TEKLİF İSTE

Dijital Pazarlamada Müşteri Devamlılığı

Dijital Pazarlamada Müşteri Devamlılığı

 

Dijital pazarlama yani e-ticaret kavramını artık duymayanımız kalmamıştır herhalde. Son zamanlarda dijital pazarlamanın ticaret sektöründe çok güçlü bir yeri olduğunun farkına vardık. Orta ve büyük ölçekli firmaların e-ticaretin avantajlarından yararlandığını gözlemliyoruz. Bilindiği üzere artık insanlar mağaza mağaza dolaşmak yerine oturdukları koltuktan istedikleri ürüne anında ulaşabiliyor, tüm merak ettiklerini öğrenebiliyor ve satın almayı düşündüğü ürünü yakından inceleme fırsatı buluyor.
Bu noktada özellikle çalışan bireylerin e-ticaretten oldukça sık faydalandığını söylemek mümkün. İş yerinde öğle aralarında, bilgisayar başında vakit geçirdikleri boş zamanlarında veya iş-ev arası süren yolculuklarında tabletlerinden veya cep telefonlarından rahatlıkla alışveriş yaptıkları görülmektedir. Tüketici açısından dijital pazarlamaya bakıldığı zaman tüketicilere pek çok avantaj sağladığını söyleyebiliriz. Şimdi bir de madalyonun diğer yüzünü çevirelim ve e-ticaret sitesi sahiplerinin aklını kurcalayan çok önemli bir soruya gelelim…
E-Ticaret siteniz var ise karşınıza çıkan veya çıkabilecek olan en önemli soru; “e-ticarette müşteri devamlılığını nasıl sağlarım?” sorusudur! Sizler de e-ticaret sitesi sahibiyseniz ve bu sorunun yanıtını öğrenmek istiyorsanız işte sizlere hayat kurtaracak olan birkaç öneri…

 

Dijital Pazarlamada Müşteri Devamlılığı Nasıl Sağlanır?

• Dijital Pazarlamada Müşteri Devamlılığı sağlamanın püf noktalarından bir tanesi ve hatta en önemlisi alt yapınızın yani seo çalışmalarınızın sağlam olmasıdır. Başarılı bir seo, e-ticaret sitelerinin olmazsa olmazıdır. Site içi ve site dışı seo çalışmalarında oldukça hassas davranarak başarılı sonuçlar elde etmeniz mümkün. Web sitenizin yönetim panelinde bulunan anahtar kelime, açıklama ve etiket alanlarını doldurarak seo çalışmalarına başlamaya ne dersiniz?
• Gelin biraz da blogların gücünden bahsedelim… Web sitenize ait bir bloğunuzun olması ziyaretçilerinizin ilgisini çekecektir. Günümüzde e-ticaret devi olarak nitelendirebileceğimiz oldukça büyük markaların da blog yönetimine yöneldiklerinden bahsedebiliriz. Şöyle ki blog aracılığıyla ürünlerinizi tanıtan özgün yazılar oluşturabilir, bilgilendirici ve eğlenceli makaleler yayınlayabilir ve müşteriyi alışverişe teşvik edebilirsiniz.
• Blogunuzda yeni ürünlerinizden bahsedebilirsiniz. Veya herhangi bir ürünün kullanım amacı, kullanım yeri ve kullanıcıların yorumları da ilgi çekici olacaktır.
• Özel günlerde yapacağınız çeşitli indirim ve kampanyalarla Dijital Pazarlamada Müşteri Devamlılığı konusunda başarıyı yakalayabilirsiniz.
• Müşterilerinizin aklına kazınmak ve oradan hiç çıkmamak ister misiniz? Bunun mümkün olabilmesi için tabi ki “görsellik” gerekiyor. Öyleyse ilgi çekici ve kaliteli bir web tasarımla işe başlayabilirsiniz. Diğer püf noktalar ise şu şekilde; Sitenize üye olmak isteyenlere onları sıkmayacak, detaylarla boğmayacak bir üyelik formu hazırlamasınız. Sitenizde kullanım kolaylığı ön planda olmalı. Müşteri aradığı her şeyi en pratik şekilde bulabilmeli. Ve tabi ki site hızınız! Site hızınız yavaş olursa müşterileriniz bir süre sonra beklemekten sıkılacak ve web sitenizden çıkış yapacaktır.
• Satın al butonunuzu ilgi çekici ve yaratıcı bir şekilde dizayn edebilirsiniz.
• Müşteri devamlılığı konusundaki en önemli hususlardan biri de ürünlerin fiyatıdır.
• Fiyatlarınızı piyasanın çok fazla altında tutmadan cazip bir hale getirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir