TEKLİF İSTE

Instagram Pazarlama Stratejileri

Instagram Pazarlama Stratejileri

 

Önemi gün geçtikçe artan ve sıklıkla tercih edilen bir platform olan Instagram, pazarlama konusunda başarıyı yakalamak isteyenlerin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Kişisel fotoğrafların veya eğlenceli görsellerin paylaşıldığı bir platform olarak bilinen Instagram aslında görünenin ardında gizli bir pazarlama cenneti olarak karşımıza çıkıyor. Ağırlıklı olarak fotoğraf paylaşım amaçlı kullanılan bir sosyal ağ olarak görünse de markalar, ürünler veya kurumsal firmalar için aslında çok daha fazlasını ifade ediyor.
Hızlı dönüşüm isteyen ve ürünlerinin/hizmetlerinin daha geniş kitlelere ulaşabilmesini hedefleyen markalar, Instagram’ın gücünden yararlanmak istiyor. Peki ama nasıl? 100 milyon civarında aktif kullanıcının yer aldığı bu sihirli platformda potansiyel müşterilerinizi nasıl arttırabilirsiniz? Instagram pazarlamasından istediğiniz sonucu almanız için dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? İstediğiniz hedef kitleye ulaşabilmenin yolları nelerdir? Sorularının yanıtlarını ve Instagram pazarlama stratejileri konusunu tüm detaylarıyla ele alıyoruz.

 

Instagram Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

• Instagram profilinizi düzenleyerek işe başlamaya ne dersiniz? Bio kısmı yani instagram profilinizin en üstünde bulunan bölüm, markanız/hizmetiniz hakkındaki temel bilgileri içerir. Profilinize bakan ziyaretçiler, markanızın ne üzerine olduğunu ve markanıza nasıl ulaşabileceğini anlayabilmelidir. Ziyaretçilerinize markanızı tanıtacağınız bu kısım adeta sizin vitrininizdir. O yüzden bu bölümde anlaşılır olmaya özen göstermelisiniz.
• Tüm sosyal ağlarınızı birbiri ile ilişkilendirmek pazarlama konusunda sizi güçlendirecektir. Hesaplarınızı birbiri ile ilişkilendirmek basit ama etkili bir yöntemdir. Bu sayede site trafiğinizde artış gözlemleyebilirsiniz.
• Instagram pazarlaması sadece ürün veya hizmetlerinizin görsellerini paylaşmakla sınırlı kalmamalıdır. Fotoğrafın üzerine eklenen yaratıcı ve özgün bir metin en az görsel kadar etkili olacaktır. Ziyaretçilerinize çeşitli mesajlar vererek onların ilgisini çekebilir, ürünleri/hizmetleri satın almaya teşvik edebilirsiniz.
• Hiç şüphesiz ki en önemli konulardan bir tanesi de hashtag kullanımıdır. Hashtagler yani Türkçe karşılığı ile etiketler, Instagram’ın olmazsa olmazıdır. Bu sayede markanızdan haberdar olmayan birçok insana ulaşabilirsiniz. Paylaşımlarınıza işiniz, yazınız ve hedef kitleniz hakkında mutlaka hashtag yani etiket ekleyin. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta: sizinle ve markanızla tamamen alakasız etiketlerden uzak durun!
• Sıkıcı olmayın; yaratıcı olun! Kopya içerikler, görseller kullanmayın; özgün olun! Özellikle pozitif anlamlar içeren ve ziyaretçilerinizin yüzünde tebessüm oluşturan paylaşımlar da bulunmakta fayda var.
• Güncel olun! Ziyaretçilerini sıkmamak koşuluyla günde 2-3 kere paylaşım yapın. Uzun süre paylaşım yapmazsanız ziyaretçilerin hafızasından silinebilirsiniz.
• Etkileşimde olun ve iletişim kurun! Ziyaretçilerinizin sorularını kesinlikle cevapsız bırakmayın. Ürün veya marka hakkında aradıkları tüm bilgiye ulaşmalarına yardımcı olun ve kafalarındaki soru işaretlerini ortadan kaldırın. İlgisiz bir marka imajı çizmek istemezsiniz değil mi?
• Unutulmaması gereken bir diğer nokta ise; markanıza, ürününüze, hizmetinize veya kampanyanıza özel hashtagler kullanın ve marka isminizi de hastaglere ekleyin.
Özetlemek gerekirse; Güçlü ve oldukça eğlenceli bir pazarlama aracı olan Instagram’ı başarılı bir şekilde kullanarak marka farkındalığınızı arttırabilir, daha çok kazanç elde edebilirsiniz. Etkili bir Seo Hizmeti alarak sosyal medya hesaplarınızın başarılı bir şekilde yönetilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir