Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » Markalar Neden Sosyal Medyada Aktif Olmalıdır?
Markalar Neden Sosyal Medyada Aktif Olmalıdır?

Akıllı telefonların hayatımıza girmeleri ile birlikte, gündelik alışkanlıklarımız arasında olmazsa olmaz bir yere sahip oldukları artık tartışmasız bir gerçek. Öyle ki, özellikle çeşitli web siteleri, uygulama ve oyunlara üyelik için sosyal medya hesaplarının da kullanılabiliyor olduğunu göz önüne alırsak, hakikaten de internet kullanıcılarının hemen hepsinin sosyal medya platformlarında olduğunu hiç abartısız söyleyebiliriz.

Hal böyle olunca markaların sosyal medyada yerlerini almaları kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Günümüzün sosyal medya devleri Facebook, Twitter,  Google Plus, Youtube, Instagram, Linkedin ve Pinterest’in özelikle son zamanlarda marka sayfalarına özel reklam, alışveriş ve iletişim olanakları sağlaması, markaların hedef kiltlelerine rahatlıkla ulaşabilmelerini ve ürün ve hizmetlerini bu platformlardan çok daha kolaya ve ucuza tanıtabilmelerine olanak sağlamaktadır. Bu yüzden “Markalar Neden Sosyal Medyada Aktif Olmalıdır?” sorusu markalar için büyük bir önem taşıyor.

Markalar İçin Sosyal Medyanın Önemi

Sosyal medya, markaların veya firmaların potansiyel müşterilerine ve hedef kitlelere çok daha kolay bir şekilde ulaşmasına olanak sağlar. Öyle ki sadece web siteniz sayesinde ulaşabileceğiniz kişi sayısının çok daha fazlasına sosyal medya sayesinde ulaşabilirsiniz. Hatta sadece bir sosyal iletişim ağında değil 2-3 adet yerde var olmanız gerekir. Sadece ürünlerinizi/firmanızı tanıtmak değil, internet kullanıcılarıyla iletişim halinde olarak adınızı daha kolay bir şekilde duyurabilirsiniz.

Sosyal medya hesapları sayesinde ölçümleme yapabilirsiniz. Günlük, haftalık, aylık aktif kullanıcı sayınız ve günlük, haftalık, aylık beğeni ve yorum sayılarınızı takip edebilirsiniz.

Hele hele internet kullanıcılarının günden güne bir marka ya da kişi araştırmasını Google’den bile önce sosyal medya kanalları üzerinden yapıyor olmaları, markaların profesyonel sosyal medya yönetimlerinin kesinlikle olması gerektiğini, sosyal medya üzerinden düzenli paylaşımlarla hedef kitlesine kendisini, ürünlerini ve kampanyalarını duyurmaları gerektiğini göstermektedir.

İnternetin hayatımıza girmesiyle e-ticaret, Facebook’un reklam ve alışveriş olanakları ile de f-ticaret kavramları ortaya çıkmıştır. Facebook’un Instagram’ı satın alması ile Instagram reklamlarının yaygınlaşması ve kullanıcı dostu bir tasarımla kişileri direkt markaların alışveriş sayfalarına yönlendirmesi, yine bir marka için kendisini sınırsızca tanıtabileceği ucuz ama etkili bir yöntem olarak sosyal medyanın önemini gözler önüne sermektedir.

Kısacası, Markalar Neden Sosyal Medyada Aktif Olmalıdır? sorusunun cevabı olarak markaların sosyal medya platformlarında kendisini etkili ve doğru bir şekilde anlatabileceği sayfalarla yer alması, kendisini hedef kitlesine hızlı ve doğrudan bir yolla tanıtabilmesine olanak sağlamaktadır diyebiliriz.

Markalar Neden Sosyal Medyada Aktif Olmalıdır?