TEKLİF İSTE

Snapchat Pazarlama Stratejileri

Snapchat Pazarlama Stratejileri

 

Sosyal medyanın parlayan yıldızlarından olan Snapchat, her geçen gün kullanıcı sayısını daha arttırıyor. Ülkemizdeki popüleritesi gün geçtikte artan bu uygulama sizce sadece bireyler tarafından mı kullanılıyor? Yoksa kurumlar, firmalar ve markalar da yavaş yavaş kendilerini bu sosyal mecranın içinde mi buluyorlar? Cevap tabi ki evet!
Bu sosyal mecra uygulaması ile 2011 yılında tanışmıştık. Ve ilk çıktığı dönemlerde onu sadece “kullanıcıların birbirine kendi kendini silen içerikler gönderebildiği” bir uygulama olarak görüyorduk. Sahiden de o zamanlar öyleydi. Uygulama sayesinde fotoğraflar veya videolar tüm arkadaş listenize veya seçmiş olduğunuz kişilere gönderilebiliyor. Mesajınızı alan kişi ise bunu sadece 1 defa görebiliyor. Paylaşımlar belirli süre sonunda kendi kendini siliyor. Bu platform ilk başlardaki gözlemlerimize göre çoğunlukla gençlere hitap ediyordu. Fakat şimdiki durum çok daha farklı!
Artık markalar pazarlama kampanyaları için sadece Facebook, Instagram ve Twitter’ı tercih etmiyor. Bunlara ek olarak Snapchat uygulamasının gücünden de faydalanmaya başladılar. Şöyle ki paylaşımların 24 saat sonunda kaybolduğu ilginç fakat dikkat çekici bir uygulama olan Snapchat üzerinden üretilen başarılı pazarlama kampanyaları dikkat çekiyor.

Kısa süre içerisinde popüler olan ve Dünya’nın birçok yerinden kullanılmaya başlanan uygulama, markaların yaratıcı kampanyaları için tercih ettiği bir sosyal medya haline gelmiş durumda. Türkiye’deki birçok marka veya firma da Snapchat üzerinden hedef kitlelerine seslenmeye başladı bile. Siz de markanızı Snapchat ile tanıştırmak istiyorsanız Mucize Fikir ailesi olarak aşağıda vermiş olduğumuz önerileri dikkate almalısınız.

 

Markanızı Snapchat İle Tanıştırmaya Ne Dersiniz?

• Takipçilerinizin ilgisini ve heyecanını canlı tutmak mı istiyorsunuz? Öyleyse “sahne arkası” kavramına yoğunlaşın. Yani üretim aşamalarınızı takipçileriniz ile paylaşın. Örneğin bir kuaförseniz o gün neler yapıldığını sahne arkasında neler yaşandığını canlı canlı paylaşın. Bir projenin sahne arkasında neler yaşandığını sizi takip edenlere gösterin.
• Snapchat adınızı diğer sosyal mecralarınızdan mutlaka paylaşın.
• Sadece snapchat’e özel içerikler paylaştığınızı takipçilerinize duyurun. Yani ınstagram veya Facebook sayfanızda olmayan içeriklerin Snapchat’te olduğunu onlara gösterin. Bu sayede snapchat hesabınız için takipçi kazanırsınız.
• Yeni ürünlerinizi snapchatten paylaşın. Her gün 1 yeni ürün gibi çeşitli uygulamalar yapın.
• Yeni takipçilere özel mesajlar iletin. Kişiye özel mesajlar insanları her daim mutlu edecektir.
• Takipçilerinizle aranızdaki bağı güçlendirmek için yarışmalar düzenleyin. Örneğin takipçilerinizden size snap göndermelerini talep edin ve bu snapler arasından seçim yaparak hediye göndereceğinizi söyleyin.

Bir Yorum

  1. Çok faydalı bilgilendirici bir yazı olmuş böyle güzel bilgi verici yazınızdan dolayı teşekkür ederim.

    Derya Orçungiller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir