Uluslararası Dijital Pazarlama

Header

Etkili Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Son yıllarda gelişen teknoloji ve internet kullanımı oldukça yoğundur. Artık nerdeyse her türlü işlerimizi internet üzerinden yapmaktayız. Son teknolojiyle cebimizde giren internetle oturduğumuz yerden şubelere gitmeden banka işlerimizi, her türlü alış verişlerimizi, sosyal ağlar ve her türlü araştırmalarımızı kolaylıkla yapmaktayız. Bu denli gelişen bir teknolojiye bağlı olarak sosyal medya stratejisi de önem kazanmıştır. Sosyal medyada belirlenen hedefe ulaşmak için takip edilecek yollarda oldukça önemlidir. Varılacak hedefe ulaşmak niçin seçtiğimiz yollar tek tek incelenmeli hata payını en aza indirgeyerek yola devam edilmelidir.
Sosyal medya stratejisi ayrı bir başlık altında toplanıp incelenmesi gereken bir konu haline gelmiştir. Başta google olmak üzere yandex, info, boardroader gibi arama motorları çok sık kullanılmaktadır.Sosyal medya sadece kişiler arası iletişim değil aynı zamanda pazarlama konusunda da çok fazla kullanılan bir iletişim aracıdır.  Artık en küçük işletmelerin bile mutlaka bir web siteleri ve buna bağlı sosyal medyada hesapları vardır. kişiler sosyal medyada iş kurmadan önce gizli bir takipçi olup piyasa alım satım araştırmaları gibi her türlü araştırmalarını bir strateji oluşturarak işe başlarlar. Sosyal medya stratejisini doğru anlamak , hesapları doğru  yönetmek planlama sahibi için son derece önem arz eder. Sosyal medya da hesap açmak ve yönetmek sosyal medya stratejisine uygun olmalıdır. Bu alt yapıları yönetirken paylaşımlarda da kurumsal sosyal medya kurallarına dikkat edilmelidir.
Sosyal medya stratejisini bilmek ve Sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarda dikkat edilmesi gerekmektedir. Kişi ve kurumlara bilinçli kullanıldığında faydaları saymakla bitmez. Bunlardan bazıları şunlardır:

1-  Kullanıcının veya firma ise ürünlerinin yada hizmetlerinin korsan açılan tüm hesaplarının envanteri çıkarılmalıdır.
2- Korsan hesaplarla ilgili yasal mücadele başlatılmalıdır.
3- Sosyal medya tarafından takipçi sayısı yükselme gibi tekliflerden uzak durulmalıdır.
4- Herhangi bir kurum yada kişilere hakaret içeren eleştirilerden uzak durulmalıdır.
5- sosyal medyanın her kesin tarafından izlenildiği ve hiç bir şeyin gizli kalmadığı unutulmamalı ve ona göre paylaşım yapılmalıdır.
6- sosyal medya profil ve kapak fotoğrafları kişi veya kurumlara uygun olmalıdır.
7- Paylaşımlarda kullanılan görsellerin çözünürlüğü yüksek olmalıdır. Yazılımlar da imla kurallarına dikkat edilmeli, anlaşılır olmalıdır.
8- Özel günlerde uygun görseler kullanılmalıdır.
9- Firma veya hizmet markalarının kurumsal web sitelerinden sosyal medya hesaplarına ulaşım mümkün olmalıdır.
10- Kişi veya kurumların açtıkları sosyal medya hesapları aktif ve güncel olmalıdır.
11- Firma veya hizmet markalarının yenilikleri veya değişiklikleri önce kendi web sitelerinden daha sonra sosyal medya hesaplarında duyurulmalıdır.
12- Firmalar veya hizmet markalarının sosyal medya hesaplarıyla ilgili görevlendirilen kişileri kontrollü bir denetim yapmalıdır.
13- Sosyal medyanın en büyük yararlarından biri de kullanıcıların anlık şikayet veya teşekkürlerini görebilmektir.
14- Önceden kitlesel araştırmalar için harcanan yüklü meblağlar sosyal medya aracılığı ile ufak bir maliyetle yapılabilir.
15- Firmalar veya hizmet markaları kolaylıkla tanıtım yapabilir ve toplumun ne isteklerini rahatlıkla duyabilir.
16- Toplumda nelerin dikkat çektiği veya nelere ihtiyaç duyulduğu çok kolay tespit edilebilir.
17- Zaman konusun da müthiş tasarruf edilir.
18- Sosyal medya hesaplarının kişisel ayarları mutlaka kontrol edilmelidir ve kişi kendine uygun hale getirmelidir.
19- Ebeveynler çocuklarının neleri nasıl kullandığını mutlaka kontrol etmeli gerekli önlemleri almalıdır.
20- Sosyal medya kullanımında dikkatli davranılmalı, geri dönüşümü olmayan hatalara meydan verilmemelidir.
21- Sosyal medyada çıkan her türlü haberin gerçekliğine inanılmamalı iyi araştırma yapılmalıdır.

Sosyal medya stratejisi oluştururken önce sosyal medyada olmadaki amaç belirlenmelidir. Sosyal medyada olma sebebinin ne olduğunu kişi bilmelidir. Sosyal medya kullanan kişinin sosyal medya ne anlama geliyor bunları bilmesi gerekir. Sosyal medya bilinçli kullanıldığında insanlığa sunulmuş büyük bir hizmettir. Zamanımızın veya çocuklarımızın zamanını çoğunu sosyal medyada geçirmelerine de dikkat etmek gerekir. Sosyal medyayı fazlasıyla kullanan kişiler sosyal aktivitelerini geride bırakırlar. Normal yasamdan ziyade sanal ortada yaşamaya  başlarlar. Her şeyde olduğu gibi sosyal medyayı da dozunda kullanmak fayda getirir, buda sosyal medya stratejisi ile olur aksi takdir de insanlar kendi kişilikleri ve becerilerini unuturlar. Bilinçli kullanıcı olmak son derece önemlidir. Yoğun iş temponuz ve sosyal yaşamınızdaki yükünü hafifletmek üzere mucizefikir.com ekibi olarak tüm stratejileri firmanız ve ürününüz adına en doğru şekilde uygulayarak reklamlarınızı yapıyoruz. Bize mutlaka ulaşın.

Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?