ya da ayrı bir URL oluşturulması gibi durumlar da söz konusu olmaz. Böylelikle inanılmaz önem taşıyan site hızında da herhangi bir düşme olmayacağı için mevcut koşulları iyileştirmek çok daha kolay hale gelecektir. Ayrıca arama motorlarında hızlı bir mobil web sitesine sahip olmak, site performansı açısından çok önemli noktalara gelinmesi avantajını da sağlamaktadır.

Mobil Web Tasarım Süreçleri Nelerdir?