TEKLİF İSTE

Eticaret SEO

Eticaret Siteleri İçin SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

E-Ticaret SEO, Elektronik ticaret yani internet üzerinden alışveriş olanağı yayınlayan firmaların internet sayfalarına arama motorlarında iyileşmeleri, organik aramalarda iyi konumlarda yer almaları ve cirolarının yükselmesi amacıyla oluşturulan çalışmalara verdiği isimdir. Kısaca SEO çalışmalarının e-ticaret sitelerine uygulanması olayıdır. Bu olay normal sitelere gerçekleştirilen arama motoru optimizasyonu çalışmalarına göre daha da zahmetlidir. Bunun nedeni ise Google’un yeni çıkarmış bulunduğu ve sık sık güncellediği algoritmalardır. En son güncellemede 21 Mayıs 2014 tarihinde Google panda 4.0 adıyla karşımıza çıktı. Bu algoritma da asıl hedeflenen hadise internet sayfalarının içeriği oldu. İçerik hususu ile alakalı zayıf olan siteler ağzıyla kuş tutsa Google gözünde hiçbir yere gelemeyecek. Zaten bunun alt yapısını son iki senedir çıkardığı algoritmalarla duyurmaya başladı. Bundan dolayı SEO’nun önemi de bir hayli arttı.

E-Ticaret SEO Nasıl Yapılır?

E-Ticaret sitelerine SEO yapar iken ilgi etmemiz gereken belli başlı kurallar var. Bu tür platformlar insanların eğlenmek amacıyla değil alışveriş gerçekleştirme amacıyla süre geçireceği platformlardır. İnsanlara bir ürünü satmak çok da basit değildir. Birçok rakibiniz var. Hangi firma daha çok itimat veriyorsa müşteri alışveriş hakkını ondan yana kullanacaktır. Müşterilere itimat vermek amacıyla birçok ölçüt vardır. Bunların başlıca olanları tüketimi basit, kaliteli ve süratli bir internet sitesi. Firmanıza ulaşılabilecek bir mail adresi, açık adres ve davetiye merkezi numarası. Çağrı merkezi hususu çok mühim. Güven hususunu aştıktan sonra gelelim ürünlere. Bir ürünü satmak amacıyla onu iyi pazarlamalı aynı mağazadaki gibi sunmalısınız. Peki bu nasıl olacak? Ürünlerinizin resimlerini bir ya da iki yönden sergilemektense 4 yönden vermek daha mantıklı olacaktır. Bunun haricinde o ürünle alakalı tanıtım videosu çekmeniz ve ayrıntılı olarak alakalı sayfada ürünle alakalı açıklamalar yazmanız sizi her hususta (SEO ve Satış) rakiplerinizin bir ismim önüne atacaktır.

E-Ticaret SEO Hakkında

Bir blog sitesiyle bir e-ticaret sitesine yapılacak seo çalışmaları katiyen aynı hadise değildir. Arama motorlarının istemiş bulunduğu ölçütler aynı olsa da iki teşekkülünde ziyaretçiyi sitede tutması amacıyla izlemiş oldukları stratejiler farklıdır. Biri çok güzel bir ürün ile biri çok güzel bir yazı ile kullanıcıyı sitede tutar. Ortak olan tek şey ortalama ziyaretçi süresidir. Bunu ne kadar uzun süreye çıkarabilirseniz o kadar başarılı olursunuz. Çünkü Google bu değere çok ehemmiyet verir. Ziyaretçi girdi ama derhal çıktı. O vakit sen o ziyaretçine hiçbir şey veremiyorsun. Kullanıcıları sitelerimizde tutmak bundan sonra en mühim faktör.

E Ticaret sitelerine uygulanacak SEO çalışmalarında dijital pazarlamayı aktif olarak kullanmanız büyük yarar sağlayacaktır. Nedir bu pazarlama kanalları? Sosyal medya, e-posta pazarlaması, mobil pazarlama, SEO ve Adwords. Bu sistemler ile organik bir trafik alacağınızdan ötürü düzgün optimize edilen sitenizin başarıya ulaşması kaçınılmazdır.