Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Web Sitesi Fiyatları Nasıl Belirlenir

Günümüzde internet hayatımızın her alanına hakim olduğundan, web sitesi fiyatları da en çok araştırılan konulardan biri haline gelmiştir. Bilindiği üzere, mevcut koşullarda dünya genelinde milyar sayıda web sitesi bulunmaktadır.

Her geçen gün ortaya çıkartılan yeni fikirler için, e-ticaret işleri için, projeler kapsamında yer alması için, marka tanıtımı için ve daha pek çok şekilde örneklendirebileceğimiz şekilde web sitesi üzerinden yürütülen süreçler; her bir ihtiyaç sahibinin kaliteli bir siteye sahip olma ihtiyacını da beraberinde getirmektedir. Durum böyle olunca, iyi bir siteye sahip olmanın da belirli bir bedeli olduğundan bu alandaki araştırmalara fiyat kapsamı da dahil edilmektedir.

İster kurumsal bazda iş tanıtımı için, ister eğlence sektöründe yer alan siteler için, ister bireylerin şahsi tanıtımlarını yaptıkları siteler için ya da ticaret yapılan online siteler için tamamen internet üzerinden işlev kazandıkları söylenebildiğinden, bu işlevselliği maddi/manevi kazanç haline dönüştürmek tamamen kaliteli web sitesi olmasına ve ziyaretçi çekebilmesine bağlı olmaktadır. Mevcut şartlarda da istenilen düzeye gelebilmek için sıfırdan bir web sitesi yaratmak ya da var olan web sitesini baştan yaratmak yapılacak en mantıklı işlemdir.

Web Sitesi Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

  • Eğer e-ticaret ile uğraşılacak bir sektörde bulunulacaksa, satış hacminin web sitesi sayesinde arttırılması sağlanır.
  • Sitenin sektörüyle alakalı mevcut durumunda ziyaretçi ve müşterileriyle arasındaki mesafe ortadan kalkarak 7 gün 24 saatlik bir ulaşım imkanı oluşur.
  • Nasıl ki tanıtımı yapılacak bir alanın dizaynı iyi yapıldığında daha dikkat çekici oluyorsa, aynı şekilde web sitesinin de iyi bir tasarıma sahip olması site prestijini arttırarak kullanıcıların hem dikkatini çeker hem de güvenilirlik oranını arttırır.
  • Oluşturulan web sitesi ile kullanıcılara karşı tamamen şeffaf bir duruş sergilenmiş olur.
  • Web sitesi üzerinden yapacağınız kampanyalar ve reklam çıkışları ile online dünyada hedeflemiş olduğunuz kitleye en iyi şekilde ulaşma hedefi elde edilebilir.
  • Yaptırdığınız web sitesi ile kendi sektörünüzdeki ya da ilgili olduğunuz sektörlerdeki firmalar ile web siteleriniz üzerinden iş birliği yapma şansı oluşur.
  • Reklam konusunda daha uygun maliyetlerle web sitesi üzerinden tanıtımınızı yapma olasılığı kazanılır.
  • Piyasa araştırması yaparak rakiplerinizin sahip olduğu web sitelerinden daha iyi ve daha kaliteli web sitesi oluşturma şansına sahip olma durumu hasıl olur.

Web Sitesi Yaptırmak İçin Gerekli Olan Bütçeler

Bir web sitesi yaptırmak için fiyat araştırmasına girilmesi oldukça normal bir davranıştır ancak konuyla ilgili söylenebilecek en temel unsur, bu durum için belirli bir fiyat olmadığıdır. Yani herhangi bir alt sınır ya da üst sınır vererek bir web sitesi oluşturma fiyatı belirlemek mümkün olmamaktadır. Bunun nedeni, sitenin oluşturulacağı her bir unsur için onlarca belki yüzlerce farklı seçenek olması ve her seçeneğin ihtiyaca göre farklı kombinasyonlar şeklinde bir araya gelmesiyle ortaya çıkacak fiyatın değişiklik gösterebileceğidir.

Sitelerin tasarımları, oluşturulan temaları, teknik kısmı, renkleri, menü kısmı, sitenin formu gibi örneklendirebileceğimiz daha pek çok unsur web sitesinin fiyatını etkileyen faktörlerden olduğundan site üzerinde yapılacak her değişikliğin ve her yeniliğin kendine göre bir ücretlendirmesi bulunmaktadır.

Aynı zamanda bu fiyatlandırma aşamasında, site üzerinde yenilikler ve değişiklikler yapacak firmanın/ajansın konuyla alakalı deneyimi ve başarısı da büyük önem arz etmektedir. Yapılacak işlerdeki teknik detaylar, bu detayların projelendirilmesi, profesyonelce gerçekleştirilmesi kısımları da web sitesi fiyatlandırma aşamasında fiyatı yükseltecek unsurlardan olabilmektedir.

Web Sitesi Fiyatları Nasıl Belirlenir
Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?