TEKLİF İSTE

Arama Motoru Nedir?

Arama Motoru Nedir?

Her geçen gün artan sayıda ilgi gösteren kullanıcısıyla internet, bir iletişim aracı olmasının yanı sıra yeni iletişim teknolojilerine can veren bir ortam haline gelmiştir. Bu iletişim ortamında çeşitli kurum ya da kuruluşları tanımak, alışveriş yapmak, boş zamanları değerlendirmek, sorunları dile getirmek, sosyalleşmek, bilgi alışverişinde bulunmak son derece mümkün. Tüm bunları yapabilmek için milyonlarca seçenek varken, bunca ürün, hizmet, web sitesi arasından sıyrılmak söz konusu olduğunda arama motorları devreye giriyor. “Arama motoru nedir?” sorusunun cevabı ise internet kullanıcıları için bir yol gösterici özelliğe sahip olduklarıyla başlar.

Arama motoru nasıl çalışır?

Arama motoru aranan sözcükleri içerdiği sürece her siteye ulaşır. “Arama motoru nedir?” sorusunun bir diğer cevabı ise, internet üzerinde bulunan içeriği aramak için kullanılan bir mekanizmadır ve bu mekanizma üç bileşenden (web robotu, arama indeksi, kullanıcı arabirimi) oluşur. Web robotu, interneti dolaşıp sayfaları tespit edip veritabanına kaydeder. Arama indeksi robotun ziyaret ettiği sayfaların kopyasını tutar ve sayfada yapılan değişiklikler robotun bir sonraki ziyaretine kadar kaydedilemez. Kullanıcı arabirimi ise yapılan aramaya en uygun sonuçları sıralamaya çalışır. Bu sıralama mekanizması her arama motorunda ayrı çalışır. Arama sonuçları sık tıklanan internet sitelerinin sıralamasından oluşan bir liste olarak gelir. İyi bir arama motoru internet üzerinden bilgi erişiminde yüksek performans gösterir.

Arama motorları, özellikle ürün arayan insanları hedeflemesi, gereksiz tıklama ve fazladan ücret ödenmesini engellediği için internetteki en güvenilir ve en ekonomik reklâm verme yöntemidir. Bu anlamda arama motorları, özellikle günümüz teknoloji çalışmalarının yoğunluk kazanması sebebiyle sadece araştırma araçları değil, aynı zamanda tanıtma mecralarıdır.

Google ve Yahoo gibi web arama motorları, büyük indekslerdeki en geniş arama ağına sahip motorlardır. Her bir arama motorunun sizin anahtar kelimeniz için getirdiği liste farklı olabilir. Bu bakımdan teker teker her bir arama motoruna girip kelimenizi veya kelimelerinizi aratabilir veya birden fazla siteyi araştırarak sonuçları getiren sitelere girmek zorunda kalabilirsiniz.

Arama motorları bilgiye ulaşmak için çağımızın avantajları olarak görülebilir. Çünkü kompleks ve soyut anahtar kelimelerle bile arama yapmak uygundur. Kullanıcı kontrolü altındadırlar ve aramalar belli zaman, alan ve bilgi kaynağı ile sınırlandırılabilirler.

Arama sonuç sayfasında öne çıkan sayfalar, sorgudaki kelime ve konsept, geniş kapsamlı link popülerliği ve/veya özenli yapılmış arama motoru optimizasyonuna bağlı olarak değerlendirilir.

Her türlü bilgiye ulaşmanın en hızlı, rahat ve kolay yolu, bugün milyonlarca insana sınırsız erişim, paylaşım ve gelişim olanağı sunan teknoloji, işte “Arama motoru nedir?” sorusuna özetle verilecek en kuvvetli yanıttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir