Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » Backlink Analizi Nedir?
Backlink Analizi Nedir?

Backlink analizi, web siteleri üzerinde yapılan backlink çalışmalarının o sitelere ne derecede faydalı olduğunun araştırıldığı analiz sürecidir. Yapılacak backlink analizleri sayesinde sitelerin var olan SEO düzenlemelerinde başarının artması için gerekli değişiklikler yapılabilir ya da pazarlama kısmında yapılacak değişikliklerle daha iyi ve kaliteli sonuçlar alınabilir.

Arama sonuçlarında daha fazla görünür olmak, sitenin sıralama alması, doğru sitelere verilen backlink’ler sayesinde Google gözünde kaliteli bir site haline gelmek gibi kriterlerin gerçekleşmesi için yapılan çalışmaların arasında kuşkusuz ki backlink analizi yapmak da sayılmaktadır.

Hem backlink verme işlemini doğru yapmak hem de doğru site seçimi yapabilmek bu noktada oldukça önemlidir. Çünkü bu süreçten sonra yapılacak analizlerde diğer sitelerin de nitelikleri başarı noktasında önemli olacağından bu noktalara da dikkat edilmesi önerilir.

Bununla birlikte konunun daha başına gidip backlink nedir sorusunu cevaplayacak olursak; en basit tanım ile bir web sitesinin farklı bir web sitesine kendisiyle alakalı link verilmesi işlemi denilebilir. Verilecek backlink’lerin sayısı ve backlink verilen sitenin ne denli nitelikli olduğu, bizlerin siteleri için güvenilirlik açısından çok önemlidir. Çünkü arama motorları bu kısımda güvenilirlik maddesine de çok dikkat ettiğinden hem bizim hem de backlink verdiğimiz sitenin araştırmasını detaylı olarak yapmaktadır.

Siteye backlink verme ihtiyacı, kendi sitemizin tanıtım yönünü güçlendirmekle alakalı olarak ortaya çıkmıştır. Çünkü sitemiz ne kadar çok görünür olursa o kadar ziyaretçi sayısı artacak ve böylelikle site başarısı otomatik olarak artacaktır. Google sayesinde hayatımıza girmiş olan backlink özelliği ve backlink analizi, sitelerin hem SEO kısmında daha başarılı çalışmalar yapmasına hem de kendi sektörleriyle alakalı sitelerle iletişim halinde olmasına olanak sağlamıştır.

Backlink Analizi Nasıl Yapılır?

Yapılacak backlink analizlerinde, sitelerin hangi nitelikleri taşıdıkları ve kalite açısından ne durumda oldukları oldukça önem taşımaktadır. Oluşan analiz süreçlerinde, sitelere verilmiş backlink’lerin kendi sitemize ne kadar katkı sağladığı ve puansal sistemde ne kadarlık bir katkı puanı olduğu belirlenmelidir. Ardından bu algoritma puanları doğru bir şekilde belirlenerek, sitenin PR değerinin kaç olduğu bulunur.

Çıkartılacak PR değeri, sitelerin kullanıcılar tarafından ne kadar tercih edildiği ve backlink veren sitenin aracılığıyla girişlerin ne durumda olduğunun hesaplanmasıyla belirlenmektedir. Çıkartılan algoritma sonucuna bağlı olarak eşdeğer sonuçlara sahip olan sitelerden biri, bir diğerine backlink verdiğinde bu sitenin ziyaretçi sayısı artıyorsa; durum gereği backlink veren sitenin mevcut PR değeri diğer siteye nazaran daha da az olacaktır. Backlink verilen site ise daha başarılı olacak ve Google’ın sıralamasında daha üst sıralara çıkacaktır.

Kaliteli Backlink Analiz Araçları Nelerdir?

Backlink analiz araçları olarak günümüzde en sık kullanılan programlar Semrush, Ahrefs, Majestic, Sistrix, SearchMetrics ve Webmeup’tır. Daha da örneklendirilebilece bu programların kendi içlerinde farklı eklentileri ve özelikleri bulunur. Ancak hepsinin analiz süreci için gerçekleştirdiği prosedürler şu maddelerle özetlenebilir;

  • Rakip site analizi yaparak yeni backlink kazanacak sitelerin belirlenmesi
  • Hem site içi çalışma için hem de site dışı çalışma için backlink araştırmasının yapılması
  • Anahtar kelime araştırmasının yapılması
  • Mevcut içeriklerin SEO uygunluğunun analiz edilmesi
  • Sosyal medya hesaplarının başarı ölçümü
  • Kelime bazlı site rekabetlerinin belirlenmesi
  • Site bazlı rekabet ortamının belirlenmesi
  • Google Analytics’in vermiş olduğu raporların detaylı analiz edilmesi
  • Google’ın her çıkardığı yeni algoritmaya sitenin uyumunun sağlanması
Backlink Analizi Nedir?