Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » Katalog Tasarımı

Katalog Tasarımı Nedir

Markalar kendilerini tanıtmak adına genelde katalog kullanırlar. Aynı zamanda insanların akıllarında daha kalıcı bir yer elde etmek, doğru ve iyi tanıtılmak, istenilen imaja kavuşabilmek adına iyi bir katalog tasarımı tercihi edilmelidir. Katalog tasarımı, bir markanın verdiği hizmetleri hakkında ayrıntılı bilgi sunan, bilgilendirme ve birer reklam aracıdır. Bilmek istediğiniz önemli bilgileri sizin için yazımızın devamında derledik.

                                                        Katalog Tasarımı ve Önemi

Kataloğun markalar ve firmalar için büyük önemi vardır. Çünkü iyi yapılmış bir katalog tasarımı, müşteriye sizi kendiliğinden anlatmış olur. Kataloğunuzda sunduğunuz hizmetlerin ya da ürünlerin bir listesi ve firmanız hakkında bilgiler bulunmalıdır. Marka kişiliğine önem veren her firma katalog tasarımı yaptırmayı önemsemektedir. Bu tasarımı yaparken ise dikkat çekilmesi gereken noktalardan biri ise kataloğunuzun ulaştığı müşterilerin firmanızın yaptığı işler hakkında kısa, öz ve net bilgiye sahip olmaları gerektiğidir. Broşürlerden farklı olarak daha kapsamlı olan kataloglar, teknik bilgi ve detaylı anlatım içerir. Her hizmet portföyüne göre ayrı ayrı düzenlenebileceği gibi, markanın ürün tanıtımını tek başlık altında kapsayan bir katalog tasarımı ile de yapmak mümkündür.

                                                        Kataloğunuzda Neler Olmalı

Katalog tasarımınız kurumsal kimliğinizle uyuşmalıdır. Unutmayın ki kurumsal kataloglar her zaman için ön planda yer alır. Özellikle kataloğunuzun akılda kalıcı olduğuna, insanlara çağrışımda bulunduğuna, kolay ve anlaşılabilir olduğuna, markanızı doğru temsil ettiğine, kaliteli görsel kullanımı olduğuna emin olun. Firma olarak sunduğunuz ürün ve hizmetlerin karşılaştırmalı farkları, teknik bilgileri ve kullanım bilgilerinin yer almasına özen gösterin. Kesinlikle titizlikle tasarlanması gereken yeri merak ediyorsanız cevap, görselliktir. Kaliteli görseller ile çalışılmış tasarımlar satışlar üzerinde fazlasıyla etkili olmuştur. Genel olarak sevilen sade tasarımlar ve zengin içerikler marka tanıtımı konusunda oldukça olumlu geri dönüş sağlamıştır. Çünkü müşteri ile marka arasında bir bağ kurarak, hafızalarında kalmasına sebep olacaktır.

                                          Katalog Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçeriklerinize verdiğiniz başlıklar ile müşterinin ilgisini çekin: Bir katalogdaki başlıklar, okuyan kişinin ilgisi nereye çekilmek isteniyorsa oraya çekilsin diye seçilmelidir. Çünkü ilgi çekici başlıklar o alanın es geçilmemesini sağlayacaktır. Bu ilgiyi çekmek için ise tek yapmanız gereken dürüst olmak. Okuyan insanlar için güven verecek kelimeler seçmeye özen gösterin. Ayrıca cesur olmanız ile birlikte cazip tekliflere yer vererek müşterinin aklında kalabilmeyi amaçlayın.

Rakiplerinizden farklı olun: Çekmek istediğiniz dikkati toplayabilmek için diğerlerinden daha farklı bir yol izleyin. Tasarımınıza farklı bir bakış açısı ekleyin ve yaratıcı olmaya çalışın. İnsanlar yaratıcılığı sever.

Profesyonel açıyla çekilmiş fotoğraflar kullanın: Müşterilerin ürününüzü almaya niyetlenmesinde, profesyonellik göstergesi olan doğru ışıkla doğru açıdan çekilmiş fotoğraflar önem arz etmektedir. Düzgün görünmeyen ürün, iyi bir izlenim bırakmayacaktır.

Tasarımınızda abartıya kaçmayın: Kataloğunuzda sizinle veya markanızla alakalı her şeye bilimum yer vermeye çalışmak kataloğunuzu inceleyen biri için sıkıcı olacaktır. Karmaşık tasarıma sahip kataloglar çabuk ilgi kaybeder. Sade bir görünüm organize edilmeli ve bazı aralıklar bırakılmalıdır ki o boş alanlar sayesinde okuyucu gözünü yormasın.

En çok kar ettiğiniz ürünü ön plana çıkarın: En çok satandan ziyade en çok kar ettiğiniz ürünü kataloğunuza koymanız önemlidir. Bu ürünlerinizi müşterilerin en fazla gözüne çarpacak köşelere koymanızı tavsiye ederiz.

Pratik bir düzen olsun: İletişim bilgilerinizi kalabalık bir yığın halinde değil de web sitesi, telefon, adres, sipariş verme yöntemleri şeklinde daha pratik bir sunumla ekleyin.

Bilmenizi isteriz ki katalog tasarımı için Mucizefikir, yaratıcı ekibi ile size ihtiyaç duyduğunuz desteği sunmak için hazır. Eğer siz de hazırsanız lütfen bizimle iletişime geçin.