Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Profesyonel Web Tasarım Nedir?

Profesyonel web tasarım, günümüzde internet üzerinde bir işle uğraşan her bireyin ve kuruluşun siteleriyle alakalı olarak içerisinde bulunmaları gereken süreçlerdir. Artık çok geniş bir rekabet ağı oluştuğundan, fark yaratmak mutlak ihtiyaç haline gelmiştir. Bu farkın yaratılabilmesi için de internet en elverişli ortamdır ve kullanıcıların sizin sitenizdeki tasarımı beğendiği sürece sizin adınızdan söz edilebilmesi çok daha kolay hale gelmektedir.

Teknolojinin her geçen gün yenileniyor ve gelişiyor oluşu, içerisinde bulunduğumuz koşulların da internet dünyasına uyum sağlama zorunluluğunu beraberinde getirmektedir. İnternet pazarı içerisinde yer almak için web sitelerin dikkat çekici ve beğeni toplayıcı tasarımlara sahip olması çok önemli bir kıstastır. Sonuç olarak çok büyük bir kitle size ya da markaya bu internet sitesi aracılığıyla ulaşacağı için, bu alanı misafirlerin size dair ilk izlenimlerini edinecekleri alan olarak düşünerek büyük bir ciddiyetle ele almanız gerekmektedir.

Bu tanıtımı eksiksiz bir şekilde yapmak, gelişmelerden geri kalmadan koşullara uygun beğeni toplayacak bir ara yüz yaratmak da web sitesi tasarımı konusunda başarılı olmakla mümkündür. Maliyet olarak da başka alanlara aktarılacak farklı reklam harcamalarından çok daha düşük bir maliyete halledilebilen bir ihtiyaç olduğundan ihmal edilmeden en iyi şekilde halledilmesi gerekmektedir.

Web Tasarım Hizmetleri Nelerdir?

Yapılacak web tasarımlarında mutlaka dikkat edilmesi gereken unsurlar ve tamamlayıcı noktalar bulunmaktadır. Hizmet olarak bir web sitesi tasarımında elden geçilecek kısımlar ve eklenecek kısımlar şu şekilde özetlenebilir; İlk olarak bir sitenin ilk açılışında belirli bir düzene sahip olması gerekliliğinden bahsedebiliriz. Ziyaretçiler bir kurumun ya da bir bireyin web sitesine girdiklerinde, ilk izlenim olarak görüntünün kesinlikle karmaşıklıktan uzak olması ve gözü yoracak unsurlar barındırmaması en doğru seçenektir. Bireyin aradığı şeyi sayfada kolaylıkla bulabilmesi, sitenin bu konuda elverişli şekilde dizayn edilmesi en önemli noktadır. Böylelikle sitedeki ziyaretçilerin sitede kalma süreleri uzatılabilmektedir.

Sonrasında sitede yer alan grafiklerin sitenin hızını azaltacak şekilde olmaması gerektiğinden bahsedebiliriz. Bir web sitesinin kalitesini belirleyen en önemli faktörlerden biri olan site hızı, aynı şekilde mobil web tasarım konusunda da hayati önem taşımaktadır. Bu sebepten hem mobil profesyonel web tasarım işleriyle uğraşılırken hem de masaüstü web tasarım süreçlerinde de mutlaka sitede kullanılacak simgelerin, logoların ve fotoğrafların hızı etkileyemeyecek büyüklüklerde olması gerekir.

Bunun dışında sitenin rengi ve fontları da çok önemlidir. Site kalitesini etkileyen unsurlar olmalarından dolayı, seçilecek yazı fontunun ve renginin mutlaka kaliteli olanlar arasından seçilmesi gerekmektedir. İki unsuru ayrı ayrı ele alırsak; sitede yer alan renklerin eğer bir kurumsal kimlik barındıran siteden bahsediliyorsa mutlaka markanın imajında barınan renklerden seçilmesi gerekmektedir. Eğer bireysel bir site ise, bu sefer de çok gözü rahatsız etmeyecek ve imaj konusunda kötü izlenim yaratmayacak renklerden seçim yapılmalıdır. Font konusunda ise dikkat edilecek unsur, internet ortamında web tarayıcılarının kaliteli ve güvenli bulduğu fontlardan seçim yapılmasıdır.

Son olarak değinebileceğimiz unsur web sayfa tasarım konusunda içeriklerin de oldukça önemli olmasıdır. Sitede diğer saydığımız tüm unsurların doğru olması, içerik konusunda eksiklik olduğu sürece hiçbir işe yaramayacaktır. Çünkü aslında site üzerinde pazarlamanın ve tanıtımın yapıldığı en önemli kısım içerik kısmıdır. İçeriğin mutlaka SEO uyumlu olması, okuyucuda merak ve istek uyandıracak bir dilde yazılıyor olması ve değinilmek istenen konuyla ilgili mutlaka birkaç anahtar kelime barındırıyor olması gerekmektedir. Tüm bu bahsettiğimiz unsurlar bir araya geldiğinde ancak kusursuz bir web sitesi tasarımı yapılabildiğinden söz edilebilmektedir.

Profesyonel Web Tasarım Nedir?
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?