Uluslararası Dijital Pazarlama

Header

Kurumsal SEO

“Arama Motoru Optimizasyonu” olarak bilinen SEO, İngilizcede “Search Engine Optimization” kelimelerinin kısaltılmış halidir. En basit haliyle, web sitelerinin arama motorlarında organik olarak yüksek sıralamalar elde edebilmesi ve içeriklerin belirli optimizelerden geçirilerek hatasız bir şekilde sitelerde yer alması amacıyla uygulanan bir teknik olduğu söylenebilir.

Günümüzde genel olarak en çok kullanılan arama motoru Google olduğundan, arama motoru optimizasyonu kriterlerinin ölçümlenmesi de Google kontrolü altındadır. Ziyaretçilerin herhangi bir kelime/konu hakkında yaptıkları sorgulamaları belirli algoritmalardan geçirerek ilgili sonuçları bizlere sunan Google, bu sonuçların kaliteli ve kullanıcı yararına olmasını 1. Sıraya koyduğundan SEO uyumlu içerik oluşturulması da siteler için hayati önem taşımaktadır.

Arama motoru optimizasyonu konusunda kaliteli bir içeriğin oluşturulması, sadece içeriğin yazılma aşamasıyla ilgili değildir. Birbirini bütünleyici pek çok yan dalı bulunan bu teknikte; site içi optimizasyonları, sitenin temiz kodlarının olması, sitenin hızının yüksek olması, site dışı optimizasyonunun doğru yapılması, sitenin popülerliğini arttıracak içeriklerin özenle hazırlanması vb. süreçler de SEO tekniği çalışmalarının doğru uygulanabilmesi için çok önemli niteliklerdir.  

Doğru
pazarlamanın
adresi !
Kurumsal SEO

Kurumsal SEO, kurumsal alanda hizmet veren firmaların web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmesini sağlamak için yapılan teknik arama motoru optimizasyonu uygulamalarına verilen genel isimdir. Yapılacak çalışmalar sayesinde hem markalar sitelerinde daha fazla ziyaretçi trafiği kazanacak hem de prestij açısından yükselişe geçeceklerdir. Bilindiği üzere prestijin artması beraberinde her geçen gün büyüyen bir satış hacmi ve geniş tanıtım olacakları getirdiğinden markaların kurumsal olarak arama motoru optimizasyonu çalışmasına önem göstermesi oldukça önemlidir.

Bu alanda yapılacak çalışmalara başlamadan önce, öncelik olarak firmanın hedefinin ne olduğu belirlenmelidir. Aynı zamanda bu hedef doğru orantılı olarak hedef kitleye de etki ettiğinden çalışmaların yapılacağı alanda hedef kitleyi de doğru belirlemek gerekir. Hedefin ve hedef kitlenin ne olduğu belirlendikten sonra sıra rakip analizine gelir. Mevcut firmanın aynı sektörde rakibi sayılacak firmaların detaylı analizinin yapılması ve raporlanması, aynı zamanda rekabet içerisinde bulunulan sektörün de detaylı olarak araştırılması ve hangi noktadan ilerlenmesi gerektiğinin iyi belirlenmesi gerekir.   

Seo Hizmeti
Mucizefikir’den Alınır !

SEO Çalışmaları İle Potansiyel Müşteriler Edinme

SEO çalışmalarının bir ekip işi olduğu bilincinde hizmet veriyoruz. 

Amaç; iş planı yapmak, her işi kendi uzmanına devretmek, doğru analizleri uygulamak, hedefleri netleştirerek, pazarı ve rakipleri irdelemekten geçiyor. Plansız ve hedefsiz bir SEO danışmanlığı, bir süre sonra hakimiyeti kaybedilen aracı sürmeye devam etmeye benzeyecektir. İşte tam bu noktada; SEO algoritmalarına hakim, sektörü sürekli takip eden, hedefleri net bir ekip devreye giriyor.

Peki, biz SEO sürecini nasıl takip ediyoruz?

Öncelikle standartlaştırılmış paketler, şu anahtar kelimenin fiyatı şu kadar, bu kadar anahtar kelime seçerseniz, şu kadar SEO fiyatları ödersiniz mantığında bir çalışmamız olmadığını sizlere bildirmek isteriz. Çünkü, yeni doğmuş bir bebeği (internet sitenizi) büyüteceksek, ona özel ilgi göstermeli, onun karakterine (sektörüne ve rakiplerine) göre davranmalıyız.

SEO Çalışmalarımız
Seo
Hizmeti

Sonuç olarak, Mucizefikir ekibi, web siteniz için özel planlama ve stratejiler üreterek, butik SEO hizmeti sunmayı tercih etmekte olup bunun yanı sıra sizin zaman ve para kaybınızı önlemeye çalışmaktadır.

Tüm dijital pazarlama hizmetlerinin temelinde marka bilinirliği ve Google aramalarında en yukarda olmak yatar. İşte tam bu noktada işletmeniz ticari olarak büyümüş demektir. Biliyorsunuz, artık ticaret internet üzerinde dönmektedir ve bir çok firma iş hacimlerinin, cirolarının artmasını Google’a borçludur. Doğal olarak, tüm çalışmaların çıkış noktası da doğru Anahtar Kelime analizinden geçer.

Hizmet verilecek sektörün detayları incelenerek, en fazla arama hacmine sahip anahtar kelimeler üzerinden SEO, hatta Adwords reklamları sürecine geçilmektedir.

Anahtar kelimelerimizi tespit ettik, sitemizin bu anahtar kelimelerde SEO hizmetine başlamadan evvel hangi sıralarda olduğunu çıkarttık ve rakipleri derinlemesine irdeledik tam bu noktada sıra sayfa içi optimizasyon çalışmalarına geldi.  

ONPAGE SEO
Nedir?

Önümüzde 40 senelik, deprem yönetmeliğine uygun yapılmamış, üflesen çökecek bir bina var. Bizim tabirimizle, Canonical etiketleri olmayan, headings kurguları düzgün yapılmamış, title, description etiketleri unique olmayan, keyword density oranları gözetilmemiş, içerikleri kopya veya çok kısır ve iç linkleri zayıf bir web sitesi diyelim. Bunu restorasyonla, ek takviyelerle kurtarmanın bir çözüm olmadığını hepimiz biliyoruz ve kusura bakmayın ama biz bu binayı komple yıkıyoruz ve sizlere kentsel dönüşümden yeni çıkmış bir bina yapıyoruz.

Profesyonel analiz araçları ve çıplak gözle yapılan incelemeler ile, son Google algoritmalarını harmanlayarak siteniz için A’dan Z’ye, tüm URL’leri için özel bir analiz çıkartıyoruz. Analiz ekibimiz ile web tasarım ve yazılım ekibimiz dirsek temasında çalışarak web sitenizin sayfa içi optimizasyon çalışmalarını tamamlıyor ve bu işlemleri Search Console üzerinden Fetch as Google (Google Gibi Getir) diyerek, botları sitenize çağırıyor. Tüm algoritmalara uyumlu, tertemiz bir web sitesini tarayan Google botları ilk aşamada sizleri anahtar kelimelerinizde yükseltiyor ve sitenizin trafiğini arttırıyor. 

On Page SEO

Daha detaylı On Page SEO‘u inceleyecek olursak; mevcut arama motorlarının belirlediği kurallar sonucunda web sitelerine verdiği bir takım kalite puanları bulunmaktadır. Bu puanlar site içi arama motoru optimizasyonu çalışmalarıyla düzenlenecek anahtar kelimeleri çok fazla yazı içerisinde geçirmemek, sayfadaki görsellerin alt etiketlerine ve metinlerine dikkat etmek, URL’nin konuyla ilgili olmasına özen göstermek, yazının içerisinde geçecek başlıkların kodlarını doğru vermek (H1,H2 vb.) gibi hususları hatasız düzenleyerek alınmaktadır. Yüksek puana sahip olan siteler arama sonuçlarında üst sıralara çıkarak, içeriğin tamamıyla “kullanıcı yararı”’na olduğunu kanıtlayabilmiş olmaktadırlar.

Bilmelisiniz ki, Mucizefikir tüm yapılan analizleri, uygulamaları ve süreçleri sizlere tek tek, tüm detayları ile raporlamaktadır.

Bitti mi ?

Şimdi sıra backlink (link inşası) çalışmalarında, biz buna kentsel dönüşümden yeni çıkmış binanızın yani temelleri sağlam bir yapının üzerine kat çıkmak diyebiliriz.

Başka web sitelerinden aldığınız veya bilginiz haricinde web sitenize gelen linkleri öncelikle detaylı bir şekilde analiz ederek, tespit ediyoruz. Eğer bu linkler içerisinde Google Penguen algoritmasına uyumlu olmayan, sitenizin sıralamalarda yükselmesine engel olan linkler var ise, bağlantıları reddetme aracı ile bunları kaldırıyoruz. Hatta bağlantı metinlerinizi yani Anchor Textlerinizi inceleyerek, aynı sayfaya çok sayıda link gelmesini veya aynı anahtar kelimeden link çıkışı yapılıp yapılmadığını tespit edip, çözümlerimizi uyguluyoruz. Özetle, binamıza çıkacağız katlar için bizlere engel teşkil eden unsurları yok ediyoruz.

Off Page SEO Nedir?

Sitenizin başka bir siteden alacağı “referans linki” için yapılan çalışmaların geneline off page SEO adı verilmektedir. Site dışı SEO çalışması, en bilindik ve popüler şekilde “backlink” alınarak yapılır. Bu backlinklerin kaliteli ve yüksek hacimli sitelerde yer alması, arama motorlarında sizin sitenizi daha da iyi bir konuma getirecektir.
Örneğin; Google tarafından güvenli olarak bilinen bir web sitesinden sizin sitenize bir backlink çıkıyorsa ve ziyaretçiler bu tavsiyeler ışığında sizin sitenizi de ziyaret ediyorsa; hem trafiğiniz hem de bilinirliğiniz artacağı için bu oldukça önem verilmesi gereken bir arama motoru optimizasyonu zorunluluğudur.

Öte yandan, bu backlink’leme durumunu negatif yönde kullanarak işi manipüle etmeye kalkan siteler de bulunur. Mutlaka backlink alma kısmında iyi araştırma yapılması gerekir çünkü bu konuda yapılacak en ufak hata (içeriğinizle alakası olmayan backlink’lerin alınması gibi), sitenizin spam yemesine neden olabilir.

Kaliteli Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?

Mucizefikir Dijital Pazarlama Ajansı olarak excel satırlarına sığmayan dev bir link arşivimiz bulunmaktadır. Tüm siteler Google News kayıtlı haber siteleri, yüksek trafiğe sahip özel ve çok okunan bloglar, sürekli güncellenen forumlar ve içeriği kaliteli, bilinirliği yüksek sitelerden ibarettir. Altını Çizelim, asla ve asla kalitesiz veya orta kaliteye sahip sitelerden backlink çalışması yapmıyoruz. Link inşası çalışmalarımız kapsamında, her siteye ayrı ayrı %100 seo uyumlu makale yazıyor ve özgün yazılarımızı itina ile yayınlıyoruz.

Bu noktada bilinmesi gereken altın kural, sitedeki içeriklerin başarılı olması durumunda mutlaka ziyaretçilerin sizden edindikleri bilgileri bir başkasına iletme isteklerinin oluşacağıdır. Bu konuda çoğu SEO uzmanının yaptığı en büyük hata, ücretli bağlantılar ile kalitesiz olan sitelerden link alarak sıralamada yükselmeye çalışmaktır. Bu durum yükselmenize yardımcı olmayacağı gibi, aksine sitenizin kalitesini Google’da düşürerek günün birinde arama sonuçlarından sitenin isminin silinmesine varıncaya kadar bir süreç geçirilmesine neden olabilmektedir.

Backlink çalışmasında başarılı olmak dikkat edilecek unsurların başında, sitenizin vereceği backlink’lerin sitenizdeki içeriklerle ilgili olması gelmektedir. Örneğin; sizin internet sitenizdeki içerikler sağlıkla ilgiliyse, aynı şekilde sağlıkla ilgili içerikler yer alan sitelere backlink verilmesi uygun olmaktadır. Bunun yanında, seçilecek siteler için öncelikle sizin anahtar kelimelerinizde aramalar yapıp arama hacmi en yüksek olan sitelerden seçim yapmanız da çok önemlidir.

Sonuç olarak, bir sitenin Google’ın anlayışında kaliteli ve otoriter bir yapıya sahip olan bir web site olabilirseniz; alacağınız backlinkler de aynı şekilde kaliteli bir yapıya sahip olacaktır. Bununla birlikte sitenin sizle aynı sektör içerisinde olması, sizin konumuza yakın bir konumda olabilmesi (işletmeler için ekstra önemli bir maddedir) ve otoriterlik oranının ciddi manada yüksek olması backlink çalışması konusunda hayati unsurlardandır.

Mucizefikir SEO ekibi, sizlere tüm çalışmaları raporlamaktadır. Böylece hangi siteden link inşası çalışması yapıldığını, ne yazıldığını ve hangi sayfalarınıza, hangi anahtar kelimeler üzerinden işlem yapıldığını görebiliyorsunuz.

Daha fazla iş istiyorsanız, zamanınızı ve paranızı boşa harcamak istemiyorsanız, markanıza değer veriyorsanız, Mucizefikir’e uğrayın deriz.

SEO’da Görsel ve İçerik Çalışmasının Önemi Nedir?

SEO çalışması yapılırken sitedeki içeriklerin ne kadar önemli olduğunu bildiğimiz gibi, aynı zamanda içeriklerin arasında yer alan görseller de aynı şekilde önem arz etmektedir. Öncelikle, sitemizde yer alan metinlerin pek tabii özgün içerikler olması ve okuyucu bazlı incelendiğinde sıkmayacak; rahat okunacak olması en önemli husustur. Eğer istenilen doğallık ve ilgi çekicilik yakalanırsa, ziyaretçi sayısı giderek yükselecek ve site daha başarılı noktalara gelecektir.

Bu konuyla ilgili değineceğimiz bir diğer önemli unsur, metinlerde kullanılan görsellerdir. Bu görsellerin hem özgün olması hem de kaliteli olanlardan seçilmesi gerekmektedir. Böylelikle nasıl içerikler kaliteli olduğunda site ziyaretçileri bundan memnun oluyorsa, aynı şekilde görsellerin de kaliteli olması ziyaretçilerin memnuniyetini kazanacaktır.     

Hizmet Verdiklerimiz
Diğer Hizmetler
Sıkça Sorulan Sorular

İnternet siteniz dışındaki yaptığınız faaliyetlerde internet sitenizin tanıtılması ve daha fazla ziyaretçiye ulaşması için yapılan tüm çalışmalara denir.

Bu sorunun cevap bulunduğunuz sektöre göre değişkenlik göstermektedir. Sektörünüze özel yaptığımız analizler doğrultusunda SEO, SEM veya her ikisinin de ihtiyacınızın olduğunu belirliyoruz.
– Eğer web sitenize trafiği organik taraftan çekmek istiyorsanız site içi SEO çalışması (on page seo) kapsamlı SEO çalışmasının %70’ni oluşturuyor. Google’ın temel metrikleri bu çalışmanın içerisinde olduğundan hem Google’ın sitemize “Örnek Site” ünvanını vermesine yarıyor. Bu sayede de hedef anahtar kelimelerde yükselme görülüyor. Bundan dolayı site içi seo çalışması oldukça gereklidir.
SEO çalışmaları site içi, site dışı ve içerik çalışması olmak üzere 3 kısımdan oluşmaktadır. Bu üç kısmı her ay düzenli olarak yapılmasının ardından ilk aydan itibaren ufak trafik artışları gözlemlenebilir. Ancak esas yüksek trafik artışlarını 6. aydan itibaren gözlemleyebilirsiniz.
Markanıza Özel Çözümler