Uluslararası Dijital Pazarlama

Header

SEM Nedir?

SEM’in kısaca tanımını yaparsak, arama motoru pazarlamacılığı diye adlandırabiliriz. Kullanıcıların arama motorlarında yaptıkları aramalardaki kelimelere odaklanarak oluşturulan reklam türlerinin genel adıdır. Dijital pazarlamada yerinizi sağlamlaştırmak istiyorsanız, tek başına yapılan SEM çalışması maalesef yeterli gelmeyecektir. SEM ajansları ile anlaşıp Web sitenizi SEM çalışmaları ile de desteklemeniz gerekmektedir.

Dijital dünyada yapacağınız satışlarınız için Hedeflenen kitlenize ulaşmanıza yardımcı olacak bazı çalışmalar yapmanızda fayda vardır. SEO’nun yeterli gelmediği yerde SEM devreye girer. Eğer internet reklamlarınızı yönetecek iseniz çalıştığınız profesyoneller sadece arama motorları için değil, size uygun olacak birçok başka sitede de reklamlarınızın yayınlanmasını sağlayacaktır. Ama bunun için ayırdığınız bütçeniz kısıtlı ise SEM ajansları ile çalışmak işlerinizi kolaylaştıracak ve sizin için daha hesaplı hale gelecektir.

 

SEM Ajansları ile Çalışmak Size Ne Kazandırır

 • Aldığınız sem hizmeti ile daha düşük maliyetlerle daha geniş kitlelere kalıcı reklam yapılmasını sağlar.
 • sem ajansları ile Kazanacağınız en büyük avantaj marka bilinirliğiniz ve değeriniz artacaktır.
 • Düzenli bir çalışma yapılırsa kendi içerisindeki kar sistemi ile birlikte reklam çalışmaları da büyütülebilir.
 • SEM hizmetinden yararlanan birçok kurum ve şirketler gerek bölgesel bazda ve gerekse ülke genelinde diğerlerine göre daha çok tanınmaktadırlar.
 • Hedeflenen kitleye ulaşabilir, böylece reklamcılık ağı geliştirme amacına ulaşabilirsiniz.
 • Reklamlarınızı belirli bölgelere ve hatta farklı dillere çevirerek reklam biçiminizi görüntüleyebilir, istediğiniz sonuçları elde edene kadar da reklamınızı düzenleyebilirsiniz.
 • Sadece tıklama yapıldığında ödeme yaparsınız. Tıklanma olmazsa ödeme de olmaz.

 

Türkiye’de SEM reklamcılığında öncülük yapan hepinizin bildiği üzere tartışmasız Google ve altyapısı olarak kullandığı adwords’tür. Google adwords hizmeti ile belirli anahtar kelimeler kullanılarak ilgili hizmeti sunan firmanın internet sitesinin ve tanıtım sayfasının daha ulaşılabilir hale getirilmesini sağlamaktadır.

SEM Ajansları ile Çalışacaksanız Bilmeniz Gerekenler

 1. Çalışmayı yapan kişi: Bu önemli bir sorudur. bilgili bir satış elemanıyla çalışmak ile deneyimli bir hesap yöneticisi ile çalışmak farklıdır. Kimler doğrudan hesabınızla çalışacak, bilmek hakkınız.
 2. Ne için ödeme yapıyorsunuz: Reklam harcamalarının bir kısmını veya belirli bir proje ücreti tahsil eden ajanslardan şüphe edin. SEM ajansları, işiniz bittiğinde sizi ücretlendirmelidir.
 3. Rakipleriniz kim: Bir SEM stratejisinde rakiplerinizin ne yaptıklarını bilmek önemlidir. Ajans rakip araştırmalarını, süreçlerine nasıl dahil ettiği hakkında sizi bilgilendirmelidir.
 4. Gelecek: SEM gibi çalışmalar tek seferlik bir projede tamamlanamaz. Ajans devam eden yönetimi nasıl idare eder? Aylık belirli bir ücret talep ediyor veya ajans değişen ihtiyaçlarına göre adapte oluyor mu?
 5. Analize odaklanan çalışma yüzdesi: SEM dünyasında analizler her çözümün temelini oluşturmalıdır. İyi bir SEM ajansı, SEO başlamadan önce hedeflemek için en iyi anahtar kelimeleri araştırır. Ajansın düzenli olarak ne tür bir analiz sağlayabildiği hakkında örnek bir rapor isteyin.
 6. Sırada ne var: İyi bir SEM ajansı bu soruyu cevaplayabilmelidir. Ufukta hangi çevrimiçi pazarlama araçları ve platformları var? Mobil pazar payı kazanacak mı?
 7. Müşterileri ne biliyorlar: Bu bir SEM ajansı seçerken en önemli kriter olabilir. İyi kurumlar müşterilerine SEM öğretir. Müşterileri SEO’yu anlıyor mu? SEM konferanslarına katılıyorlar mı? Ajansla çalışarak ne öğrenmeyi bekleyebilirsiniz?

 

Sorularınızda ajansların cevaplarını gözden geçirin. Ne kadar hızlı tepki gösterdiler? Ajans sorularınızı tamamen cevaplamış mıydı yoksa basitçe bir cevap mı veriyor? Ankette ajansla birlikte çalışma konusundaki genel hissiniz nedir? Sınırlı SEM deneyimi olan pazarlamacılar için bir SEM ajansı seçmek zor olabilir, ancak doğru soruları sorarak iyi ajansların kendilerini pakete koymaları gerekir.

Bu konuda kendine güvenen Mucizefikir ekibiyle çalışmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?