TEKLİF İSTE

SEO Nasıl Yapılır?

SEO Nasıl Yapılır?

SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu web siteleri için olmazsa olmazı içerir. Arama motorlarının sitenize dikkatini çekmenizi isterseniz belli başlı SEO çalışmalarını bilmeniz ve uygulamanız gerekmektedir. Peki bu çalışmalar nelerdir? SEO nasıl yapılır?

Meta Tag ve Link Yapımı, Heading Tags Etiketleri

SEO uyumlu içeriklerinizin başlıklarını arama motorlarında görmek istiyorsanız eğer Title (başlık) kısmına dikkat çekici bir yazı ile giriş yapmalısınız. Konunuzun başlığı olacak şekilde bunu tamamlayabilirsiniz. Maksimum 60-70 karakter ile yazmalısınız. Description (Açıklama) kısmı ise Tittle için yazdığımız yazının okuyucular için bir açıklama yazıyoruz. Bir yada iki cümle ile bunu yazabilirsiniz. Description kısmı maksimum 160 karakter olması gerekmektedir. Karakter hesabının nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, arama motoruna kelime hesaplama yazdığınızda karşınızda çıkan sitelerden birinde yazacağınız karakter sayısını hesaplayabilirsiniz.

Keyword yani anahtar kelimeler daha önceden arama motorları için önemliydi. Şimdi ise bu alanı doldurmanıza gerek yoktur. Çünkü içeriğinizin içinde anahtar kelimeleri bold (kalın) olarak belirtmelisiniz.

Sitenizin içeriğinin linklerini de özellikle dikkat etmelisiniz. ../icerik.php?id=1452 şeklinde link değil de mucizefikir.com/blog/neden-responsive-web-tasarim şeklinde link verilmesi gerekir. Çünkü Arama motorları title, description ve link uyumuna dikkat ederler. Arama motoru dostu linkler oluşturmada özen göstermeniz gerekir.

Heading tags etiketleri içeriğinizin alt başlığını arama motorlarının görmesini sağlar. Birden çok alt başlığınız var ise kod kısmına h1, h2 olarak adlandırmalısınız. Örneğin;

<h1> Meta Tag ve Link Yapımı, Heading Tags Etiketleri </h1>

<h2>Görsellerinizde Alt Etiketi Kullanın ve Boyutuna Dikkat Edin</h2>

Görsellerinizde Alt Etiketi Kullanın ve Boyutuna Dikkat Edin

İçeriğinize görsel eklediğiniz zaman,  görsele isim vermezseniz  arama motorları için anlamsız bir görsel olacaktır ve görselinizi kategorisine eklemeyecektir. Örneğin; yemek tarifi ile ilgili içerik oluşturdunuz ve yaptığınız yemeğin görselini eklediniz. Görseli eklerken kullanıcının rahat bir şekilde görüntüyü açması için 130 MB’ı geçmeyecek şekilde görsel hazırlamanız gerekir. Ayrıca hazırladığınız görselin genişliğini ve yüksekliğini de belirtmelisiniz. Örneğin; height=”150″ width=”150″ gibi. Alt etiketini de belirtirseniz yaptığınız yemek çeşidini arama motorlarının görsellerinde çıkma ihtimali daha da yükselir.

Bunların dışında sitenizin kolay kullanımlı bir web tasarıma sahip olması, site içi ve site dışı linklere sahip olması, standartlara uygun kodlama yapısında olması ve kaliteli sitelerden Backlink alması SEO açısından önemli çalışmaları içerir. Sitenizin daha fazla ilerlemesini de istiyorsanız profesyonel SEO hizmeti almanızı öneririz. SEO danışmanı ile sitenizin SEO uyumlu site haline gelmesini daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir