TEKLİF İSTE

Instagram Kampanyası ve Yarışması Nasıl Hazırlanır?

Instagram Kampanyası ve Yarışması Nasıl Hazırlanır?

 

E-ticaret alanında sıklıkla tercih edilen en güçlü sosyal medya araçlarından bir tanesi olan Instagram, 300 milyonu aşkın aylık aktif kullanıcısı ile markaların ve kurumların da sıklıkla kullandığı bir fotoğraf paylaşım ortamıdır. Bilindiği üzere Instagram, fotoğraf ve video tabanlı olan eğlence amaçlı bir sosyal ağdır. Ancak bu işlevinin yanı sıra artık markaların/kurumların ürün ve hizmet tanıtımlarını kolaylıkla yapabildiği oldukça güçlü bir iletişim ağıdır. Instagram sayesinde tüm ürün ve hizmetler, geniş kitlelere en hızlı şekilde tanıtılabilmektedir.

Instagram’da yapacağınız paylaşımlar, kampanyalar ve yarışmalar neticesinde müşterilerinizle olan etkileşiminizi arttırmanız ve takipçi ile marka arasında sağlam bir ilişki kurmanız mümkündür. Peki ama nasıl? Kullanıcılarınızın ilgisini çekmek istiyor musunuz? İnsanlara sürekli olarak kendinizi hatırlatmak ve bu sayede unutulmamak istiyor musunuz? Takipçi kaybı yaşamamak istiyor musunuz? Takipçilerinizin gözündeki marka algınızı ve prestijinizi arttırmak istiyor musunuz? Öyleyse Instagram hesabınızdan zaman zaman kampanyalar ve yarışmalar düzenlemeniz gerekiyor. Mucize Fikir ailesi olarak aşağıda vereceğimiz püf noktalar sayesinde başarılı bir şekilde Instagram Kampanyası ve yarışmaları düzenleyebilirsiniz.

Etkili Bir Instagram Kampanyası/Yarışması Düzenlemek İçin İpuçları

 • Takipçilerinizin ilgisini çekmek istiyorsanız yaratıcı bir konseptte yarışma düzenlemelisiniz. Son zamanlarda bu şekilde farklı stratejiler geliştirilerek planlanan konsept yarışmalar, oldukça dikkat çekmektedir. Örneğin bir diş macunu firmasının “gülümseyen fotoğraflar temalı yarışması” oldukça ilgi çekicidir. En güzel gülümsediğinizi düşündüğünüz fotoğrafları paylaşmanız istenebilir sizden.
 • Instagram Kampanyası veya yarışmasını neden hazırladığınızı, amacınızın ne olduğunu ve bu kampanya sonucunda nasıl bir kazanç elde edeceğinizi önceden büyük bir titizlikle planlamanız gerekmektedir.
 • Etkileşimi arttırmak istiyorsanız en çok tercih edilen yarışma türlerinden olan “beğeni yarışmasını” tercih edebilirsiniz. Şöyle ki; bu yarışma türünde takipçilerinizden görsellerinizi beğenmelerini istersiniz. Oldukça basit ve faydalı bir yarışma çeşididir.

 

 • Yarışma sonucunda vereceğiniz ödül mutlaka sektörünüzle ilgili olmalıdır. Örneğin bir mayo Instagram hesabıysanız o halde takipçilerinize mayo hediye etmelisiniz.
 • Yarışma neticesinde vereceğiniz hediyenin etkileyici videolarını veya fotoğraflarını çekmelisiniz. Bu durum daha çok insanın yarışmaya katılmasına sebep olacaktır. İnsanları yarışmaya katılmaya teşvik edecektir.
 • Görsel paylaşım yarışmaları düzenleyebilirsiniz. Şöyle ki Instagram kullanıcılarından ürününüzü kullanırken çekilmiş oldukları görselleri markanıza özel etiketler ile paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Örneğin tasarım bir şapka satıyorsanız, takipçilerinizden şapkaları ile çekildikleri fotoğrafları paylaşmalarını isteyebilirsiniz.
 • Kampanyanızı/yarışmanızı anlatan çarpıcı bir slogan bulmanız şart!
 • Yüksek çözünürlükte ve kaliteli görseller paylaşmalısınız.
 • Çekilişin bitiş tarihi nedir? Hediye nedir? Kimler katılabilir? Kimler katılamaz? Kriterler nelerdir? gibi soruları en açıklayıcı şekilde takipçilerinize duyurmalısınız.
 • Eğer bir Instagram Kampanyası düzenlemeyi düşünüyorsanız mutlaka markanıza/kurumunuza özel bir etiketiniz olmalıdır.
 • Instagram Kampanyası sona erdiğinde; takipçilerinize tekrar yarışma düzenleyeceğinizin müjdesini vermelisiniz. Bu sayede sizi takipte kalacaklardır.
 • #cekilis #yarısma #kampanya #hediyeçeki #çekiliş #yarışma #instagift #butikkampanya #çekilişzamanı #çekilişvakti #hediye #hediyebutik #yarışma #yarışkazan #yarışmazamanı gibi etiketler sayesinde daha çok insanın yarışmanızdan haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir